همايش بهينه سازي مصرف انرژي برق ويژه ادارات كلانشهر اهواز برگزار شد

Printer-friendly version
سه شنبه, ارديبهشت 25, 1397
به گزارش روابط عمومي شركت توزيع نيروي برق اهواز،

اين همايش با همكاري مشترك شركت توزيع نيروي برق اهواز و مناطق نفتخيزجنوب و با هدف بهينه سازي مصرف انرژي برق در ادارات، براي عبور از بحران خشكسالي و كمبود برق برگزار شد.

اين همايش با حضور جمعي از مسئولين استاني، مديران و نمايندگان دستگاههاي دولتي و اجرايي و به منظور مديريت مصرف برق در پيك تابستان سالجاري برپا شد.

امام جمعه موقت اهواز در اين همايش با اشاره به اهميت نقش انرژي در توسعه استان گفت: امروزه نميتوان نقش پررنگ انرژي و مخصوصا برق را كه جنبه فراگيرتري دارد و با فقدان آن آب، كشاورزي، خدمات درماني و ساير امور تحت شعاع قرار مي گيرند را جدي نگرفت.

آيت اله حسن زاده در ادامه با تقدير از زحمات برق اهواز در خصوص پايداري شبكه گفت: در زمان پس از بحران، تلاشهاي زيادي براي بهبود شرايط شبكه انجام شد كه نتايج ملموس آن قابل مشاهده است.

وي با اشاره به تاثير مستقيم پايداري انرژي در جذب سرمايه گذار اظهار داشت: بخش خصوصي به عنوان عامل مهم ايجاد اشتغال زماني اطمينان خاطر براي سرمايه گذاري پيدا خواهد كرد كه با مشكلات و موانع انگيزشي مواجه نشود و برخورداري از شبكه مطمئن تامين انرژي مي تواند يكي از اين عوامل حائز اهميت براي توسعه زير ساختها و افزايش امكانات خصوصا در بخش انرژي باشد كه علاوه برجذب سرمايه گذار از مهاجرت نخبگان علم و سرمايه نيز جلو گيري مي كند.

در بخش ديگري از اين مراسم حضرت آيت اله فرحاني نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري با تبريك فرارسيدن ماه مبارك رمضان بيان داشت: امام علي (ع) روزه صرفا غذا نخوردن نيست بلكه داراي سه جنبه قلبي، لساني و بطني است و فلسفه روزه يعني مصرف حداقلي، براي استفاده حداكثري.

وي در ادامه افزود: يكي از اميدهايي كه استمرار آن درآينده نتايج مثبتي براي توسعه استان خواهد داشت افزايش مطالبه گري مردم و نخبگان خوزستان در چند سال اخير و نهادينه شدن آن است و اگر اين مطالبه گري مدني زودتر شروع مي شد قطعا امروز نتايج مطلوبتري را در استان شاهد بوديم.

حسن كريمي مديرعامل شركت توزيع نيروي برق اهواز به عنوان سخنران مباحث فني در همايش بهينه سازي مصرف برق بيان داشت: امسال به فرمايش مقام معظم رهبري سال حمايت از كالاي ايراني نامگذاري شد كه لازمه عمل به اين شعار، پاسداشت سرمايه انساني كشور ايران است كه با بكارگيري و تامين امكانات زيرساختي و بهينه سازي مصرف، در رشد و توسعه اين سرمايه عظيم موفق خواهيم شد.

وي در ادامه افزود: لزوما مديريت مصرف اين نيست كه استفاده نكنيم بلكه بكارگيري صحيح و درست از منابع با كمترين مصرف و بالاترين راندمان را اصطلاحا بهينه سازي مي گويند.

كريمي با اشاره به كاهش توليد برق ناشي از كاهش نزولات جوي در سال جاري گفت: با توجه به شرايط كمبود بارش در سال آبي امسال دچارمشكل جدي درخوزستان هستيم، استاني كه شاهراه حياتي اقتصاد و درمفهوم انرژي، تمام ايران را در خود جاي داده است و شهر اهواز بعنوان مركز و خواستگاه اصلي فعاليتهاي اصلي اقتصاد، نقش بي بديلي دارد.

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق اهواز بيان داشت: براي عبور از شرايط سخت پيك تابستان جاري، نيازمند برنامه چند بعدي و دقيق هستيم. وقتي كه برق به عنوان يك انرژي ثانويه از ديگر انرژيها بوجود مي آيد در حقيقت استفاده از ديگر انرژيها را هم در ذهن متبادر مي سازد زيرا صحبت از انرژي الكتريكي يعني تبديل نفت،گاز، سوخت فسيلي و استفاده از پتانسيل انرژي آب، بنابراين سير انرژي در برق به سير انرژي در همه حوزه هاي انرژي منجر مي شود.

كريمي با اشاره به اهميت نعمت برق در خوزستان خاطرنشان كرد: برق در استان خوزستان به مثابه اكسيژن براي انسانها است با توجه به اينكه 9 ماه ازسال حداكثر مصرف را داريم، براي برون رفت از وضعيت موجود در بحث برق نيازمند حركت جهادي درحوزه صنعت، كشاورزي، اداراي، ساير مصارف و خانگي هستيم كه بشدت در دستوركار اين شركت قرار داشته و اجرا خواهد شد.

رئيس هيئت مديره و مديرعامل برق اهواز با اشاره به اهميت ميزان مصرف برق ادارات در تغيير پيك بار بيان داشت: در سال قبل كه ساعت كار ادارات كاهش يافت حدود 80 مگاوات ذخيره انرژي ايجاد شد و اين شركت با راه اندازي سامانه هوشمند كنترل مصرف و بكارگيري سازوكارها و نرم افزارهاي مورد نياز، مصرف لحظه اي برق ادارات را كنترل مي كند.

وي با اشاره به مصوبه كاهش 90 درصدي مصرف ادارات در روزهاي تعطيل و زمان غير اداري اظهار داشت: شبكه هوشمند كنترل لحظه اي بار، باجديت پيگير اجراي مصوبه كاهش مصرف برق خواهد بودو اين همايش نيزدر همين راستا و با دستور استاندار محترم خوزستان و همكاري مناطق نفتخيرجنوب به عنوان يكي از مصرف كنندگان عمده برق برگزارشده تا اين پيام را به مشتركين برسانيم كه مصرف بهينه انرژي را از خودمان شروع كرده ايم.

حسن كريمي دربخش ديگري از سخنان خود گفت: برق اهواز درحوزه پيك بار به اندازه مجموع كلانشهرمشهدو اصفهان ودر حوزه مصرف، از نيمي ازشركتهاي برق منطقه اي بيشتر است لذا فعاليت درحوزه بهينه سازي مصرف انرژي دراين كلانشهر، دركل مصرف كشورتاثير قابل توجهي خواهد داشت.

مديرعامل برق اهواز خاطرنشان كرد: بررسي داده هاي آماري نشان مي دهد پيك بار در تابستان و زمستان اهواز اختلافي درحدود 2هزار مگاوات دارد كه ناشي ازكاربرد وسايل سرمايشي در اين منطقه است و جا دارد متوليان امرانرژي كشور، ازپتانسيل عظيم برق در زمستان بجاي گاز استفاده كنند.

مهندس كوتي معاونت بهره برداري مناطق نفتخير جنوب با اشاره به اقدامات خوب انجام شده در خصوص مديريت مصرف انرژي گفت: با برنامه ريزيهاي انجام شده و استفاده از توان بخش خصوصي در تلاش هستيم تا گازهاي در حال سوختن فلرهاي نفتي را بازيابي و استفاده كنيم.

وي در ادامه افزود: شركت مناطق نفتخيز جنوب با گستره بزرگ 5 استان و يكي ازتوليدكنندگان عمده نفت در جهان با تشكيل معاونت مستقل مديريت مصرف به اين مساله توجه جدي نشان داده است و در كنار برق اهواز درمسير بهينه سازي مصرف انرژي گام بر مي دارد.

در پايان اين مراسم با اهدائ لوح سپاس از مديران و مسئولين دستگاههاي اجرائي موفق در امر بهينه سازي مصرف تقدير شد.

گروه خبر: