نوسازی ۶۰۰ کیلومتر شبکه آبرسانی روستایی استان بوشهر در دولت یازدهم

Printer-friendly version
سه شنبه, آذر 9, 1395
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر:

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر گفت: با توجه به فرسودگی شبکه آبرسانی روستایی استان بوشهر، در سه سال گذشته ۶۰۰ کیلومتر از این شبکه نوسازی و اصلاح شد.

به گزارش  روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر، روح‌الله طاهریان‌پور در نشست هم اندیشی توسعه استان بوشهر در بخش آب شرب ، با بیان اینکه 90 درصد روستاهای استان بوشهر تحت پوشش شبکه آبرسانی هستند اظهار داشت: آب آشامیدنی روستاهای استان بوشهر 80 درصد از خط آبرسانی کوثر و  کازرون و 20 درصد از منابع داخلی استان بوشهر تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه نوسازی شبکه آبرسانی روستایی یکی از اولویت‌ها است تصریح کرد: با توجه به 40 درصدی هدررفت آب از شبکه های آبرسانی روستایی در ابتدای شروع بکاردولت یازدهم ، طرح نوسازی این شبکه‌ها در دستور کار آبفار استان قرار دارد.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر از اجرای طرح‌های نوسازی شبکه آبرسانی  روستایی خبر داد و گفت: با توجه به فرسودگی شبکه آبرسانی روستایی استان بوشهر، در سه سال گذشته 600 کیلومتر از این شبکه نوسازی و اصلاح شد.

طاهریان‌پور با بیان اینکه این میزان طرح نوسازی در 55 روستا اجرایی شده افزود: طرح‌های نوسازی شبکه آبرسانی دیگر روستاها با اولویت مورد اجرا قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه  نرخ فروش آب به میزان 10 درصد قیمت تمام شده آب به مشترکان روستایی فروخته می‌شود بیان کرد: قیمت تمام شده  هر متر مکعب آب روستایی 1200 تومان است که با  10 درصد قیمت تمام شده یعنی هر متر مکعبی 120 تومان فروخته می‌شود.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر با اشاره به اجرای طرح آبرسانی به شهرستان جم گفت: طرح آبرسانی به جم که از منطقه ساحلی سیراف با سرمایه‌گذاری 300 میلیارد تومانی اجرا شده که به عنوان بزرگترین طرح آبرسانی روستایی درحال اجرا کشور بشمار می رود.

طاهریان‌پور با اشاره به اجرای طرح خط انتقال آب از سد تنگ‌ارم به روستاهای مناطق کوهستانی دشتستان خاطر نشان کرد: اجرای خط انتقال آب از سد تنگ ارم به 8 روستای بخش ارم وشهر تنگ ارم با برآورد اجرای کار 15 میلیارد تومان بزودی آغاز خواهد شد.

وی افزود: پیش بینی می‌شود طرح آبرسانی از سد تنگ ارم با تکمیل طرح خط انتقال تا تابستان 97 افتتاح شود.

در این نشست استاندار بوشهر نیز گفت: اعتبارات آبرسانی استان بوشهر از ۱۸۳ میلیارد تومان در دولت دهم در سه سال گذشته به ۳۹۱ میلیارد تومان افزایش یافت.

مصطفی سالاری  با اشاره به طول شبکه آبرسانی استان بوشهر گفت: طول خطوط شبکه توزیع آبرسانی روستایی 2 هزار و 75 کیلومتر و آبرسانی شهری 3 هزار و259 کیلومتر است.

وی با بیان اینکه در سه سال گذشته 106 هزار متر مکعب به ظرفیت‌های ذخیره آب استان بوشهر افزوده شده است، افزود: ظرفیت ذخیره مخازن آب روستایی استان بوشهر 69 هزار و 870 متر مکعب  و ظرفیت مخازن ذخیره آب شهرهای استان 180 هزار متر مکعب می باشد

استاندار بوشهر با تاکید بر توجه به اصلاح شبکه آبرسانی در شهرها و روستاها افزود: با توجه به فرسودگی شبکه‌های آبرسانی و قدمت بالای آنها بر اساس اولویت بندی اعتبارات برای نوسازی شبکه آبرسانی تخصیص می‌یابد.

سالاری با اشاره به اجرای خط انتقال آب شهرستان جم گفت: مجموعه وزارت نفت  تامین اعتباراجرای خط انتقال آب از سیراف به جم تعهد کرده که امسال برای تحقق این مهم بخشی از اعتبار مورد نیاز تخصیص داده است.

وی  گفت: وزارت نفت علاوه بر اجرای خط انتقال آب شهرستان جم 55 میلیارد تومان برای طرح آب‌خیزداری جم و 10 درصد هزینه ساخت سد باغان تعهد کرده است.

استاندار بوشهر با تاکید بر رعایت الگوی مصرف آب آشامیدنی بیان کرد: افزایش 2 برابری اعتباری و اجرای طرح‌های مهم و موثر در این عرصه، نیاز به ترویج الگوی مصرف با حمایت ویژه فعالان اجتماعی و فرهنگی است.