نصب اولین سامانه الکترودیالیز کشور در خوزستان

Printer-friendly version
چهارشنبه, خرداد 22, 1398
سامانه الکترودیالیز نمک طعام در راستای بهبود کیفیت آب شرب به بهره‌برداری رسید.

اولین سامانه الکترودیالیز نمک طعام در راستای بهبود کیفیت آب شرب روستای شهید بهشتی شهرستان شوش نصب و به بهره‌برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خوزستان در آیین بهره‌برداری از اولین سامانه الکترودیالیز نمک طعام که با حضور دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، استاندار خوزستان، نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولین محلی برگزار شد، سورنا ستاری گفت: این طرح برای اولین بار در سطح کشور و به‌عنوان طرح پایلوت اجرا و به بهره‌برداری رسیده است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری بیان کرد: این طرح با تکنولوژی روز و با انرژی و کیفیت مطلوب نسبت به طرح‌های قبل به اجرا درآمده و به‌زودی در 20 روستای استان خوزستان نیز اجرایی می‌شود.

در ادامه این آیین استاندار خوزستان با اشاره به اینکه این طرح به لحاظ صرفه‌جویی در انرژی و پساب برای استان خوزستان اهمیت فراوان دارد، گفت: بر اساس قرارداد منعقدشده بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور آب آشامیدنی باکیفیت برای مردم این استان به‌ویژه اهالی شریف روستایی تأمین می‌شود.

 غلامرضا شریعتی ادامه داد: با توجه به اهمیت ارتقاء شاخص‌های کیفی آب شرب در روستاهای استان خوزستان استانداری از اجرای چنین طرح‌های دانش‌بنیان نهایت حمایت و همکاری را خواهد داشت.

همچنین معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: سامانه الکترودیالیز نمک طعام با هدف تولید آب شرب مطلوب با برخورداری از شاخص کیفی بالا نصب و راه‌اندازی شده است.

حمیدرضا قانع ادامه داد:  ایران در رتبه سوم جهان در ساخت و راه‌اندازی دستگاه الکترودیالیز نمک طعام قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه توسعه دانش فنی و تکنولوژی‌های جدید در حوزه آب و فاضلاب از مهم‌ترین رسالت‌های مدنظر بوده است، افزود: ستاد توسعه فناوری‌های آب، فرسایش و محیط‌زیست و معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری با مشارکت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در ادامه به نتیجه رساندن این رسالت، اقدام به ساخت و راه‌اندازی دستگاه الکترودیالیز نمک طعام کرده است.

معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ادامه داد: این دستگاه با کمترین مصرف انرژی و با حداقل هدر رفت، روزانه 200 مترمکعب تولید آب دارد و از ویژگی انتخاب جلوگیری از ورود نوع آلودگی و آلایندگی‌ها به آب شرب برخوردار است.

قانع بیان کرد: ساخت و راه‌اندازی این دستگاه با هزینه حداقلی انجام می‌شود که طبق برنامه در سطح شهرها و روستاهای کشور راه‌اندازی خواهد شد.

در ادامه آیین بهره‌برداری از اولین دستگاه الکترودیالیز نمک طعام کشور در روستای شهید بهشتی شهرستان شوش، سرپرست شرکت آبفا روستایی استان خوزستان گفت: این دستگاه برای اولین در کشور و در روستای شهید بهشتی شهرستان شوش احداث و به بهره‌برداری رسید.

عادل حرباوی ادامه داد: این دستگاه با اعتباری بالغ‌بر 450 میلیون تومان راه‌اندازی شده است که روزانه 200 مترمکعب آب شرب باکیفیت تولید می‌کند و برای تأمین آب موردنیاز 500 نفر خواهد بود.

وی افزود: نصب و راه‌اندازی دستگاه الکترودیالیز در منطقه محروم و با مشارکت سرمایه گزار اتفاق بسیار خوبی است که به‌زودی در سطح شهرهای استان خوزستان افزایش خواهد یافت و قطعاً در ارتقای سطح کیفی آب اهالی شریف روستایی خوزستان تأثیر بسزایی خواهد داشت.

سرپرست شرکت آبفا روستایی خوزستان بیان کرد: تفاهم‌نامه استقرار 20 سامانه الکترودیالیز نمک طعام و 50 سامانه حذف کدروت به امضا رسیده و به‌زودی در سطح روستاهای استان خوزستان شاهد بهره‌برداری از آن‌ها خواهیم بود.

 

گروه خبر: