نخستین جلسه ارزیابی طرح‌های فناورانه پژوهشگاه نیرو برگزار شد

Printer-friendly version
سه شنبه, خرداد 21, 1398
در نخستین جلسه سه طرح مورد ارزیابی قرار گرفت.

این جلسه به‌منظور اطلاع‌رسانی آخرین وضعیت انجام طرح‌ها، آگاهی از شیوه‌ها و متدولوژی‌های به کار گرفته‌شده در انجام طرح‌ها، استفاده از تجربیات و دانش فعالیت‌های مشترک دیگر طرح‌ها، هم‌افزایی طرح‌ها در تکمیل یکدیگر، بیان چالش‌ها، مشکلات و موانع به‌صورت مستمر دوشنبه هر هفته برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه نیرو؛ در اردیبهشت‌ماه سال 95، 40 سند راهبردی توسعه فناوری رونمایی شد. این اسناد در راستای سیاست‌های کلی وزارت نیرو در صنعت برق و انرژی توسط تیم‌های تحقیقاتی پژوهشگاه و با مشارکت متخصصین هر حوزه از صنعت برق و انرژی تدوین گردید. پس از تدوین سند و نقشه راه توسعه فناوری، با درك ضرورت انجام مطالعات جامع در حوزه مختلف مورد نیاز صنعت برق و انرژی کشور و ضرورت همگامی با دانش فنی روز و توسعه فناوری‌ها، طرح‌های توسعه فناوری در راستای اسناد تدوین‌شده و با هدف پیشبرد امر مدیریت تحقیقات در حوزه فن‌آوری‌های مورد نیاز صنعت برق در دستور کار واحدهای مختلف پژوهشگاه نیرو قرار گرفت. این طرح‌ها به‌طورمعمول فناوری‌های جدید را در بردارند و هر کدام خود به چندین پروژه و زیر پروژه تقسیم می‌شوند.

بر اساس این گزارش، به‌منظور اطلاع‌رسانی آخرین وضعیت انجام طرح‌ها، آگاهی از شیوه‌ها و متدولوژی‌های به کار گرفته‌شده در انجام طرح‌ها، استفاده از تجربیات و دانش فعالیت‌های مشترک دیگر طرح‌ها، پیشگیری از تکرار کارهایی که قبلاً انجام‌شده و یا در سایر واحدها در حال انجام است، هم‌افزایی طرح‌ها در تکمیل یکدیگر، بیان مشکلات و موانع و دریافت نظرات و پیشنهاد‌ها برای رفع آن‌ها، اطلاع‌رسانی درس آموخته‌های برگزاری نشست به همه همکاران پژوهشگاه نخستین ارزیابی طرح‌های توسعه فناوری برگزار شد و مقرر است تا جلسات ارزیابی سایر طرح‌ها نیز مستمراً در روزهای دوشنبه هر هفته برگزار شود.

در نخستین جلسه ارزیابی، سه طرح «طراحی ساختار کلان راهبری شبکه برق ایران»، «طرح توسعه فناوری‌های کنترل انتشار آلاینده‌های هوا و گازهای گلخانه‌ای از نیروگاه‌های حرارتی کشور» و «طرح توسعه و ارتقاء مدیریت آلاینده‌های آبی (فاضلاب‌های صنعتی و بهداشتی) در نیروگاه‌های بخاری تولید برق با هدف کمینه نمودن تولید فاضلاب‌های نیروگاهی و تصفیه فاضلاب‌ها به‌منظور بازگشت و استفاده مجدد در نیروگاه‌ها و یا دیگر صنایع مجاور» مورد ارزیابی قرار گرفت.

در این جلسه که با حضور مجریان و مدیران پروژه‌ها، مدیران طرح‌ها، روسای مراکز، مدیران گروه‌ها و روسای پژوهشکده‌ها (معاونت‌های تخصصی) و معاونین و رئیس پژوهشگاه نیرو و کارشناس و محققان پژوهشگاه برگزار شد؛ هدف از انجام طرح ارائه‌شده در جلسه، چرایی و منفعت مورد انتظار طرح برای صنعت برق و انرژی، ذی‌نفعان طرح و اینکه چه واحدها و شرکت‌هایی در صنعت برق می‌توانند از نتایج طرح بهره‌مند شوند، هم‌راستایی طرح با راهبردهای وزارت نیرو و برنامه پژوهشگاه، زمان‌بندی انجام طرح، میزان پیشرفت و دستاوردهای طرح تا زمان ارائه گزارش، چالش‌ها، مشکلات و موانع طرح و اقدامات آتی تشریح شد.

پس از تشریح هر طرح، پرسش‌هایی از سوی حضار مطرح گردید و از سوی مدیران طرح و اعضای پنل پاسخ داده شد.

در این جلسه مهندس حمید چیت چیان مشاور عالی ریاست پژوهشگاه نیرو، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این جلسات، به آثار مثبت این هم‌اندیشی و ارزیابی در غنی‌تر شدن تحقیقات، صرفه‌جویی در استفاده از منابع و کاهش هزینه‌های از طریق جلوگیری از تکرار کارهای تحقیقاتی انجام‌شده، هم‌افزایی بین طرح‌ها با استفاده از اطلاع از نتایج و دستاوردهای دیگر طرح‌ها، گرفتن ایده‌های جدید و رفع اشکالات طرح و غنی شدن نتایج طرح‌ها، افزایش انگیزه‌های کار و شورونشاط علمی محققان پژوهشگاه بااطلاع از وسعت مجموعه فعالیت‌های انجام‌شده و اطلاع از کار جدید و عرضه نوآوری، توسعه افق تفکر و بینش علمی همکاران با به‌روز شدن در مسائل گوناگون حوزه برق و انرژی و یادگیری و انتقال تجربیات و بهره‌گیری از نظرات و پیشنهاد‌ها و انتقادات اشاره کرد.

وی همچنین غنای دستاوردهای جلسه را منوط به مشارکت دوستانه ارائه‌کنندگان طرح‌ها و حضار دانست و نسبت به پیشبرد اهداف پژوهشگاه با برگزاری مؤثر این جلسات ابراز امیدوار کرد.