منحنی افت دشت اردبیل متوقف شده است

Printer-friendly version
پنجشنبه, اسفند 23, 1397
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: در دو سال اخیر و با اجرای برنامه‌های تعادل‌بخشی منابع آب فرونشست دشت اردبیل متوقف و منحنی افت دشت به صفر رسیده است.

مهندس اصغر سلیمان‌زاده در مراسم امضای تفاهم نامه اجرای طرح داناب با تاکید بر نقش مهم و اساسی آموزش و پرورش در فرهنگسازی مسایل اجتماعی و فرهنگی بیان کرد: آموزش و پرورش بستر مناسبی برای اجرای طرح داناب در استان اردبیل است و ما دانش‌آموزان را به عنولان سفیران نجات آب در استان می‌دانیم.

وی همکاری مناسب و مشفقانه جهاد دانشگاهی را در اجرای طرح داناب مهم دانست و اذعان کرد: امسال ما اجرای این طرح را به کارشناسان جهاد دانشگاهی استان اردبیل واگذار کردیم که قطعا شاهد موفقیت عظیم در این بخش نیز خواهیم بود.

مهندس سلیمان‌زاده اظهار کرد: طرح داناب یکی از طرح‌های مهم وزارت نیرو در راستای فرهنگسازی استفاده صحیح از منابع آب است.

وی به سابقه همکاری آب منطقه‌ای با جهاد دانشگاهی و موفقیت این نهاد انقلابی در راستای اجرای طرح‌های مهم پژوهشی و تحقیقاتی در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: اجرای طرح داناب با همکاری آموزش و پرورش و جهاد دانشگاهی ما را در رسیدن هر چه سریعتر به اهداف متعالی در حوزه آب یاری می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل بحران آب را در کشور یک بحران جدی اعلام کرد و گفت: علیرغم اینکه قرار بود اجرای طرح داناب از آبن ماه در اردبیل آغاز شود اما به دلیل مشکلات اعتباری وقفه‌ای در اجرای آن ایجاد شد که امیدواریم همکاری جهاد دانشگاهی در اجرای این طرح بتواند گام‌های اساسی و موثری را در اجرای به موقع و زمان‌بندی مناسب آن پیش‌روی ما قرار دهد.

مهندس سلیمان‌زاده برگزاری کارگاه‌های آموزشی صیانت از منابع آب از سوی جهاد دانشگاهی را در شهرستان‌هایی همچون پارس‌آباد و خلخال یادآور شد و بیان کرد: در راستای اجرای طرح تعادل‌بخشی در دشت اردبیل آب منطقه‌ای برنامه‌های متعددی را اجرا کرده که خوشبختانه امسال شاهد متوقف شدن منحنی افت دشت اردبیل بودیم که این در سایه تلاش مجموعه‌ها و نهادهای فرهنگی و کارشناسان شرکت آب اردبیل بوده است.

وی کیفیت اجرای برنامه‌های محوله از سوی آب منطقه‌ای اردبیل را در قالب تفاهمنامه مشترک یادآور شد و افزود: ما سابقه همکاری نزدیکی را با جهاد دانشگاهی اردبیل در طرح‌های متعدد داشتیم که همکاری مشترک در اجرای طرح داناب با جهاد دانشگاهی ما را به اهداف خود در فرهنگسازی استفاده بهینه از منابع آب نزدیک می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل برنامه‌ریزی برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی در راستای طرح تعادل‌بخشی و مدیریت آب را یادآور شد و گفت: وجود بحران آب در کشور بر کسی پوشیده نیست و در صورتی که چنین وضعیتی در کشور تداوم یابد قطعا در آینده با بحران‌های متعدد اجتماعی و ... مواجه خواهیم شد.

مهندس سلیمان‌زاده ایجاد نگرانی و حساسیت در جامعه در خصوص بحران آب را مهم دانست و اظهار کرد: ما باید نسبت به اصلاح فرهنگ نامناسب برداشت غیرمجاز از دشت اردبیل اقدام کنیم که در این راستا با پلمپ چاه‌های غیرمجاز در اردبیل اقدام شایسته‌ای در حوزه تعادل‌بخشی انجام شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر تنها 75 چاه غیرمجاز در اردبیل وجود دارد که در آینده نزدیک با پلمپ این چاه‌ها نیز برداشت‌های غیرمجاز از دشت اردبیل به حداقل خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل هدف از طرح داناب را آشنایی دانش‌آموزان با راهکارهای حفاظت و صیانت از منابع آب اعلام و خاطرنشان کرد: هر چقدر این حساسیت و فرهنگ از سنین پایه در دانش‌آموزان ایجاد شود به همان میزان موفقیت طرح‌های آب تضمین شده است.

مهندس سلیمان‌زاده با بیان اینکه 630 میلیون مترمکعب از دشت اردبیل آب برداشت شده است، تصریح کرد: این میزان باید 130 میلیون مترمکعب باشد که آمارها حاکی از وضعیت نامساعد برداشت آب از دشت اردبیل است.

گروه خبر: