معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تشریح کرد؛ آخرین وضعیت تامین برق تابستان 94

Printer-friendly version
پنجشنبه, ارديبهشت 10, 1394
براساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته، پیک بار در تابستان امسال در حالت خوش‌بینانه به 51 هزار و 300 مگاوات می‌رسد اما در حالت بدبینانه نیز امکان رسیدن پیک بار به 53 هزار مگاوات وجود دارد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تشریح آخرین وضعیت تامین برق در تابستان 94، از افزایش 1200 مگاواتی ظرفیت عملیاتی نیروگاه‌های کشور در تابستان امسال درمقایسه با تابستان پارسال خبر داد. 
مهندس "هوشنگ فلاحتیان" در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اظهار داشت: صنعت برق کشور تلاش کرده است طی ماه‌های گذشته تعمیر دوره‌ای و اساسی نیروگاه‌ها را پیش از آغاز خردادماه امسال به پایان برساند ضمن آنکه در طول سال 93 درمجموع 2830 مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید در کشور ایجاد شده است.
وی افزود: از پیک سال 93 تا پیک 94 نیز حدود 1500 مگاوات قدرت تولیدی برق کشور اضافه می‌شود که درواقع ظرفیت عملی تولید برق ما درمقایسه با سال گذشته در زمان پیک حدود 1200 مگاوات اضافه شده است.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی یادآور شد: بنابراین اگر پیک بار ما هرچه بیشتر از 1200 مگاوات افزایش یابد، باید با روش‌های مدیریت مصرف، پیک بار را کنترل کنیم و در غیر این صورت ممکن است با مشکلاتی روبه‌رو شویم.
وی با تاکید بر اینکه سال گذشته با ایجاد محدودیت در صادرات و همچنین مدیریت بار صنایع ازطریق عقد قرارداد با مشترکان مگاواتی، به صنعت برق برای مدیریت پیک شبکه کمک شد، گفت: مشترکان صنعتی در قالب طرح تعطیل تابستانی و فصل تعمیر واحدها، صنعت برق را همراهی کردند تا درمجموع از این طریق 900 مگاوات پیک را کاهش دهیم.
وی اظهار داشت: امسال نیز این طرح در کشور اجرا می‌شود و به شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع تکلیف شده است تا در تعامل با مشترکان صنعتی در پیک بار میزان بار مصرفی آنها را تعیین کنند.
فلاحتیان با بیان اینکه براساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته، پیک بار در تابستان امسال در حالت خوش‌بینانه به 51 هزار و 300 مگاوات می‌رسد، گفت: در حالت بدبینانه نیز امکان رسیدن پیک بار به 53 هزار مگاوات وجود دارد.
وی تصریح کرد: اگر پیک بار کشور را حدود 51 هزار مگاوات در نظر بگیریم، نیازمند مدیریت بار حدود دوهزار مگاواتی هستیم که در این صورت توازنی بین تولید و مصرف ایجاد می‌شود.
وی یادآور شد: درمجموع برنامه‌ریزی‌ها به‌گونه‌ای صورت گرفته است که هم نیروگاه‌ها آمادگی را لازم را برای تولید حداکثری داشته باشند و هم با مدیریت بار و تعامل با مشترکان به نحو قابل قبولی، برق موردنیاز کشور تامین شود.