مزرعه بادی با قابلیت تامین برق کل جهان

Printer-friendly version
چهارشنبه, مهر 19, 1396
منتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که تنها با راه اندازی یک مزرعه بادی فراساحلی در سراسر اقیانوس اطلس می‌توان برق کل جهان را تامین کرد.

 بر اساس نتایج این مطالعه که توسط دو محقق موسسه علوم کارنگی در دانشگاه استنفورد آمریکا انجام شد، ساخت یک پروژه تولید انرژی تجدیدپذیر به اندازه کشور هند در سراسر اقیانوس اطلس به کل جهان اجازه می‌دهد که به انرژی پایدار دسترسی یابد و نیازهای خود را تامین کند.

برای ساخت چنین پروژه بزرگی به ویژه پروژه‌ای که به همکاری بین المللی و سطوح قابل توجه سرمایه نیاز دارد، احتمالا موانع بسیار بزرگی نیز وجود دارد؛ اما این پروژه اجازه دستیابی به مقادیر زیاد انرژی دستکم موثرتر از انرژی حاصل از مزارع بادی ساحلی را می‌دهد.

در این مطالعه، محققان متوجه شدند که اگر یک مزرعه بادی در سرتاسر وسعت سه میلیون کیلومتر مربعی اقیانوس اطلس شمالی برپا شود، می‌تواند تقریبا معادل انرژی مورد استفاده امروز، انرژی تولید کند.

'آنا پوسنر' و 'کن کالدیرا' دو محقق موسسه علوم کارنگی در دانشگاه استنفورد از این مطالعه که در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر کردند، نتیجه گرفتند که انرژی بادی در دسترس در اقیانوس اطلس شمالی برای تامین انرژی کل جهان کافی است.
این دو محقق دریافتند که سرعت باد بر فراز اقیانوس‌های زمین ۷۰ درصد بیشتر از سرعت آن بر فراز خشکی‌ها است.

با این حال پیچیدگی و مسائل مرتبط با این بهره برداری از انرژی باد فراتر از نصب توربین‌های متعدد در مسیر توفان‌های قوی است.

هر چه توربین‌های بیشتری به یک مزرعه بادی اضافه شود، نیروی درگ (نیرویی در درون سیالات جهت بازداشتن اجسام از حرکت) ناشی از تیغه‌های در حال چرخش ان‌ها به طور موثری میزان انرژی ناشی از هوای در حال حرکت را که می‌تواند به برق تبدیل شود، محدود می‌کند.

تحقیق نشان داده است که این تاثیر، تولید برق از مزارع بزرگ بادی روی زمین را حدود۵ .۱  وات در متر مربع محدود می‌سازد.

شبیه سازی جدید نشان داد که در اقیانوس اطلس شمالی این محدودیت به اندازه قابل توجهی بیشتر است و امکان تولید تن‌ها بیش از شش وات در متر مربع را میسر می‌سازد.

پژوهشگران همچنین متوجه شدند که تولید برق از یک مزرع بزرگ بادی در اقیانوس اطلس شمالی، علاوه بر مسایل اقتصادی و سیاسی، عمدتا فصلی خواهد بود به طوری که خروجی این مزرعه در فصل تابستان به یک پنجم متوسط سالانه افت می‌کند.

آن‌ها ادامه دادند: البته حتی در این صورت، برق کافی برای تامین تقاضای انرژی همه کشورهای اتحادیه اروپا تولید خواهد شد.
 

منبع: ایرنا/به گزارش برق نیوز

گروه خبر: