مدیریت صحیح مصرف آب دربخش کشاورزی

Printer-friendly version
يكشنبه, دى 8, 1398
با بکار گیری روش های نوین وصرفه جویی در مصرف آب

امروزه با کاهش میزان بارش ها بحران کم آبی به شدت احساس می شود و در بسیاری از مناطق کشور با خشکسالی مواجه هستیم. با کاهش شدید سطح آب دریاچه ها و پایین رفتن آب پشت سد، زنگ خطر جدی خشکسالی و بحران کمبود آبی در کشور به صدا در آمده است. با توجه به این هشدارها مدیریت منابع آبی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و مسئولین و مردم باید با بکار گیری از روش های نوین و صرفه جویی در مصرف آب از این بحران به خوبی عبور کنند.این شیوها می تواند بهینه سازی لوله های انتقال آب و استفاده از لوله پلی اتیلن در زیر ساخت ها و یا استفاده کشاورزان از روش های بهینه آبیاری قطره ای مثل نوار آبیاری برای صرفه جویی در مصرف آب مزارع و کشت زار های خود باشد.

با توجه به آمار های اعلام شده از سوی صندوق جهانی طبیعت (WWF)، در طول ده سال آینده بحران کم آبی اکثر نقاط جهان به ویژه کشور های اروپا و آسیا را در بر می گیرد و با توجه به تعریف بانک جهانی چنانچه کشوری سالیانه کمتر از ۱۰۰۰ متر مکعب آب شرب برای شهروندانش داشته باشد با مشکل جدی کمبود آب مواجه می شود. لذا برای تامین نمودن امنیت آبی کشور با بکارگیری اصول مدیریت پیشرفته آب و با صرفه جویی در مصرف خانگی، صنعتی و کشاورزی به ذخیره منابع آبی کشور می توان کمک نمود.

روش های مدیریت صحیح مصرف آب در بخش صنعتی و کشاورزی:

برای جلوگیری در میزان هدر رفت آب می توان نسبت به رفع فرسودگی و تعویض لوله های شبکه توزیع و انتفال آب اهتمام ورزید. با توجه به مزایای فراوان لوله های پلی اتیلن، استفاده از این نوع لوله ها می تواند گزینه مناسبی باشد. در بخش کشاورزی نیز با تغییر روش های آبیاری باغ ها، مزارع و کشت زار ها و با بکاری گیری روش های نوین آبیاری مثل استفاده از نوار آبیاری که نوعی از لوله ی دریپردار مخصوص آبیاری قطره‌ای هستند می توان به مدیریت مصرف و کاهش هزینه ها کمک کرد. به دلیل آن که ممکن است بسیاری از کشاورزان در مورد این نوع لوله آگاهی کافی نداشته باشند در ادامه به معرفی نوار آبیاری می پردازیم.

آشنایی با نوار آبیاری

همانطور که گفته شد نوار آبیاری نوع خاصی از لوله های به کار رفته در آبیاری قطره ای هستند که جنس آن از پلی اتیلن است و دارای جنسی نرم و انعطاف پذیر با جداره های داخلی نازک می باشد. از مزایای نوار آبیاری می توان به کاهش مصرف آب، نصب آسان، مقاومت در برابر عوامل فرسودگی لوله، وجود اتصالات نوار آبیاری به صورت استاندار و ساده اشاره کرد. 

روش های مدیریت صحیح مصرف آب در بخش خانگی:

در حال حاضر یکی از عوامل هشدار دهنده در مورد منابع آب کشور، بالا بودن مصرف سرانه آب شرب نسبت به متوسط حجم استاندارد آن در جهان است لذا موثرترین راه، مدیریت صحیح مصرف آب است و می توان با رعایت نکاتی میزان صرف آن را در بخش خانگی به طور قابل توجهی کاهش داد. در ادامه تعدادی از این راهکار های مفید را به شما معرفی می کنیم:

  • استفاده از شیرآلات کاهنده مصرف (مثل شیر های الکترونیکی یا اهرمی، سردوش های کاهنده مصرف در حمام)
  • آبیاری فضای سبز و باخچه ها منزل در زمان هایی که هواخنک می باشد مثل صبح یا در هنگام غروب
  • عایق بندی لوله ها و جلوگیری از نشتی احتمالی لوله ها انتقال آب
  • در هنگام استحمام لزومی ندارد در حین شست شوی سر و صورت شیر آب به صورت مداوم باز بگذارید
  • به فزندان خود آموزش دهیم در هنگام مسواک زدن از باز گذاشتن شیر آب پرهیز کنند
  • برای نظافت خودرو خود از باز گذاشتن دائم آب بپرهیزید و با یک سطل آب و کف به همراه دستمال اقدام به تمیز کردن آن نمایید و سعی نکنید با فشار آب آن را تظافت کنید
  • اگر فلاش تانک توالت شما نشتی دارید در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام نمایید

به دلیل استفاده زیاد ماشین لباسشویی از آب، سعی کنید از دفعات کمتری برای شست شو با ماشین استفاده نمایید