مديرعامل شرکت سيم و کابل ابهر:

Printer-friendly version
چهارشنبه, آبان 6, 1394
آغاز تولید کابل خرطومی آلومينيومي در کشور

اين کابل که براي اولين بار در کشور ساخته شده و تکنولوژي آن بومي است، علاوه بر داشتن استانداردهاي مختلف بين‌المللي، از نظر کاربرد و کيفيت مشابه نمونه خارجي و قيمت آن 20 درصد ارزان‌تر است.

مديرعامل شرکت سيم و کابل ابهر از آغاز تولید کابل کرکره‌اي يا خرطومي آلومينيومي براي خطوط و شبکه برق 63 تا 400 کيلوولت در کشور خبر داد.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، "عليرضا کلاهي" روز (سه‌شنبه) در نشست خبري، با اشاره به راه‌اندازی خط تولید کابل کرکره‌اي يا خرطومي آلومينيمي (corrugated) براي اولين بار در کشور اظهار داشت: تکنولوژي ساخت اين کابل کاملا بومي است و از نظر ايمني، کاملا حفاظت شده و به‌صورت دفن در زمین است.
وی با اشاره به اينکه، قيمت اين کابل با کابل‌هاي معمولي فرق چنداني ندارد و تفاوت آن را در روند توليد است، افزود: غلاف خاص خرطومي از جنس آلومينيوم به‌صورت پيوسته بر روي کابل فوق نصب مي‌شود تا بتواند ايمني لازم را در برابر توليد ميدان مغناطيسي اطراف اين کابل ايجاد کند.
وي اضافه کرد: تمام کابل‌هاي از اين جنس در رنج فشار قوي توليد مي‌شود و استفاده از آن براي انتقال انرژي نياز به ايجاد تونل مخصوص براي نصب ندارد.
مديرعامل شرکت سيم و کابل ابهر اظهار داشت: کابل کرکره‌اي داخل زمين نصب مي شود و از نظر اقتصادي به‌صرفه بوده و فضاي هوايي را اشغال نمي کند، نياز به حفر تونل انتقال ندارد و از هر جهت ايمن است.
وي تصريح کرد: با جايگزين کردن اين کابل بجاي شبکه هاي هوايي فشار قوي، علاوه بر آزاد شدن حريم اين شبکه‌ها در شهرها و مسير عبور شبکه، سلامت جامعه کمتر مورد تهديد قرار مي‌گيرد و زيبايي شهرها نيز بيشتر نمودار خواهد شد.
کلاهي با تاکيد بر اين مطلب که ظرفيت توليد کابل کرکره‌اي براي اين شرکت نامحدود است، به مزيت اصلي اين نوع کابل در مقايسه با مشابه خارجي پرداخت و افزود: کابل فوق از نظر کاربرد و کيفيت مشابه کابل‌هاي خارجي است و داراي استاندارد بين‌المللي IEC لندن و ژنو و استاندارد کشور ايتاليا بوده و از نظر قيمت نيز 20 درصد ارزان‌تر از مشابه خارجي است.
وي با بيان اين مطلب که محصولات مختلف سيم و کابل اين شرکت تاکنون به کشورهاي ترکمنستان، آذربايجان، عربستان، سوريه ، سريلانکا، ونزوئلا،‌ قبرس و... صادر شده است، گفت: کابل فشارقوي خرطومي بجز تامين نياز داخلي کشور و شرکت‌هاي برق منطقه‌اي مي‌تواند نياز کشورهاي منطقه و خاورميانه بخصوص ترکمنستان را تامين کند.
کلاهي ادامه داد: کشورهاي عربي عمدتا از کابل‌هاي با روکش سربي استفاده مي‌کنند و به رغم بالا بودن هزينه آن، باز هم تمايل دارند از اين محصول استفاده کنند.
وي با بيان اينکه کشوري مانند ترکيه با نداشتن معادن مس و صنعت پتروشيمي و فقط به خاطر پايين بودن بهره بانکي، 15 برابر ايران صادرات کابل دارد، افزود: يکي از چالش هاي اصلي صادرات، بحث هزينه ها و اعتبارات بانکي است که دولت براي ترغيب شرکت‌هاي توليدي به صادرات، بايستي يارانه پرداخت کند و اعتبارات مالي با بهره پايين در اختيار شرکت‌هاي توليدي بگذارد.
مديرعامل شرکت سيم و کابل ابهر گفت: در سال‌هاي گذشته کشور عراق 900 ميليون دلار واردات کابل داشته که 70 درصد آن از طريق ترکيه تامين شده است.