لزوم همکاری کشاورزان درراستای اصلاح الگوی کشت

Printer-friendly version
پنجشنبه, دى 20, 1397
اصلاح الگوی کشت به همکاری کشاورزان نیاز دارد

 مبنای اصلاح الگوی کشت، استفاده بهینه و با صرفه از آب است که فرماندار آباده معتقد است اجرای این راهبرد نیازمند همکاری کشاورزان است.

محمد اسداللهی چهارشنبه در جلسه کارگروه آب، منابع طبیعی و کشاورزی شهرستان آباده گفت: اصلاح الگوی کشت براساس منابع آبی مهم ترین راهکار مقابله با مشکل کم آبی و همکاری کشاورزان یکی از اصلی ترین عوامل موفقیت در اصلاح الگوی کشت است.
وی ادامه داد:با استفاده اصولی از منابع پایه تولید می توان آب و خاک را برای آیندگان حفظ کرد و اثرات ناخوشایند ناشی از خشکسالی را کاهش داد.
وی با بیان اینکه امروز تولید محصول گواهی شده یک ضرورت است، گفت: باید در بحث روند تجاری سازی این محصولات گام جدی برداشته شود و در قالب روند تجاری سالم به فروش برسند.
فرماندار آباده همچنین اظهار کرد: خوشبختانه افزایش بی رویه قیمت گوشت تا حدودی در این شهرستان مهار شده و با تلاش دستگاه های نظارتی بزودی شاهد کاهش بیشتر آن نیز خواهیم بود. 

* لزوم فرهنگسازی برای کاهش مصرف برق در ساعت اوج مصرف 
رئیس اداره برق شهرستان آباده در این نشست با بیان اینکه وزارت نیرو در چند سال گذشته با مشکل کمبود برق در ساعات اوج مصرف مواجه بوده است گفت: با فرهنگ سازی و استفاده از تسهیلات تشویقی باید مردم را به کاهش مصرف برق در ساعات اوج مصرف ترغیب کرد.
علی اسکندری با بیان اینکه کمتر از 3درصد از مشترکین شرکت برق در حوزه کشاورزی است، اظهار کرد: این حوزه 43درصد مصرف برق را به خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینکه در تابستان گذشته 433مشترک کشاورزی با مجموعه برق منطقه ای در جهت استفاده بهینه از برق همکاری کرده اند و 345میلیون تومان به این کشاورزان اختصاص یافته است، اظهار کرد: در سال آینده برق چاه های کشاورزی حداکثر حدود 20 ساعت تامین می شود و پیشنهاد می کنیم کشاورزان سطح زیر کشت خود را به همین اندازه کاهش دهند.

* آنفلوانزای پرندگان درآباده مشاهده نشده است
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آباده با بیان اینکه 97 درصد واکسیناسیون دام در سطح شهرستان بصورت رایگان انجام می شود اظهار کرد: هیچگونه رخداد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سطح شهرستان آباده مشاهده نشده است.
علیرضا فرخی با اعلام این خبر که اخیرا بسیاری از مردم این شهرستان به پرورش و نگهداری اسب روی آورده اند گفت: در این خصوص 174 مورد تست سرمی برای جلوگیری از بیماری های مرتبط با این حوزه انجام شده است.
آباده در فاصله 276کیلومتری از شمال شهر شیراز قرار گرفته است.