لزوم استفاده از پساب برای آبیاری فضای سبز شهرهای استان اصفهان

Printer-friendly version
چهارشنبه, آذر 3, 1395
مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان در جمع مسئولان شهری گز مطرح کرد:

چند سالی بود که اجرای طرح آبرسانی به شهر گز را مدنظر داشتیم، اما به دلیل تنگناهای شدید مالی اجرای این پروژه امکان‌پذیر نبود.

مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان گفت: به دلیل کمبود شدید منابع آبی در استان اصفهان و به‌ویژه در شهر گز، استفاده از پساب برای آبیاری فضای سبز امری ضروری است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "هاشم امینی" در نشستی که با حضور شهردار، رئیس و اعضای شورای شهر گز که به منظور قدردانی از مهندس امینی برای آبرسانی به شهر گز در کوتاه‌ترین زمان ممکن صورت گرفت، گفت: چندسالی بود که اجرای طرح آبرسانی به شهر گز را مدنظر داشتیم، اما به دلیل تنگناهای شدید مالی اجرای این پروژه امکان‌پذیر نبود.
وی ادامه داد: در اردیبهشت ماه سال جاری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور پیگیر اجرای طرح آبرسانی شهر گز شد و این در حالی بود که در آن برهه آبفای اصفهان از لحاظ مالی توان اجرای 9 کیلومتر لوله‌گذاری آب با اقطار 600 و 700 میلی‌متر را نداشت؛ اما با هم‌دلی و هم‌افزایی و وحدت رویه میان مسئولان امر اجرای این پروژه در کمتر از 6 ماه صورت گرفت و در آبان ماه با حضور وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.
وی با بیان اینکه هنگامی که هدف خدمت‌رسانی به مردم باشد مطمئناً مشکلات پیش رو با کمی تأمل، پشتکار و همدلی رفع خواهد شد، اظهار داشت: آبفای استان اصفهان به منظور اجرای سریع‌تر آبرسانی به شهر گز در صدد بهره‌گیری از توان مالی بخش خصوصی بود، اما متأسفانه در این زمینه به توافق نرسیدیم و با توجه به اینکه تمام راه‌ها و تدابیری که امکان داشت این پروژه هرچه سریع‌تر عملیاتی شود مدنظر گرفته شده بود در نهایت توانستیم با قدرت و توان داخلی شرکت آبفای استان اصفهان در بازه نه چندان طولانی آن را به سرانجام برسانیم.
امینی گفت: اگر در برخی از مواقع مسئولان درست به وظایفشان عمل نمی کنند به طوریکه خللی در خدمت رسانی به وجود می آید مردم باید آگاه باشند و این مسئله را پای نظام نگذارند و این امر تنها ناشی از عملکرد ضعیف مسئول مربوطه می باشد.
مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره شرکت آبفای استان اصفهان اجرای شبکه فاضلاب را در شهر گز ضروری دانست و گفت: هم اکنون در بسیاری از شهرهای استان مانند نجف آباد، درچه، تیران، خوانسار، گلپایگان، فلاورجان، کلیشاد، مینادشت و ... که البته برخی از این شهرها با اینکه دارای ردیف بودجه هستند، اما با کمک مردم و شورای شهر با بهره گیری از ماده واحده تبصره 3 اجرای شبکه فاضلاب در این شهرها در دستور کار قرار گرفته است.
امینی ادامه داد: بر این اساس انتظار می‌رود مردم و شورای شهر گز هم با نهایی کردن ماده واحده تبصره 3 روند اجرای شبکه فاضلاب را در این شهر سرعت بخشند؛ هر چند که از 15 کیلومتر اجرای شبکه فاضلاب شهر گز 8 کیلومتر آن عملیاتی شده است.
وی بهره‌گیری از پساب را در شهر گز بسیار حائز اهمیت دانست و بیان داشت: به جهت کمبود شدید منابع آبی استفاده از پساب برای آبیاری فضای سبز امری ضروری است. بنابراین به نظر می رسد مسئولین امر در شهر گز برای آبادانی و سرسبزی این شهر تاریخی نیاز به استفاده از پساب برای آبیاری فضای سبز دارند، این درحالیست که شهرهایی مانند خورزوق، دولت آباد، دستگرد با اجرای پروژه هایی به روش مالی بیع متقابل در صدد استفاده از پساب هستند .