عملکرد بخش آب وزارت نیرودر مواجهه با فصل آب کتاب انسان و محیط زیست الگویی برای سایر بخش ها

Printer-friendly version
پنجشنبه, شهريور 22, 1397
دکتر محمود امانی طهرانی :

دکتر محمود امانی طهرانی " در کارگاه هم اندیشی ارتقاء دانش و سواد آبی ویزه روسای گروه ها و منتخبی از مدرسان کتاب انسان و محیط زیست که روز چهارشنبه 21 شهریور ماه با حضور مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در این شرکت برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: موضوعات زیادی در جامعه وجود دارد که می توان برای آموزش آن ها به فرزندانمان برنامه ریزی کرد؛ اما به تعداد این موضوعات نمی توان کتاب تالیف کرد. موضوع آب و محیط زیست به دلیل اهمیت بسیار بالای آن و نقشی که در زندگی می تواند ایجاد کند، به عنوان یک مسئله ملی به شمار می رود.  

 وی با بیان اینکه حجم و فضای آموزشی  نیز برای ما مهم می باشد، تصریح کرد: موضوعات زیادی همواره  به عنوان عناوین درسی مطرح می شود  که این بار به دلیل ضرورت آگاهی  دانش آموزان از  مدیرت مصرف آب و هم چنین محیط زیست این بار کتاب مستقلی به همین نام انتخاب شد.از طرفی پایه 11 متوسطه نیز بهترین نقطه ورود کتاب های درسی است؛ زیرا دانش آموزان پیش نیاز های لازم را گذرانده و از سویی دیگر  استرس ها و مسایل مربوط به کنکور را نیز نداشته و در نتیجه بیشترین نتیجه بخشی در این پایه دیده می شود.

امانی با اشاره به اینکه از پایه اول متوسطه موضوعاتی در خصوص آب و محیط  زیست  به شکل پراکنده  در کتب درسی دیده  می شود، افزود: تالیف کتاب انسان و محیط زیست  نقطه تکمیلی و پایانی این موضوع محسوب می شود.

وی همچنین یادآور شد: در زمان تالیف کتاب متخصصین امر، موضوعاتی از قبیل آب، خاک، انرژی، هوا، بازیافت و پسماند، تنوع زیستی و گردشگری را  مطرح کرده که از میان این موارد موضوع  آب به دلیل شرایط ویژه کشور در این خصوص  انتخاب شد.

 امانی با تاکید بر اینکه  تالیف این کتاب کاری مشارکت جویانه است، اضافه کرد:  در مرحله اجرای این کتاب سایر نهادها و ارگان های دولتی و همچنین  سازمان های مردم نهاد(سمن ها) بایستی مشارکت های لازم را داشته باشند.

مدیر کل دفتر تالیف کتب درسی ابتدایی و متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش  همچنین  ادامه داد:  مدرسین این گونه کتاب ها بایستی به شکل قوی تری تغذیه علمی شده  و آموختن مباحث این کتاب ضرورت اولیه به شمار می رود.

وی با بیان اینکه الگوی بارش در کشور ما به دلایل گوناگونی  تغییر کرده است، گفت:  به همین منظور  با انجام اقدامات آگاهانه بایستی اطلاع رسانی های لازم به دانش آموزان داده شود و کتاب انسان و محیط زیست بایستی جزء امتحانات نهایی پایه 11 قرار گیرد. آن چه پیش روی ماست حمایت همه جانبه از این کتاب است که همانا اجرای دقیق آن در مدارس و آگاهی دانش آموزان  نسبت به مقوله آب می باشد.

فعالیت خوب  بخش آب وزارت نیرودر مواجهه با فصل آب کتاب  انسان و محیط زیست الگویی برای سایر بخش ها

مدیر کل دفتر تالیف کتب درسی ابتدایی و متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش  در بخش دیگر ی از سخنان خود  ضمن تاکید بر اینکه فعالیت خوب  بخش آب وزارت نیرودر مواجهه با فصل آب کتاب  انسان و محیط زیست الگویی برای سایر بخش ها است، اعلام کرد:  استان  تهران نیز متقابلا بایستی الگویی برای سایر استانها ها در این زمینه  شود.

وی کتاب مذکور را ارائه محور خواند و  تاکیدکرد:  معلمان مدارس بایستی شرایطی را فراهم آورند تا هر دانش آموز در  طی سال تحصیلی بتواند بر روی بخشی از  این کتاب ارائه و کنفرانس داشته باشد.

امانی در پایان  خاطر نشان کرد:  فیلم آموزشی کتاب انسان و محیط زیست  در" وبسایت رشد " در دسترس همگان قرار داده شده است  که می تواند جهت آگاهی معلمین از نحوه تدریس آن در مدارس بسیار سودمند واقع شود.