طی 27 سال اخیر شاهد تحولات چشمگیر در بخش آب وفاضلاب هستیم

Printer-friendly version
يكشنبه, بهمن 14, 1397
مدیرعامل آبفاشهری مازندران:

مدیرعامل آبفاشهری مازندران گفت: با نگاهی به تلاشهای صورت گرفته طی 27 سال اخیر، شاهد تغییرات چشمگیر و پیشرفتهای بی شماری در بخش آب وفاضلاب هستیم.

مهندس ذاکری در تشریح فعالیتهای این شرکت گفت: شرکت در سال 1371 با تحویل گیری دو شهر بابل و گرگان و تحت پوشش قرار دادن 299هزار نفر کار خود را آغاز نمود.

وی، با بیان اینکه این شرکت در بدو تاسیس دارای 76 کیلومتر خط انتقال ، 767 کیلومتر شبکه توزیع ، 41400 متر مکعب مخزن ذخیره،  37 حلقه چاه و یک دهنه چشمه به ظرفیت 16 میلیون و 500 هزار متر مکعب و 62هزار و 500 مشترک بود ه است، افزود: در سال 1376، با جدا شدن استان گلستان، شرکت آبفای مازندران  مسئولیت تامین آب شرب 26 شهر مازندران را بر عهده گرفت و با گذشت دو دهه، با توسعه تجهیزات و تاسیسات و با توان علمی و تلاش کارکنان ، هم اکنون  58 شهر با جمعیتی بالغ بر 3 میلیون نفر را خدمت رسانی می کند.

مدیرعامل آبفاشهری مازندران، ضمن اشاره به اینکه این شرکت در بخش آب دارای 614 هزار مشترک شهری و روستایی است، اظهار داشت: هم اکنون 1066 کیلومتر خط انتقال، 7446 کیلومتر شبکه توزیع آب، 443 هزار و 888 متر مکعب ظرفیت مخزن ذخیره در استان وجود دارد.

مهندس ذاکری ادامه داد: آب شرب مشترکین این استان از طریق  298 حلقه چاه، 30 دهنه چشمه و 3 سد به ظرفیت 329 میلیون مترمکعب درسال تامین می شود.

وی با تاکید بر لزوم اجرای طرحهای فاضلاب در استانهای شمالی گفت: تا کنون 931 کیلومتر خط انتقال فاضلاب و 8 باب تصفیه خانه در مدار به ظرفیت جمع آوری و تصفیه  43 هزار متر مکعب فاضلاب در روز و تولید روزانه 63 هزار و 500 متر مکعب پساب، احداث شد.

مدیرعامل آبفاشهری مازندران ادامه داد: درحال حاضر شش شهر ساری، بابل، جویبار، بابلسر، نوشهر و چالوس، از خدمات دفع بهداشتی فاضلاب استفاده می نمایند و عملیات اجرائی طرح فاضلاب در 7شهر قائمشهر، آمل ، تنکابن ، محمودآباد ، نکا ، بهشهر و گلوگاه در حال اجرا و همچنین مطالعات زیست محیطی و فازاول و دوم فاضلاب 30 شهر در حال انجام است.

مهندس ذاکری ادامه داد: 301هزار نفر از جمعیت این استان تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار گرفتند .

وی خاطرنشان کرد: 14 شهر استان دارای طرح اجرایی فاضلاب است و 55هزار و 486 انشعاب فاضلاب نصب و 46هزار و 726 مشترک نسبت به جاری سازی انشعاب خود اقدام نمودند.

مدیرعامل آبفاشهری مازندران به مهمترین پروژه های انجام شده در این شرکت از بدو تاسیس تا کنون اشاره و تصریح کرد: این اقدامات شامل؛ 1958 کیلومتر اصلاح  شبکه آبرسانی - 2805 کیلومتر توسعه شبکه آبرسانی - تامین آب شرب در تمامی شهر های استان- احداث خط انتقال آب  بهشهر، نکا- احداث تصفیه خانه  آب طلوت بابل، پروژه های تأمین آب شرب مجتمع آبرسانی سوادکوه- اجرا و  بهره برداری از آب شیرین کن گلوگاه به روش B.O.O- اجرای طرح آبرسانی به شهرها از طریق سد ها  با مشارکت آب منطقه ای  و بهره گیری از  منابع آبهای سطحی  (سد شهید رجایی ساری و سد آیت ا... صالحی مازندرانی بابل و سد میجران رامسر)-احداث آزمایشگاه مرجع با قابلیت آزمون های کیفی مورد نیاز و انتخاب شهر ساری به عنوان پایلوت اجرای برنامه ایمنی آب wsp به همراه 15 شهر در مراکز استان  های کشور با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی مازندران- خرید دیزل ژنراتور به تعداد 61 دستگاه- مهندسی مجدد تأسیسات و منابع تأمین به تعداد 535 حلقه چاه با افزایش ظرفیت به میزان 4253 لیتر بر ثانیه- در راستای توسعه دولت الکترونیک راه اندازی خدمات 22گانه غیر حضوری الکترونیکی برای مشترکین- راه اندازی سامانه متمرکز 122 جهت ساماندهی ارتباطات  با  مشترکین- ایجاد و بهره برداری از تأسیسات فاضلاب در شهرهای ساری ، بابل ، بابلسر ، جویبار ، نوشهر و چالوس -احداث مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب در ساری- ایجاد تأسیسات فاضلاب در مسکن  مهرجویبار، گندیاب نور ، میارکلای ساری و شهرک امام خمینی(ره) بهشهر- نصب سیفون فاضلاب به تعداد 55486 فقره در شهرهای استان- جاری سازی انشعاب فاضلاب به تعداد 46726 فقره در شهرهای استان و شروع عملیات اجرایی طرح جمع آوری فاضلاب سه شهر گلوگاه ، بهشهر،  نکا می باشد.