طي ۶ ماه آينده قبوض كاغذی برق در سراسر كشور حذف می‌شود

Printer-friendly version
شنبه, خرداد 11, 1398
راهكارهای ساده حذف جريمه ۱۶ درصدی مشتركان پرمصرف اعلام شد.

دكتر رجبي مشهدی در كفت و گو با شبكه خبر سيما با اشاره به رخداد قله 47 هزار و 400مگاواتي شبكه در 2 روز گذشته و بيش از 12 درصد افزايش مصرف در برخي از مناطق كشور ، راهكارهاي ساده حذف جريمه 16 درصدي مشتركان پرمصرف را تشريح كرد و از تخفيف 500 ريالي بهاي برق به ازاي هر كيلووات ساعت كاهش براي مشتركان کم‌مصرفی كه نسبت به سال گذشته برق كمتري مصرف كنند، خبر داد.

دكتر مصطفي رجبي مشهدي معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادي توانير با اشاره به افزايش مصرف برق شبكه به 47 هزار و 400 مگاوات در 7 خرداد جاري، توان قابل تأمین را حدود 59 هزار مگاوات ذكر كرد كه از پیش‌بینی اوليه پيك شبكه (62 هزار مگاوات) كمتر است.

وي تثبيت روند افزايشي دما و به‌تبع آن قله بار شبكه سراسري را طي ماهه‌ای تير تا مرداد موردتوجه قرارداد و افزود: با توجه به سهم بالاي مصرف بخش خانگي از پيك شبكه كه حدود یک‌سوم پيك را به خود اختصاص می‌دهد، مصرف‌کنندگان خانگي نقش به سزايي در كاهش مصرف برق در دوره پيك تابستان ايفا می‌کنند.

دكتر رجبي مشهدي قله پيك روز را در تابستان به جهت استفاده از وسايل سرمايشي 2 هزار مگاوات بيشتر از پيك شب و محدوده آن را بين ساعات 12 تا 16 و در شب بين ساعات 20 تا 23 ذكر كرد و قيمت هر کیلووات ساعت برق را با سوخت یارانه‌ای حدود 100 تومان و با احتساب سوخت گاز به قيمت صادراتي حدود 250 تومان برشمرد.

وي از مردم خواست هزينه زیست‌محیطی مصرف برق را كه معادل توليد 600 گرم Co2 به ازاي هر كيلووات ساعت است، مدنظر قرار دهند و اين ميزان برق را معادل گرم كردن 13 وعده غذا داخل مایكروفر، 100 ساعت مصرف يك لامپ LED يا 270 بار شارژ تلفن همراه دانست.

وي با بيان اضافه شدن 7 درصد به تعرفه برق تمامي مشتركان از خرداد امسال، جريمه مشتركان پرمصرف را 16 درصد عنوان و اضافه كرد: مصرف 90 درصد مشتركان برق كشور در محدوده عادي قرار دارد و 10 درصد باقی‌مانده می‌توانند با راهكارهاي ساده از قبيل استفاده از نور طبيعي در روز، تنظيم درجه وسايل سرمايشي روي 25 درجه در كولرهاي گازي و ايجاد سایه‌بان و استفاده از دور كند كولرهاي آبي همچنين عدم استفاده هم‌زمان از لوازم برقي پرمصرف در ساعات 12 تا 16 روز از جريمه 16 درصدي معاف شوند.

وي تصريح كرد: در استفاده از كولرهاي گازي، اطمينان از باز نبودن پنجره‌ها و گرفتن درزها به‌تنهایی كاهش 10 تا 15 درصدي مصرف انرژي را به همراه دارد و در بخش ساختمان می‌توان با عایق‌بندی سقف و ديوارها و استفاده از پنجره‌های دوجداره، مصرف انرژي را تا 40 درصد كاهش داد.

دكتر رجبي مشهدي با اشاره به اينكه الگوي مصرف مناطق عادي در ماهه‌ای تير تا شهريور 300 کیلووات ساعت و در مناطق گرم مانند خوزستان و هرمزگان و بوشهر تا 3000 کیلووات ساعت در نظر گرفته‌شده، توصيه كرد مشتركان از لوازم برقي داراي مهر استاندارد و با برچسب انرژي A و +A استفاده كنند و به‌جای لامپ‌های رشته‌ای كه حرارت زيادي توليد می‌کند، لامپ‌های LED را مورداستفاده قرار دهند.

وي با اشاره به پیش‌بینی افزايش دما نسبت به سال گذشته، رشد مصرف برق كشور را در حال حاضر حدود 5 درصد بيشتر از سال گذشته و در برخي مناطق تا 12 درصد بيشتر عنوان كرد و از اعمال تخفيف به مشتركان کم‌مصرف خبر داد. بر این اساس مشتركاني كه زير الگو مصرف می‌کنند، درصورتی‌که مصرف برقشان نسبت به سال گذشته كاهش يابد، به ازاي هر کیلووات ساعت كاهش از 500 ريال تخفيف برخوردار می‌شوند.

دكتر رجبي مشهدي برنامه‌های صنعت برق در تابستان امسال را در بخش توليد، افزايش بيش از 9 هزار مگاوات به ظرفيت منصوب نيروگاهي كشور عنوان كرد و با اشاره به احداث كيلومترها خطوط برق قدرت و احداث پست‌های انتقال و فوق توزيع و توزيع برق افزود:11 برنامه ويژه مديريت مصرف برنامه‌ریزی‌شده كه يك بخش آن مربوط به تعرفه است و اميدواريم با همكاري مشتركان سهم قابل‌توجهی از كاهش مصرف برق را در تابستان شاهد باشيم.

وي همچنين پیش‌بینی كرد طي 6 ماه آينده قبوض كاغذي برق در سراسر كشور حذف و قبوض الكترونيكي جايگزين شود.