طرح اقتصادی پرورش بز مورسیا در استان یزد آغاز شد

Printer-friendly version
چهارشنبه, خرداد 1, 1398
ورود اولین محموله بز شیری نژاد مورسیا به استان یزد

با ورود اولین محموله بز شیری نژاد مورسیا به استان یزد طرح اقتصادی پرورش بز مورسیا در استان با ظرفیت 1200 رأس دام کلید خورد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، بامداد روز چهارشنبه اول اردیبهشت‌ماه سال 1398 اولین محموله بز شیری نژاد مورسیا به ظرفیت 1200 رأس به تفکیک 1140 رأس ماده و 60 رأس نر بالغ مستقیماً از کشور اسپانیا وارد استان یزد گردید و به سایت پرورش بز واقع در بخش فهرج شهرستان یزد انتقال داده شد.

سید حسین بخشایش، جانشین رئیس سازمان و مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد ضمن اعلام این خبر در خصوص اهداف کلان طرح توجیهی پرورش بز مورسیا در راستای تحقق اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: به دلیل مزیت‌ها و ویژگی‌های خاص تولیدی این نژاد از بز نسبت به سایر نژادها نظیر 210 روز دوره شیردهی با تولید بیش از 600 کیلوگرم شیر با چربی 5.7 درصد و پروتئین 3.4 درصد، مدت‌زمان کوتاه بلوغ، چندقلوزایی و سازگار بودن با اقلیم منطقه با ورود بز مورسیا به استان یزد گامی مؤثر و بزرگی در توسعه اقتصادی صنعت دامداری استان یزد و به‌تبع آن کشور برداشته شده است.

وی در ادامه اذعان نمود: توسعه، پرورش، تکثیر و اصلاح نژاد دام‌های پرتولید، افزایش بهره‌وری از نهاده‌های دامی، توسعه صنعت لبنیات حاصل از شیر بز، دستیابی به بازارهای برون‌مرزی، توسعه اشتغال پایدار روستایی و بهبود معیشت خانوارهای روستایی با ترویج و توسعه دامداری‌های پرورش نژادهای اصلاح‌شده پر تولید روستایی ازجمله مهم‌ترین اهداف کلان طرح پرورش بز مورسیا در استان یزد است.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در خصوص ویژگی‌های اقتصادی طرح پرورش بز مورسیا و تأثیرگذاری قابل‌توجه آن در بالابردن بهره‌وری و توسعه پایدار بخش کشاورزی و حفظ امنیت غذایی استان و کشور اظهار داشت: با توجه به اینکه بخش قابل‌توجهی از علوفه تولیدشده در کشور به‌وسیله کشاورزان خرده‌پا تولید می‌شود ولی عملاً وارد چرخه بازار نمی‌گردد پرورش بز مورسیا می‌تواند این حجم عظیم را با ایجاد امکان استفاده بهینه از منابع خرد و پراکنده تبدیل به کالای قابل‌عرضه به بازار نماید. امری که در صورت تحقق بسیاری از معادلات کلان اقتصادی را به‌گونه‌ای مثبت جابجا می‌کند.

شایان ذکر است بز مورسیا در مقایسه با سایر رکوردهای استاندارد نژادی نظیر هلشتاین، آلپاین و سانن در زمینه بهره‌وری تولید چربی، پروتئین و لاکتوز با تفاوت معنی‌داری عملکرد بسیار بالاتری دارد و شیر پرچرب این بز برای تولید پنیر مورداستفاده قرار می‌گیرد.