طراحی و ساخت " برقگیر کات اوت فیوز یکپارچه" با قابلیت های منحصر به فرد در صنعت برق کشور

Printer-friendly version
چهارشنبه, خرداد 17, 1396
دستاورد دیگری از توزیع برق شهرستان مشهد

  شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد به عنوان یک شرکت پیشرو در زمینه فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی، دستاورد دیگری را برای صنعت برق ایران به ارمغان آورده است.

  به گزارش دفتر روابط عمومی، سال 94 پروژه ای تحقیقاتی تحت عنوان طراحی و ساخت برقگیر کات اوت فیوز یکپارچه تعریف و در کمیته تحقیقات شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد به تصویب رسید. ناظر پروژه مهندس فیاض، مدیر پروژه مهندس اشرف زاده و همکاران پروژه نیز مهندسین  سعید علیشاهی و نوید عقلی می باشد.لازم به ذکر است بخش خصوصی که ساخت این ایده را بعهده گرفته شرکت برقگیر توس می باشد.

این پروژه از قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است و حاصل هم فکری و تعامل سازنده توزیع برق مشهد، دانشگاه و صنعت بوده و طراحی و ساخت آن 100 درصد بومی و در مقایسه با نمونه خارجی بسیار کارآمدتر می باشد.

از جمله اهداف مهم در بهره برداری از شبکه های توزیع نیروی برق، کاهش ریسک بروز خطا در شبکه می باشد. یکی از چالش های شبکه های فعلی وجود تعداد زیاد جمپرهای مربوط به برقگیرها و کات اوت فیوزها در سطح شبکه می باشد. با توجه به دستورالعمل نصب و بهره برداری این تجهیزات و استفاده از جمپر برای ارتباط بین برقگیر و کات اوت فیوز، حریم شبکه در محل نصب افزایش یافته و همچنین احتمال بروز خطاهایی مانند پرنده زدگی، اتصال کوتاه فاز به فاز در زمان تعمیرات شبکه و ... افزایش می یابد. درهمین راستا و برای کاهش احتمال خطا تجهیز " برقگیر- کات اوت فیوز یکپارچه "طراحی و نمونه صنعتی آن ساخته و در شبکه نصب شده است.

 

مشخصات فنی و ویژگی های "برقگیر کات اوت فیوز یکپارچه " عبارت است از :

 1. سیم های ارتباطی از برقگیر به کات اوت و همچنین کلمپ های استیل بالا و پایین برقگیر حذف شده است.
 2. فضای اشغال شده جهت نصب اتصالات نسبت به فضای موردنیاز برای نصب دو مجموعه کمتر است، در نتیجه قدرت مانور پرسنل خط گرم بیشتر می شود.
 3. در صورت آسیب دیدن هر یک از اجزاء ، امکان تعویض و تعمیر آن وجود دارد.
 4. با وجود جرقه گیر خاص بصورت فاصله هوایی در داخل این تجهیز، برقگیر در شرایط عادی تحت ولتاژ شبکه قرار ندارد و فقط در موارد موج گذرای کلید زنی و صاعقه برقدار می شود که در نتیجه باعث افزایش طول عمر برقگیر و پایداری شبکه است.
 5. با استفاده از وریستورهای حلقوی در برقگیر این تجهیز، کلاس وریستورها به جهت بالا رفتن جذب انرژی آن افزایش می یابد، زیرا در پروسه تولید این نوع وریستور کیفیت ساختاری بهبود می یابد و افزایش سطح جانبی به جهت حفظ سطح مقطع معادل باعث بالا رفتن انتقال حرارت و افزایش طول عمر وریستورها می شود.
 6. این تجهیز به گونه ای طراحی شده است که حداکثر سازگاری با شرایط شبکه موجود را داشته و نسبت به نمونه های خارجی سبکتر و کم حجم تر می باشد.
 7. در طراحی این تجهیز از کات اوت فیوزهای موجود و مورد تأیید شرکت استفاده شده و نیاز به هیچ گونه تغییری در این زمینه نمی باشد.
 8. در طراحی این تجهیز کلیه استانداردهای مرتبط با برقگیر و کات اوت فیوز رعایت شده است.
 9. برخی دیگر از ویژگی های این تجهیز شامل :
 • دارای پارمترهای مهندسی و طراحی بهینه
 • کاهش یراق آلات استفاده شده
 • نصب راحت
 • حذف دستک فلزی کات اوت و براکت برقگیر
 • کاهش ارتعاشات وارده به تراورس
 • کاهش طول سیم های رابط
 • حذف جمپرهای کات اوت به برقگیر
 • کاهش پرنده زدگی

 

 

 

 

گروه خبر: