صرفه‌جویی 250 میلیارد ریالی در پیک بار 95 با مشارکت صنایع بزرگ استان

Printer-friendly version
چهارشنبه, دى 22, 1395
رئیس گروه مدیریت مصرف شرکت برق منطقه‌ای یزد:

رئیس گروه مدیریت مصرف شرکت برق منطقه‌ای یزد مشارکت صنایع بزرگ را در عبور از پیک تابستان 95 موفق ارزیابی کرد و از صرفه‌جویی و منافع اقتصادی این برنامه­ها خبر داد.

فاطمه زارع رئیس گروه مدیریت مصرف شرکت برق منطقه‌ای یزد با اشاره به منافع اقتصادي اجراي طرح‌های پيك سايي برای صنعت برق کشور، اظهار داشت: به‌منظور ایجاد یک مگاوات برق در محل مصرف باید حدود 1.5 برابر نیروگاه ایجاد کنیم و با توجه به کاهش 80 مگاواتی این شرکت در روز، پیک شبکه سراسری برای پاسخگویی به این نیاز، سالانه 255 ميليارد ريال هزينه به صنعت برق تحميل می‌شد.

وی در ادامه با بیان این‌که با افزايش دما و روند افزايش مصرف برق، اجراي برنامه‌های مديريت بار و پيك­سايي در دستور كارگروه مديريت مصرف این شرکت قرار گرفت؛ افزود: به همين منظور طرح‌های ذخيره عملياتي صنايع، تعطيلات و تعميرات صنايع، برنامه شناورسازی پيك صنايع بزرگ، به‌کارگیری مولد اضطراري صنايع با همکاری صنایع بزرگ استان انجام شد.

زارع اجرای طرح ملي ذخيره عملياتي را از سال 93 باهدف كنترل و مدیریت بار در دو ماه تير و مرداد عنوان کرد و گفت: اجرای این طرح، دستاوردهايي نظير: پيك­سايي، كاهش هزينه­هاي بهره­برداري و توليد و افزايش قابليت اطمينان شبكه برق را در برداشته است و با اجرای طرح پاداش 32 هزار میلیارد ریالی به صنایع همکار پرداخت‌شده است.

وی ادامه داد: در طرح ذخیره عملیاتی حداكثر همكاري صنايع استان به ميزان 142 مگاوات در روز 20 تيرماه اتفاق افتاد که همكاري در روز 30 تيرماه نیز (روز پيك شبكه سراسري) 71 مگاوات بود.

رئیس گروه مدیریت مصرف شرکت برق منطقه‌ای یزد طرح تعطيلات و تعميرات صنايع را به‌عنوان يكي ديگر از برنامه‌های اجرایی برای مديريت بار صنايع در بازه زماني 15 خرداد تا 15 شهريور برشمرد و تصریح کرد: در این طرح هم با تخفیف 8 هزار میلیارد ریالی به صنایع همکار، حداكثر كاهش بار در روز پيك شبكه سراسري 11 مگاوات و مقدار انرژي صرفه‌جویی شده در مدت اجراي طرح، بیش از 6 میلیون و 800 هزار کیلووات ساعت بود.

زارع با اشاره به این‌که در طرح برنامه شناورسازی پيك صنايع بزرگ با استناد به بند 2 شرايط عمومي تعرفه‌های برق، اظهار کرد: پس از طرح و بررسي موضوع در کمیته کاهش پیک‌بار، ساعات پيك اين صنايع، در دو ماه تير و مرداد به 8 ساعت افزایش‌یافت و براي حفظ 1460 ساعت پيك در كل سال، در ماه‌های فصل پاييز صفر در نظر گرفته شد و با اجراي اين طرح، انگيزه مشتركان براي شركت در برنامه‌های مديريت بار افزايش يافت.

وی همچنین، از اجرای طرح به‌کارگیری مولد اضطراري صنايع با هماهنگي مجتمع چادرملو و استفاده از پتانسيل نيروگاه 25 مگاواتي اين شركت براي كنترل و مديريت اوج بار خبر داد و افزود: در اين راستا اين شركت با توليد بيش از 1600 مگاوات ساعت در دو ماه تير و مرداد در برنامه مديريت بار شبکه برق استان شرکت کرد.

وی در پایان ضمن قدردانی از هماهنگی و همکاری صنایع بزرگ استان در مدیریت و کنترل پیک تابستان 95، اظهار امیدواری کرد: صنایع بزرگ استان با برنامه­ریزی و مدیریت تجهیزات و هماهنگی برنامه‌های تعمیرات خود در ایام اوج بار، برای عبور از پیک‌بار 96 نیز همکاری و این شرکت را برای استمرار تامین برق و پایداری شبکه یاری نمایند.

 

گروه خبر: