صرفه‌جویی ۶ میلیون مترمكعبی در مصرف منابع آب زیرزمینی استان همدان

Printer-friendly version
سه شنبه, مرداد 22, 1398
با انسداد ۲۱۲ حلقه چاه غیرمجاز محقق شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 212 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است که پیش‌بینی می شود تا پایان سال جاری به 600 حلقه چاه برسد.

به گزارش شرکت آب منطقه‌ای استان همدان، مهندس منصور ستوده گفت: در سالهای اخیر فشار به منابع آب زیرزمینی کشور جهت تامین آب مورد نیاز بخشهای مختلف (کشاورزی، شرب و بهداشت، فضای سبز، صنایع و خدمات و...) فزونی یافته است بطوریکه آب استحصالی از چاهها بسیار بیشتر از ظرفیت آب تجدیدپذیر آبخوانها بوده و همین امر منجر به نزول سطح آب زیرزمینی در بسیاری از دشتهای کشور و بروز اثرات مخرب ازجمله خشکیدن قنوات و چشمه ها، پمپاژ آب از اعماق زیاد توسط چاههای عمیق با هزینه برق بالا، شور شدن آب استحصالی از چاهها، بایرشدن زمین های زراعی، فرونشست زمین و ایجاد درز و شکاف در تاسیسات و منازل در برخی مناطق و...گردیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان افزود: در سال 1393 طرح ملی «احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور» در شورای عالی آب تصویب گردید که در آن وزارت نیرو با همکاری سایر ارگان‌های ذی‌ربط (به‌خصوص جهاد کشاورزی) موظف به احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور و حفاظت هر چه بیشتر از آبخوان‌های کشور شده است.

 وی با بیان اینکه شرکت آب منطقه‌ای همدان نیز در اجرای طرح مذکور پیشگام بوده است، تصریح کرد: با اجرای طرح تعادل بخشی از نیمه دوم سال 93 در استان 3 هزار و 695 حلقه چاه غیرمجاز تا پایان سال 97 مسدود شده است که سبب صرفه‌جویی ۲63 میلیون مترمکعبی در مصرف آب‌های زیرزمینی شده است.

وی بیان داشت: برداشت بی‌رویه آب از چاه‌های غیرمجاز موجب افت یک متری سطح آب‌های زیرزمینی استان ازجمله دشت‌های اسدآباد و نهاوند شده بود.

ستوده از پیش‌بینی انسداد 600 حلقه چاه غیرمجاز تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد 212 حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان پر و مسلوب المنفعه شد که سبب صرفه‌جویی بیش از 6 میلیون و 400 هزار مترمکعبی در مصرف آب‌های زیرزمینی شده است.

وی عمق انسداد چاه‌های غیرمجاز را بیش از 127 کیلومتر اعلام کرد و گفت: بیشترین چاه‌های غیرمجاز در کبودرآهنگ با یک هزار و ۱5۰ حلقه، رزن با ۶69 حلقه و همدان با 473 حلقه مسدود شده است.

وی با بیان اینکه روند انسداد چاه‌های غیرمجاز ادامه دارد، افزود: همکاری مناسبی بین دادگستری و نیروی انتظامی برای انسداد چاه‌های غیرمجاز در همدان وجود دارد که منجر به این عملکرد شده است.

ستوده بیان داشت: با چاه‌های مجاز استان که برداشت بیشتر از پروانه بهره‌برداری دارند نیز برخورد می‌شود تا در راستای حفاظت از منابع آبی استان همدان گام‌های اساسی و جدی برداشت.

وی با اشاره به انسداد چاه‌های غیرمجاز در شهرستان‌های تابعه استان نیز گفت: در شهرستان اسدآباد 205 چاه غیرمجاز مسدود شد که موجب صرفه‌جویی 5/11 میلیون مترمکعب از آب‌های زیرزمینی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه در شهرستان تویسرکان 318 چاه غیرمجاز مسدود شدند که سبب صرفه‌جویی 8/5 میلیون مترمکعب از آب‌های زیرزمینی شده است، خاطرنشان کرد: همچنین در شهرستان فامنین با انسداد 99 چاه غیرمجاز 9 میلیون مترمکعب از آب‌های زیرزمینی صرفه‌جویی شده است.

وی ادامه داد: در شهرستان‌های ملایر 328، همدان 473، بهار 333، رزن 669، کبودرآهنگ 1150 و نهاوند 118 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شدند که به ترتیب سبب صرفه‌جویی 97/18، 7/19، 10.4، 48/124، 56 و 27/7 میلیون مترمکعب از آب‌های زیرزمینی شدند.

وی با اشاره به اینکه اکیپ‌های گشت و بازرسی به‌طور شبانه‌روزی دشت‌های استان را بازرسی می‌کنند عنوان کرد: 22 گروه اکیپ گشت و بازرسی در راستای نظارت بر چاه‌های مجاز، جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت شن و ماسه از رودخانه‌های استان به‌طور شبانه‌روز دشت‌ها را کنترل می‌کنند.

گروه خبر: