صرفه‌جویی ۱۷۲ میلیون مترمکعبی در مصرف منابع آب زیرزمینی استان همدان

Printer-friendly version
چهارشنبه, آذر 3, 1395
مدیرعامل آب منطقه‌ای همدان خبر داد:

از ابتدای سال 93 تا کنون یکهزار و 898 حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان مسدود شده که سبب صرفه‌جویی بیش از 172 میلیون مترمکعبی در مصرف آب‌های زیرزمینی همدان شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان از انسداد بیش از ۱۸۹۲ حلقه چاه غیرمجاز در همدان خبر داد و گفت: انسداد این تعداد چاه غیرمجاز سبب صرفه‌جویی بیش از ۱۷۲ میلیون مترمکعبی در مصرف منابع آب زیرزمینی شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "مرتضی عزالدین" در این باره اظهار داشت: از ابتدای سال 93 تا کنون یکهزار و 898 حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان مسدود شده که سبب صرفه‌جویی بیش از 172 میلیون مترمکعبی در مصرف آب‌های زیرزمینی همدان شده است.
وی عمق انسداد چاه‌های غیرمجاز را 72 کیلومتر اعلام کرد و گفت: بیشترین چاه‌های غیرمجاز در کبودرآهنگ با 437 حلقه، رزن با 339 حلقه و همدان با 260 حلقه مسدود شده است.
عزالدین تصریح کرد: سال گذشته 700 حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان براساس احکام قضایی مسدود شده که این امر سبب صرفه‌جویی بیش از 58 میلیون مترمکعبی در مصرف آب زیرزمینی شده است.
وی با بیان اینکه از ابتدای امسال مجوز انسداد بیش از 625 حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان صادر شده است، افزود: خوشبختانه همکاری مناسبی بین دادگستری و نیروی انتظامی برای انسداد چاه‌های غیرمجاز در همدان وجود دارد که منتج به این عملکرد شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون 537 حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان مسدود شده که صرفه‌جویی بیش از 33 میلیون مترمکعبی منابع زیرزمینی آبی استان همدان کاهش یافته است.
وی تاکید کرد: همچنین با چاه‌های مجاز استان همدان که برداشت بیشتر از پروانه بهره‌برداری دارند نیز برخورد می‌شود تا در راستای حفاظت از منابع آبی استان همدان گام‌های اساسی و جدی برداشت.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با بیان اینکه وضعیت منابع آبی استان همدان رضایت‌بخش نبوده و باید حفاظت جدی از منابع موجود صورت گیرد، گفت: نیاز است تا تمامی مردم نسبت به حفظ منابع آبی موجود احساس تکلیف کنند تا بتوان ماه‌ها و سال‌های آینده را مدیریت کرد.
وی با اشاره به اینکه اکیپ‌های گشت و بازرسی به طور شبانه‌روزی دشت‌های استان را بازرسی می‌کنند، عنوان کرد: تعداد 24 گروه اکیپ گشت و بازرسی در راستای نظارت بر چاه‌های مجاز، جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت شن و ماسه از رودخانه‌های استان به طور شبانه روز دشت‌ها را کنترل می‌کنند.
عزالدین درباره نصب کنتورهای هوشمند بر سر چاه‌های مجاز استان همدان نیز گفت: در مجموع سه هزار و 106 دستگاه کنتور هوشمند روی چاه‌های آب استان همدان نصب شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان بیان کرد: تعهد ما برای نصب کنتور هوشمند در سال 95 معادل 500 دستگاه بوده که خوشبختانه تاکنون تعداد 618 دستگاه کنتور هوشمند نصب شده است که به میزان 24 درصد بیش از تعهدمان پیشرفت داشته‌ایم.