صدور قبض سبز برق در استان زنجان آغاز شد

Printer-friendly version
شنبه, شهريور 16, 1398
با حذف صورتحساب کاغذی مدت‌زمان دریافت قبض به صفر می‌رسد.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان پیرامون حذف کاغذی گفت: در روش صورتحساب کاغذی فعلی که در شرکت توزیع برق زنجان انجام می‌گیرد، برای انجام فرآیند ارسال صورتحساب به مشترک که شامل چاپ و سپس ارسال به مأمور و پخش قبوض بین مشترکین توسط مأمور است، حدود 15 روز زمان مورد نیاز است. با حذف صورتحساب کاغذی مدت‌زمان دریافت قبض از زمان صدور به صفر خواهد رسید.

عبدالله نثار افزود: جهت اجرای این طرح گام‌های مهمی به‌موازات هم برداشته‌شده است که به‌اختصار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: ایجاد زیرساخت فنی و ارتباطی مناسب جهت ارسال قبوض الکترونیکی، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی عموم مشترکین، انجام مکاتبات لازم با استانداری و سازمان‌های مختلف، آموزش نیروی انسانی دست‌اندرکار، جمع‌آوری شماره‌های همراه مشترکین و ایجاد بستر مناسب جهت دریافت قبوض سبز با فرمت pdf از طریق وب‌سایت و برنامه موبایلی سامانه برق زنجان (سبز). همه این موارد چرخه تکاملی خود را طی می‌کنند و مدام در حال بهبود و تکمیل هستند.

مشارکت مشترکان

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان از پایش آمار شماره‌های همراه توسط شرکت توانیر به‌طور روزانه خبر می‌دهد و می‌افزاید: در این خصوص با همکاری کلیه واحدهای سازمان و امورهای اجرایی شرکت توزیع برق استان و پیمانکاران و مأموران مرتبط موفق شده‌ایم اطلاعات شماره تماس بیش از 92 درصد از مشترکین را جمع‌آوری نماییم.

عبدالله نثار گفت: در میان مناطق، منطقه ایجرود، با ثبت شماره تماس بیش از 95 درصد در رتبه اول استان قرار دارد و مناطق سجاس، گرماب و طارم نیز با آمار بیش از 94 درصد در رتبه بهتری نسبت به سایر مناطق قرار دارند. از سوی دیگر آمار نشان می‌دهد جمع‌‌آوری شماره در بین مشترکان صنعتی و کشاورزی موفق‌تر بوده است.

نثار معتقد است، این فعالیت همچنان در حال انجام، پیگیری و پایش است و تا حصول نزدیک به 100 درصد شماره‌های همراه ادامه خواهد داشت.

روش‌های ثبت شماره همراه

روش‌های جمع‌آوری شماره همراه مشترکین بسیار متنوع است. ساده‌ترین روش، ارسال پیامکی رمز رایانه هفت رقمی موجود بر روی قبوض کاغذی به سامانه پیامکی 50004927 است. این پیامک باید از تلفن همراهی ارسال شود که قرار است قبوض الکترونیکی را دریافت کند.

روش دیگر ثبت رمز رایانه و شماره همراه در صفحه‌ای که در وب‌سایت شرکت توزیع به همین منظور طراحی شده است، است. مشترکان برای استفاده از این روش باید به سایت شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان به نشانیwww.zedc.ir مراجعه کنند.

روش مهم دیگری که برای جمع‌آوری شماره‌ها در نظر گرفته شده است مراجعات حضوری مأموران قرائت کنتور در محل اشتراک است. در این خصوص مأموران توضیحات لازم را به‌صورت چهره به چهره به مشترکان ارائه و به سؤالات احتمالی پاسخ می‌دهند.

روش آخر نیز مراجعه مشترک به دفاتر پیشخوان دولت در نظر گرفته شده است و مکاتبات لازم جهت اخذ و ثبت شماره همراه مشترک با دفاتر پیشخوان انجام گرفته است.

دریافت کارکرد

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان از ارسال پیامک قبض سبز برای کلیه مشترکان به‌صورت اتوماتیک از لحظه صدور قبض خبر داد و افزود: مشترکان برق برای دریافت ریز کارکرد اشتراک خود با روش‌های مختلفی می‌توانند اقدام کنند.

عبدالله نثار گفت: یکی از روش‌ها دریافت کارکرد که با استقبال خوبی همراه شده است، نرم‌افزار سامانه برق زنجان (سبز) که توسط معاونت فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان طراحی شده است. این نرم‌افزار باقابلیت‌های مختلف برای سیستم‌های اندروید تلفن همراه طراحی و گسترش داده شده و مشترک با نصب این نرم‌افزار می‌تواند بدون مراجعه به امورهای برق سطح استان خدمات مختلف را به‌صورت غیرحضوری دریافت کند که یکی از امکانات آن دریافت کارکرد مشترکان برق است.

نثار تأکید کرد: مشترکان همچنین می‌توانند با مراجعه به سایت شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان، کارکرد اشتراک خود را با فرمت پی‌دی‌اف دریافت و پرینت کنند.

برگزاری کارگاه آموزشی تکمیلی pm

کارگاه آموزشی یک‌روزه با عنوان دوره تکمیلی نرم‌افزار pm با حضور 35 نفر از کارکنان شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان برگزار شد.

این دوره آموزشی که دوره مقدماتی آن بهمن‌ماه سال پیش برگزار شده بود، بستر نرم‌افزار pm  برای تدوین برنامه‌های بازدید و سرویس همکاران در امورهای اجرایی طراحی شده و بر اساس اطلاعات اولیه GIS کار می‌کند.

گفتنی است شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان از پیشروترین شرکت‌های توزیع کشور است که توانسته فعالیت‌های نظارت و بازدیدهای پیوسته‌ای در این بستر عملیاتی کند.

گروه خبر: