Error message

Notice: unserialize(): Error at offset 11 of 39 bytes in variable_initialize() (line 1189 of /var/www/vhosts/barghab.ir/httpdocs/includes/bootstrap.inc).

صالح جهرمی:

Printer-friendly version
شنبه, آبان 9, 1394
هیچ کالایی استراتژیک تر و ارزشمندتر از آب نیست

گردهمایی مدیران و صنعتگران و بهره برداران آب با موضوع مدیریت بحران کم آبی و خشکسالی در صفاشهر برگزار شد.

در این گردهمایی که در راستای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب و با هدف فرهنگ سازی در زمینه نصب کنتورهای هوشمند و حجمی آب و برق در میان بهره برداران برگزار گردید؛ راهکارهای مقابله با خشکسالی و نگهداری از منابع آبی موجود مورد بحث قرار گرفت.

معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای فارس ضمن ارایه گزارشی در خصوص منابع آب استان، به روند نزولی بارش ها و کاهش میانگین بارندگی استان از 331 میلی متر به 302 میلی متر اشاره کرد و افزود: بر اساس بررسی های به عمل آمده از شروع خشکسالی در استان؛ با افزایش تعداد منابع آب، استحصال بیشتری نداریم و سفره های آب افت قابل توجهی دارند. به طوریکه برخی آبخوانها در حال متراکم شدن هستند و توان ذخیره و نگهداری آب خود را از دست داده اند.

مهندس حسین صالح جهرمی با بیان اینکه این تغییرات علاوه بر بعد کمی بر کیفیت آب نیز تاثیر گذاشته است خاطرنشان کرد: نمودار تغییرات وضعیت آب نشان می دهد همزمان با از دست دادن منابع آب از نظر کمی، شاهد از بین رفتن کیفیت آب هستیم به طوریکه با بهره برداری بی رویه آب را به سمت تلخی و شوری می بریم.

معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای فارس با اعلام این خبر که بیش از 20 درصد چاههای غیرمجاز کشور را در فارس پر نموده ایم به پر و مسلوب المنفعه نمودن 850 حلقه چاه در سال جاری اشاره کرد و طرح احیا و تعادل بخشی را گامی موثر در احیای منابع آب زیرزمینی برشمرد.

صالح جهرمی با تاکید بر اینکه هیچ کالایی استراتژیک تر و ارزشمندتر از آب نیست در خصوص این طرح گفت: دولت در طرح احیا و تعادل بخشی به طور محکم ورود می کند و ضمن پر کردن چاههای غیرمجاز، بهره برداری چاههای مجاز را با نصب کنتور هوشمند کنترل می نماید چرا که در برخی جاها، در درون چاه مجاز یک چاه غیرمجاز وجود دارد؛ این در حالیست که باید در نگهداشت این منبع محدود الهی به عنوان کالایی اقتصادی، حیاتی و امنیتی نهایت تلاش و دقت را در نظر داشت. تا کنون در کشور حدود 45 هزار کنتور حجمی نصب شده که از این تعداد بیش از 10 هزار کنتور در فارس نصب شده است.

وی با بیان اینکه وضعیت منابع آب خرمبید در حال ورود به بحران است از بهره برداران خواست با توجه بیشتر به منابع موجود و نصب کنتورهای هوشمند از هدر رفت و تخریب منابع جلوگیری کنند.

صالح جهرمی با تاکید بر نقش اساسی دولت در حکمرانی آب در عین حال رویکرد آب منطقه ای در زمینه حفظ و نگهداری منابع آبهای زیرزمینی را رویکردی مشارکتی دانست که ضمن ارتقای سطح آگاهی جامعه بهره بردار، در قالب تشکل ها و تعاونی ها به یاری آب منطقه ای می آیند و با تعامل بیشتر به حفظ این منابع کمک می کنند.