سیلاب 150 مترمکعب در ثانیه‌ای بابلرود در سیل اخیر مازندران از طریق سد البرز کنترل شد.

Printer-friendly version
سه شنبه, مهر 17, 1397
مدیر سد و شبکه البرز:

سیلاب بابلرود در سد البرز مهار شد

 

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "جواد دادویه" مدیر سد و شبکه البرز با اشاره به نقش سدهای استان در کنترل و مهار سیلاب از دبی لحظه‌ای رودخانه‌های ورودی به سد البرز به داخل مخزن در روز چهاردهم مهرماه خبر داد و گفت: با ذخیره‌سازی این سیلاب، طغیان و سیلاب رودخانه بابلرود کاهش یافت و هیچگونه خسارتی ناشی از طغیان این رودخانه گزارش نشد. 
وی با بیان اینکه قبل از وقوع این سیلاب میزان ورودی آب به مخزن سد کمتر از یک متر مکعب بوده است افزود: با وقوع این سیلاب میزان حجم ذخیره سد در مدت یک روز از 57 میلیون متر مکعب به 63 میلیون مترمکعب رسیده است و میزان ذخیره آب به میزان 6 میلیون متر مکعب افزایش یافت.

دادویه میزان بارندگی در حوزه آبریز سد را 66 میلی متر اعلام کرد و گفت: بارش از ساعت 16.30 روز جمعه آغاز شد و در ساعت 18 روز شنبه خاتمه یافت.

وی میزان ورودی سد را در حال حاضر حدود 8 متر مکعب در ثانیه اعلام کرد و گفت: این رقم رو به کاهش است.
مدیر سد و شبکه البرز از مردم خواست با توجه به شدت بارش و لغزندگی شدید حاشیه مخزن سد البرز از تردد در اطراف دریاچه خودداری نمایند تا شاهد حوادث ناگوار نباشیم.

وی در پایان با تشریح اقدامات بهره برداری سد بهنگام وقوع سیلاب به چگونگی تقلیل کدورت آب پرداخت و گفت: با توجه به خشکسالی فصل گذشته؛ سیلاب ورودی به مخزن سد همراه با رسوبات شدید بوده که تدابیر اتخاذ شده میزان کدورت در حال کاهش بوده و مشکلات تامین آب شرب شهروندان شهرهای گروه الف به‌زودی مرتفع خواهد شد.