سمینار تخصصی مدیریت پایای آب شهری در آبفای مشهد برگزار شد

Printer-friendly version
يكشنبه, مهر 15, 1397
سمینار تخصصی مدیریت پایای آب شهری با مشارکت شرکت آب و فاضلاب مشهد و دانشگاه فردوسی به میزبانی آبفای مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب مشهد، این سمینار با حضور دکتر اشک تراب مدیر دپارتمان آب شمال کالیفرنیا و جمعی از مدیران ارشد شرکت آبفای مشهد برگزار شد و استقبال بی نظیر همکاران را به دنبال داشت.

مهندس سیدعلیرضا طباطبایی در ابتدای این سمینار گفت: داستان آب مشهد از سال ۱۳۰۷ آغاز شده است و در سال ۱۳۲۰ با تشکیل کمیته ای در شهرداری چند چاه برای توزیع آب مشهد در اطراف فلکه آب ایجاد شد و در سال ۱۳۳۷ نیز تعدادی چاه حفر و خط و انتقال و دو مخزن راهگشای تامین آب مشهدی ها بود. وی تصریح کرد: مشهد برخلاف بسیاری از شهرها ۶ برابر رشد جمعیت داشته است و این هم بخاطر مهاجرت های فراوان به شهر مشهد است که در طول این سال ها همواره بیشتر شده و سعی ما در این مدت بر افزایش ظرفیت های تامین آب شهر بوده است. مهندس طباطبایی افزود: با توجه به ظرفیت های محدود در این شرایط نیاز است سرانه مصرف را کاهش دهیم و هدررفت پایین بیاوریم که البته در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ هدررفت آب در مشهد با کاهش همراه بوده و نسبت به بسیاری از کشورهای پیشرو میزان هدررفت آب در مشهد قابل قبول است و در مجموع باید از ظرفیت های موجود برای تامین آب شهروندان حدذاکثر بهره را ببریم.

در ادامه این سمینار دکتر اشک تراب مدیر دپارتمان آب شمال کالیفرنیا اظهار کرد: هدف از برگزاری این سمینار ارائه تجربیات موفق بین المللی در خصوص مقابله با خشکسالی، مدیریت تقاضا و مدیریت مصرف در زمینه تصفیه فاضلاب و مدیریت پساب است. وی ادامه داد: فرهنگ مصرف آب بایستی مدیریت شود و با ترویج راه های صرفه جویی شهرداری و فرمانداری را هم در راه تامین آب مشهد پای کار آورد و تنها به شعار دادن بسنده نکرد.

دکتر اشک تراب خاطرنشان کرد: کشور ایران در حوزه آبی فقط روی بحث تامین آب تمرکز کرده است، در حالی که از آن مهمتر بحث مصرف آب است که متاسفانه هیچ توجهی به آن نمی شود؛ در صورتی که اگر از همان کودکی آموزش های لازم ارائه شود می توان به تامین آب کمک بسیار کرد. مدیر دپارتمان آب شمال کالیفرنیا در پایان بر استفاده از لوازم کاهنده مصرف تاکید کرد و اقدامات آبفای مشهد را در این زمینه ستود.