سمپاشی با پهباد در روستای چرخاب اشکذر انجام شد

Printer-friendly version
سه شنبه, تير 18, 1398
با استفاده از این پهبادها در مصرف سم و آب صرفه‌جویی می‌شود.

سمپاشی با پهباد به‌صورت آزمایشی در زمینی یک هکتاری در روستای چرخاب اشکذر، انجام شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، عباس بشارتی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اشکذر گفت: سمپاشی با پهباد با حضور کارشناسان سراسر استان در یک هکتار باغ پسته در روستای چرخاب اشکذر به‌صورت آزمایشی انجام شد.
عباس بشارتی افزود: در سمپاشی به‌صورت سنتی برای هر هکتار باغ پسته حدود 1000 لیتر آب موردنیاز است که با استفاده از پهبادها این میزان به 10 لیتر کاهش می‌یابد. برای سمپاشی باغات 30 دقیقه و زمین‌های زراعی 10 دقیقه زمان لازم است. با استفاده از این پهبادها در مصرف سم و آب صرفه‌جویی می‌شود و سمپاشی زمین‌ها در مناطق سخت گذر نیز به‌راحتی قابل انجام است.
وی گفت: پاشیدن یکنواخت محلول بر روی محصول، کاهش چشمگیر زمان عملیات سمپاشی، افزایش کیفیت و اثربخشی، تخریب نشدن مزرعه و محصولات و کاهش قابل‌توجه در مصرف آب از مزیت‌های سمپاشی با پهباد است.
لازم به ذکر است این پهباد با GPS کار می‌کند و به‌طور اتوماتیک کل مزارع را زیرپوشش قرار می‌دهد. چهار نازل عملیات سمپاشی را انجام می‌دهد. این نازل‌ها به‌صورت خطی و دایره‌ای قرار می‌گیرند. این پهبادها دارای مخازن 5، 10 و 22 لیتری است که داخل کشور ساخته شده است.