سال ۹۸؛ سال بدون خاموشی در استان کرمانشاه

Printer-friendly version
شنبه, ارديبهشت 28, 1398
هدف شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه تحقق برنامه ۰۹۸ است.

شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه از سال ۸۹ تا ۹۷ پیک مصرف را با توجه به سهمیه مبنا قرار داده شده توسط شرکت توانیر رعایت کرده است و هدف این شرکت در سال 98 تحقق برنامه 098 یا سال بدون خاموشی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه، در نشست خبری که به مناسبت روز صنعت برق ایران در سالن جلسات این شرکت برگزار شد، رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل این شرکت اظهار داشت: در سال جاری برنامه جامع ۰۹۸ برای تمام شرکت‌های توزیع برق کشور باهدف کاهش خاموشی در سال ۹۸ در نظر گرفته شده است که جلسات کارگروهی این طرح به‌صورت ویژه و هفتگی در شرکت توزیع برق استان کرمانشاه برگزار می‌شود.

مهندس مرآتی در خصوص اقدامات انجام‌شده در سال ۹۷ بیان کرد: در سال گذشته شرکت توزیع برق استان کرمانشاه بیش از 15 هزار مشترک جدید به مشترکان برق اضافه شده است. توسعه ۹۱ کیلومتر شبکه فشار متوسط جدید، ۸۸ کیلومتر فشار ضعیف و افزودن ۴۷۶ دستگاه پست هوایی به پست‌های توزیع هوایی نیز از اقدامات زیر بنایی این شرکت در توسعه شبکه برق استان کرمانشاه بوده است. همچنین نصب بیش از 4 هزار چراغ روشنایی و برق‌رسانی به سه روستا، برق‌دار کردن ۱۶۴ حلقه چاه کشاورزی از دیگر اقدامات این شرکت در سال گذشته بوده است.

وی به کاهش مدت زمان خاموشی در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: در سال گذشته شاهد رشد ۱۲ درصد افزایش کیفیت نسبت به سال ۹۶ بوده‌ایم. در این راستا حدود یک ‌درصد کاهش تلفات داشته‌ایم. طبق برنامه‌ای که از سوی شرکت توانیر اعلام‌شده بود توانستیم ۱۹ مگاوات کاهش پیک نسبت به سال قبل داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه به دو شاخص کاهش تلفات و کاهش خاموشی اشاره کرد و گفت: در سال گذشته به حدود 15 درصد کاهش تلفات بدون احتساب مناطق زلزله‌زده دست‌یافته‌ایم. این شرکت در جریان زلزله آبان ماه سال ۹۶ رتبه اول خدمات‌رسانی به مناطق و افراد زلزله‌زده را به دست آورد درعین‌حال مدت زمان خاموشی در سال‌های ۸۷ تا ۹۷ از ۹۱۳ دقیقه در سال به ۳۲۱ دقیقه رسیده است.

این شرکت در ۱۴ شهرستان بیش از 760 هزار مشترک برق دارد که توسط حدود 12 هزار کیلومتر شبکه فشار متوسط، 7 هزار کیلومتر شبکه فشار ضعیف و ۱۷ هزار دستگاه ترانسفورماتور برق‌رسانی می‌شوند.

مهندس مرآتی از دیگر اقدامات شرکت توزیع را برق‌رسانی به مناطق ویژه قصر شیرین (منطقه آزاد) بیان کرد که اعتبار این بخش حدود یک و نیم میلیارد تومان بوده که کار اجرایی آن روبه اتمام است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲ هزار و ۵۲۶ روستای استان شامل ۱۵۴ هزار و ۸۳۹ خانوار از نعمت برق برخوردارند. درواقع 6/99 درصد خانوارهای روستایی به‌استثنای روستاهایی که زیر ۵ خانوار، سکونت فصلی دارند، دارای نعمت روشنایی برق هستند.

وی حضور به‌موقع و خدمت‌رسانی منظم شرکت توزیع در جریان سیل اخیر استان و در شهرستان‌های آسیب‌پذیر را یاد کرد اما درعین‌حال حدود ۷۰ میلیارد تومان خسارت به شبکه‌های شرکت توزیع وارد کرد، بااین‌وجود در حال حاضر با توجه به اقدامات این شرکت هیچ مشترک شهری یا روستایی مشکل قطعی برق و خاموشی نداشته‌اند.

مهندس مرآتی همچنین با معرفی سامانه ۱۲۱ از خدمات‌رسانی ۲۴ ساعته شرکت به مردم استان خبر داد و به برنامه‌ شرکت توانیر درباره همکاری مشترکین کشاورزی اشاره کرد، بدین‌صورت که هر کشاورز که در ساعات پیک (12 الی ۱6 بعدازظهر) مصرف خود را کاهش دهد از امتیاز ۲۰ ساعت بعدی مصرف به‌صورت رایگان بهره‌مند می‌شود.

وی همچنین سهمیه شهرستان‌های گرم استان ازجمله سرپل ذهاب، گیلانغرب و. را ۷۰۰ کیلووات به دلیل مصرف بیشتر انرژی در تابستان و شهرستان‌های غیرگرمسیری در ایام غیر گرم را ۲۰۰ کیلووات اعلام کرد که ریز این اطلاعات توسط بروشورها و اطلاعات جمعی به استحضار ساکنین این مناطق می‌رسد که با رعایت و اصلاح الگوی مصرف یقیناً خاموشی در سال ۹۸ نخواهیم داشت.

گروه خبر: