سازه‌های تاریخی آبی ایران ثبت جهانی شد

Printer-friendly version
پنجشنبه, شهريور 14, 1398
در کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی

چهار سازه تاریخی آبی ایران شامل مجموعه قنات بلده، سد تاریخی کریت، سازه‌های تاریخی شوشتر و مجموعه آبی عباس‌آباد به‌عنوان سازه‌های تاریخی آبی ایران جهت ثبت در بخش سازه‌های آبی تاریخی آبیاری کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی انتخاب شدندِ. جوایز و لوح تقدیر در مراسمی در حاشیه برگزاری هفتادمین اجلاس سالانه کمیسیون بین‌المللی و سومین شورای جهانی آبیاری به مهندس علیرضا سلامت نماینده کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران اهدا شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران هفتادمین اجلاس سالانه آبیاری و زهکشی و سومین اجلاس جهانی آبیاری  که از اول سپتامبر در کشور اندونزی آغاز شده است تا هفتم سپتامبر در حال برگزاری است.

رئیس شورای جهانی آب در مراسم افتتاحیه اجلاس کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی در زمینه  تأثیرات تغییر اقلیم، بلایای طبیعی، تخریب منابع آبی و محیط‌زیستی و در نهایت برخوردها و رفتارهای غیرحرفه‌ای و غیراخلاقی در خصوص مقوله آب سخنرانی و به اهمیت حکمرانی آب در موضوع مدیریت به‌هم‌پیوسته منابع آب تأکید کرد.

وی  همچنین به زنجیره آب، غذا، انرژی و محیط‌زیست اشاره نمود و توضیحاتی در خصوص امنیت آب و غذا با حفاظت از محیط‌زیست و با مدیریت پایدار منابع ارائه کرد.

رئیس شورای جهانی آب به‌ ضرورت احداث مخازن ذخیره آب برای حفاظت از منابع آب و ذخیره آب برای آینده بشریت توضیحاتی ارائه نمود و به‌حق دسترسی همگان به آب سالم از جمله کودکان و زنان اشاره و در نهایت آمادگی شورای جهانی آب برای همکاری با کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی در زمینه‌های کاری مشترک کرد.

وزیر آب و آبیاری کشور اندونزی در سخنان خود به موضوع چالش‌های آبی در قرن بیست‌ویک پرداخت و بر نیاز به تولید افکار جدید برای مقابله با چالش‌های پیش رو و استفاده از تکنولوژی برتر تأکید کرد.

این گزارش حاکی است: در اجلاس مقامات بلندپایه شامل  وزرا، معاونین وزرا و روسای سازمان‌های بین‌المللی عضو کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی چالش‌های حکمرانی آب، مدیریت بحران و تصمیمات سیاستی برای بهبود وضعیت فعلی مورد طرح و بررسی قرار گرفت و  نماینده بانک اسلامی نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتر برای ارتقا و بهبود وضعیت مدیریت منابع آب در سطح کشورهای عضو را یادآور شد.

گروه خبر: