زنجان؛ یکی از استان‌های پیشرو در کاهش مصرف برق است

Printer-friendly version
سه شنبه, تير 18, 1398
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان تاکید کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان، برق را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین لازمه‌های زندگی امروزی برشمرد و افزود: گستردگی این صنعت در جهان هر روز افزایش می‌یابد و می‌توان گفت برق مهم‌ترین اختراع بشری است.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان، علیرضا علیزاده، مدیرعامل این شرکت در نشست خبری با رسانه‌های استان گفت: صنعت برق را صنعتی پیشرو در ایران است و این صنعت از ابتدای ورودش به ایران قامت خم نکرده و همچنان استوار ایستاده است و کمتر صنایعی داریم که مثل صنعت برق توانسته باشند بااین‌همه بی‌مهری و مشکلات طاقت‌فرسا و انواع تحریم و تخریب همچنان به حیات خود ادامه دهد و اجازه ندهد کمبود آن را مردم کشور احساس کنند، صنعت برقی که روزهای سخت جنگ را با سربلندی سپری کرد و بعدازآن هم با قدرت ادامه داده است. 

علیزاده افزود: هم‌اکنون این صنعت از صنایعی در ایران است که کاملاً بومی شده و افزون بر تولید و توزیع آن در ایران به خارج از کشور نیز صادر می‌شود.

وی با اشاره به نام‌گذاری امسال به‌عنوان «سال رونق تولید» از سوی مقام معظم رهبری، صنعت برق  با رویکرد حمایت از تولید در مسیر رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار تلاش خواهد کرد گفت: این صنعت به‌عنوان صنعتی زیربنایی، نقش حساسی در همه ابعاد اقتصادی و اجتماعی کشور دارد انرژی برق امروزه به‌عنوان عاملی کلیدی در توسعه صنعتی، رونق اقتصادی و رفاه اجتماعی شناخته می‌شود و به‌یقین صنعت برق  در تحقق شعار «رونق تولید» نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند چراکه  تولید برق مطمئن و پایدار نقش حیاتی را برای تداوم فعالیت منظم صنایع داخلی بر عهده دارد.

حدود نیم میلیون مشترک برق در استان زنجان

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان تعداد مشترکان کنونی این شرکت را 446 هزار مشترک برق برشمرد و افزود: صددرصد مناطق شهری و روستایی بالای 10 خانوار از نعمت برق بهره‌مند هستند و  از این میزان بیش از 70 درصد برق استان در دو بخش مولد، صنعت و کشاورزی مصرف می‌شود که جزو شاخص‌های خوب مصرف انرژی است.

علیرضا علیزاده گفت: حجم شبکه توزیع برق استان بیش از 14118/کیلومتر و تعداد پست‌های این شرکت 9821 دستگاه است که با ظرفیت 1507 مگا ولت‌آمپر به مشترکان برق استان زنجان برق می‌رساند.

پیک بار تابستان

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان، به اهمیت مدیریت مصرف برق برای گذر از دوره پرمصرف تابستان اشاره و اضافه کرد: هرساله در روزهای گرم تابستان از 15 خرداد تا 15 شهریور مصرف برق در ایران به اوج خود می‌رسد و این دوره کوتاه‌مدت که در ساعات 11 تا 16 روز است به‌عنوان پیک بار تابستان نیازمند همراهی همگانی برای کاهش مصرف برق است.

علیرضا علیزاده افزود: پیک بار مصرف برق کشور حدود 300 ساعت در سال است و تأمین برق پایدار برای مشترکان چالشی جدی برای صنعت برق کشور است و ساخت نیروگاه‌های جدید با میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری برای مدیریت 300 ساعت در سال توجیه اقتصادی نداشته و می‌توان این پیک مصرف را با مدیریت مصرف بدون خاموشی سپری کرد که این مدیریت مصرف، عزم ملی را می‌طلبد و از هدر رفت میلیاردها دلار سرمایه پیشگیری می‌کند.

علیزاده گفت: خوشبختانه با مشارکت مردم و مسئولان استان زنجان توانسته‌ایم شاهد کاهش بار استان در این روزها باشیم و امید است در روزهای باقی‌مانده از تابستان نیز با مشارکت همگانی شهروندان و مسئولان و اقدامات پیشگیرانه تابستان را بدون خاموشی سپری کنیم.

وی از طراحی و اجرای 8 بسته تشویقی برای مشترکان مختلف برای کاهش مصرف برق در پیک تابستان خبر داد و افزود: شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان 6 بسته تشویقی برای کشاورزان و صنایع و 2 بسته تشویقی قیمت محور تعیین کرده است که با اجرای این بسته‌ها می‌توان به میزان قابل‌توجهی مصرف برق در استان را مدیریت کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان، میانگین 300 کیلووات ساعت را الگوی میزان مصرف مناسب خانگی در تابستان و 200 کیلووات ساعت در غیر تابستان عنوان و اضافه کرد: مشترکان برق خانگی درصورتی‌که مصرف خود را نسبت به زمان مشابه سال پیش 10 درصد کاهش دهند از 20 درصد کاهش هزینه برق برخوردار خواهند شد و همچنین هزینه برق مشترکان برق پرمصرف با افزایش 16 درصدی همراه خواهد بود.

علیرضا علیزاده گفت: با کمک مشترکان برق استان توانسته‌ایم بیش از 2 هزار مگاوات برق در استان صرفه‌جویی کنیم که این میزان کاهش مصرف استان زنجان را در میان 10 استان برتر کشور از نظر کاهش مصرف برق قرار داده است.

علیزاده، سرآمد شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان در میان شرکت‌های توزیع برق در کشور با قابلیت رقابت در کلاس جهانی یکی از اهداف این شرکت بیان کرد و افزود: توزیع برق مطمئن و پایدار، با رویکرد اقتصادی و مشتری مداری و همچنین گسترش استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر، به‌عنوان گامی در جهت ذخیره منابع برای نسل‌های آینده از اهداف شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان است.

زنجان مهد ماینرها نیست

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان، با بیان اینکه این شرکت در زمینه مبارزه با انحراف در مصرف برق پیشرو است گفت: جمع‌آوری انشعابات غیرمجاز و سوءاستفاده از تعرفه‌های برق و کاهش تلفات برق از موضوعات مهمی است که موردتوجه این شرکت است.

علیرضا علیزاده تعداد مشترکانی که از دستگاه‌های ماینر برای استخراج ارز مجازی بیت کویین استفاده می‌کردند را 16 مورد عنوان کرد و افزود:  این مشترکان با استفاده از برق ارزان سودجویی می‌کردند که توسط کارشناسان شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان شناسایی و مصرف برق این مشترکان به قیمت آزاد محاسبه و دریافت شد و خوشبختانه استان زنجان یکی از استان‌هایی است که این دستگاه‌ها در آن کمتر استفاده شده است و برخی از استان‌ها استفاده از این دستگاه‌ها بسیار زیاد بود که شناسایی شده‌اند.

حذف قبوض کاغذی برق

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان طرح حذف قبوض كاغذی برق را منطبق با برنامه تحول دیجیتال وزارت نیرو عنوان كرد.

علیرضا علیزاده تأکید كرد: از ابتدای مهرماه امسال روند صدور قبض كاغذی برق متوقف و قبوض از طریق پیامک به شماره تلفن همراه مشتركان ارسال خواهد شد و شرکت توزیع نیروی برق استان در حال تکمیل مرحله جمع‌آوری شماره تلفن مشترکان برق و دریافت اطلاعات اولیه است و امیدواریم شهروندان با مشارکت خود ما را در این امر یاری کنند.

وی جایگزینی قبض الکترونیک به‌جای قبض کاغذی را برای سرعت بخشیدن به خدمت‌رسانی به مشترکان لازم دانست و گفت: با حذف قبض‌های کاغذی از هدر رفتن کاغذ و از بین رفتن درختان و منابع آب کشور پیشگیری می‌شود و از سوی دیگر از هزینه‌های صدور و تحویل قبض کاسته و سرعت اطلاع‌رسانی بیشتر می‌شود، همچنین رفع مشکلات ناشی از مفقودی قبض‌ها و سایر مشکلاتی که برای مشترکین پیش‌ می‌آمد از دستاوردهای حذف قبض‌های کاغذی است.

رئیس هیئت‌مدیره شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان اضافه کرد: مشترکان برق استان زنجان می‌توانند برای دریافت قبض برق به‌صورت پیامکی شماره هفت‌رقمی رمز رایانه موجود در قبض برق خود را با تلفن همراه خود به شماره ۵۰۰۰۴۹۲۷ ارسال و مبلغ کارکرد ماهیانه برق خود را دریافت کنند.

علیرضا علیزاده افزود: مشترکان برق می‌توانند شماره تلفن همراه خود برای دریافت قبض الکترونیکی را به مأموران قرائت کنتور یا دفاتر پیشخوان دولت نیز ارائه کنند و همچنین سایت شرکت توزیع نیروی برق و نرم‌افزار سامانه سبز این شرکت نیز از راه‌های دیگر ثبت شماره تلفن همراه برای دریافت قبض الکترونیکی است.

گروه خبر: