رونمایی از مرکز عملیاتی اکیپ غواصی منطقه مرکزی جنوب وزارت نیرو

Printer-friendly version
دوشنبه, مهر 15, 1398
با حضور معاون دفتر پدافند غیرعامل و مدیریت بحران وزارت نیرو

معاون دفتر پدافند غیرعامل و مدیریت بحران وزارت نیرو در مراسم رونمایی از مرکز عملیاتی اکیپ غواصی منطقه مرکزی جنوب کشور گفت: در سال گذشته از سوی وزیر نیرو دستورالعمل تشکیل اکیپ‌های غواصی برای شرکت‌های تابع وزارت نیرو صادر شد و تاکنون اکیپ‌های غواصی منطقه مرکزی شمال غرب در زنجان و منطقه مرکزی جنوب کشور در اصفهان تشکیل شد.

مهندس جهانبخشی با بیان اینکه تا پایان سال 4 الی 5 اکیپ غواصی دیگر در کشور تشکیل می‌شود تصریح کرد: دفتر پدافند غیرعامل و مدیریت بحران وزارت نیرو درصدد است تا پایان سال در 4 الی 5 منطقه دیگر در کشور اکیپ‌های غواصی راه‌اندازی نماید این در حالی است که همه شرکت‌های تابع وزارت نیرو ملزم به تشکیل اکیپ‌های غواصی هستند.

وی با اشاره به قانون جدید مدیریت بحران کشور اعلام کرد: در قانون جدید مدیریت بحران، وزارت نیرو مسئول مستقیم مهار سیلاب‌ها در کشور است بر این اساس تشکیل اکیپ‌های تخصصی غواصی برای مهار حوادث غیرمترقبه در وزارت نیرو الزامی است.

وی گفت: تشکیل اکیپ‌های غواصی تخصصی برای مهار حوادثی که در زیر آب رخ می‌دهد، بسیار اهمیت دارد زیرا غواصان علاوه بر مهارت لازم در غواصی باید آشنایی کامل بر تجهیزات و تأسیسات صنعت آب نیز داشته باشند.

معاون دفتر پدافند غیرعامل و مدیریت بحران وزارت نیرو افزود: در قانون جدید مدیریت بحران کشور علاوه بر مهار سیلاب‌ها، مهار تبعات خشک‌سالی نیز از وظایف مسئولین امر در وزارت نیرو محسوب می‌شود همچنین تأمین آب و برق مردم در هر شرایطی بر عهده وزارت نیرو است.

در ادامه این مراسم مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: قبل از ابلاغ دستورالعمل وزیر نیرو مبنی بر تشکیل اکیپ‌های غواصی در شرکت‌های تابع وزارت نیرو، آبفا اصفهان اقدام به تشکیل اکیپ 8 نفره غواصی در اصفهان کرد.

مهندس هاشم امینی با اشاره به‌ضرورت تشکیل اکیپ غواصی در آبفا اصفهان خاطرنشان ساخت: شرکت آبفا اصفهان در سال‌های اخیر با وقوع چندین حوادث سنگین در بخش آب و فاضلاب روبرو گردید بر این اساس اکیپ غواصی در آبفا اصفهان تشکیل شد.

وی اعلام کرد: اکیپ غواصی آبفا اصفهان علاوه بر آموزش غواصی در حال گذراندن دوره‌های تخصصی در صنعت آبفا هستند.

مهندس هاشم امینی با اشاره به راه‌اندازی مرکز بحران با تجهیزات مدیریت بحران در اصفهان گفت: در حال حاضر درصدد تشکیل مرکز مدیرت بحران در اصفهان هستیم این در حالی است که ماشین بحران آبفا اصفهان مجهز به‌تمامی امکانات برای مهار بحران در کوتاه‌ترین زمان ممکن است همچنین در مهار بحران از پنل‌های خورشیدی و تلفن‌های ماهواره‌ای نیز بهره‌مند می‌شویم.

در ادامه دبیر شورای مرکزی ورزش وزارت نیرو گفت: به دنبال ابلاغ وزیر نیرو مبنی بر تشکیل اکیپ‌های غواصی در شرکت‌های تابع وزارت نیرو، تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت نیرو و فدراسیون ورزش غواصی برای آموزش غواصی منعقد شد.

حسین زاده افزود علاوه بر آموزش غواصی به افراد واجد شرایط، آموزش دفاع شخصی برای نگهبانان منابع و مخازن آب در وزارت نیرو در دستور کار قرار دارد.