Error message

Notice: unserialize(): Error at offset 11 of 39 bytes in variable_initialize() (line 1189 of /var/www/vhosts/barghab.ir/httpdocs/includes/bootstrap.inc).

رتبه دوم استان یزد در کشت‌های گلخانه‌ای

Printer-friendly version
دوشنبه, فروردين 19, 1398
استان یزد ۱۶۹۰ هکتار سطح زیر کشت گلخانه‌ای دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد رئیس این سازمان در بازدید از شرکت گلخانه ای ارنان مهریز با بیان این مطلب افزود: در سال گذشته 142 هکتار توسعه کشتهای گلخانه ای را داشتیم که طی آن سطح زیر کشت گلخانه های استان به 1690هکتار با تولید 485هزار تن افزایش یافت.
سید جمال سجادی پور با اشاره به این که در سال جدید که تحت عنوان رونق تولید نامگذاری شده است افزایش 150 هکتاری کشتهای متراکم را برنامه ریزی نموده ایم  افزود :تنوع بخشی در محصولات گلخانه ای و تولید انواع سبزی وصیفی وگیاهان دارویی ،تولید کشتهای نشایی در راستای صرفه جویی 25درصدی آب و 20 درصدی مصرف انرژی از جلسه برنامه های این سازمان در راستای افزایس بهره وری در تولید محصولات کشاورزی می باشد.
بر پایه این گزارش در جریان این بازدید که ریاست سازمان جهادکشاوری درمعیت زارع زاده  فرماندار مهریز با جمعی از مسئولین و کارشناسان بخش همراه بود  فاز نخست کشت NFT که برای اولین بار در کشور به اجرا در آمده است در محل مجتمع گلخانه ای ارنان مورد بازدید قرار گرفت .
در این روش با حذف  خاک از سطح گلخانه ، گیاه در بستر لایه ای از آب پرورش و تغذیه می شود و با عملکرد 650 تا 700 تن محصول در  هر هکتار شاهد افزایش بهره وری و صرفه جویی در آب و انرژی خوهیم بود به طوری که در کشتهای فضای باز به ازای هر متر مکعب آب تنها 1.5 کیلوگرم محصول برداشت می شود و در گلخانه های معمولی این میزان تا 23 کیلوگرم افزایش یافته و در کشت های نوین مانند NFTاین میزان به نحو قابل توجهی تا 60 کیلوگرم افزایش می یابد.