راه اندازی سیستم آب ژاول سازی نیروگاه بندرعباس پس از پانزده سال واتصال واحد 3 نیروگاه به مدار برق کشور

Printer-friendly version
پنجشنبه, مهر 19, 1397
برای اولین بار در کشور در نیروگاه بندر عباس رقم خورد؛

با تلاش نیروهای متخصص و متعهد شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان و با صرفه جویی بالغ بر یک میلیون دلار سیستم آب ژاول سازی نیروگاه بندرعباس پس از پانزده سال در نیروگاه بندرعباس راه اندازی شد.

به گزارش روابط عمومی نیروگاه بندرعباس- حجت اسدی، مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان از راه اندازی سیستم آب ژاول سازی نیروگاه بندرعباس پس از پانزده سال با تلاش نیروهای متخصص و متعهد نیروگاه بندرعباس در یک اقدام جهادی و در راستای اقتصاد مقاومتی خبر داد و گفت : با توجه به منویات مقام معظم رهبری و در راستای حمایت از تولید ملی،واحد آب ژاول سازی نیروگاه بندرعباس با تکیه بر توان نیروهایی متخصص نیروگاه بندرعباس و بهره گیری از توان شرکت های دانش بیان و ساخت تجهیزات به صورت کاملا ایرانی و داخلی با توان 4000 آمپر در مدار تولید قرار گرفت. 

وی افزود: واحد آب ژول سازی یکی از حیاتی ترین واحد های کمکی در مراکز صنعتی و بخصوص نیروگاهی است که جهت جلوگیری از کاهش بهره‌وری در ادوات تبادل کننده انرژی و آب خنک کن ها بکار می رود و باعث افتخار است که برای اولین بار واحدهای تولید آب ژاول با تکیه بر دانش و توان نیروهای متخصص، در نیروگاه بندرعباس بومی سازی گردیده و از خروج سرمایه ای بالغ بر یک میلیون دلار جلوگیری کرده است.

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس گفت: واحد آب ژاول سازی نیروگاه بندرعباس در ساعت دو بامداد روز ۱۳ مهرماه به بهره برداری رسید و این کار با همت و همکاری همه بخش های فنی نیروگاه بندرعباس اعم از معاونت تعمیرات و نگهداری، الکتریک ، ابزاردقیق ، بهره برداری شیمی ، معاونت مهندسی و برنامه ریزی و بهره برداری بخار صورت پذیرفت .  

اسدی عمده فعالیت های صورت گرفته در راه اندازی این واحد حیاتی در بخش های فنی را 

نوسازی  کلیه لوله مسیرهای تزریق کلر  نازل های تزریق زیر آب مربوط به ورودی به هر 8 کانال آب ورودی به پمپ های آب خنک کن 4 واحد تا اتصال به الکترولایزرها و مخزن ذخیره کلر بطور کامل از جنس GREv (فایبرگلاس با رزین ضد اسید و مواد خورنده) را نام برده و سایر اقدامات صورت گرفته در این زمینه را به شرح ذیل عنوان کرد:

-ت عویض و نوسازی کامل 6 عدد الکترولایزر لاین در مدار قرار گرفته همراه با کلیه متعلقات آن شامل والوهای ورودی به هر الکترولایزر ، دگازورها ، شینه های برق  و کلیه ادوات ابزار دقیق آن.

_تعمیر فن ها و فیلترهای و نت گاز از مخزن و  دگازورها. 

_نوسازی و تعویض کامل پمپ های تزریق آب ژاول بهمراه والو و چک والو ورود و خروج آنها. 

_نوسازی  تعویض مخزن 100 متر مکعبی ذخیره آب ژاول بهمراه کلیه والوهای آن. 

_تعمیر و باسازی ساختمان و مقاوم سازی کامل آن  و تعویض و نوسازی استراکچرهای فلزی و نگهدارنده تجهیزات. 

_تعمیر فیلتر آب تغذیه ورودی به الکترولایزها. 

_اجرای مسیر جدید آب تغذیه وردوی به واحد آب ژاول سازی از جنس GREV و اتصال و برقراری آن به بوستر پمپ های آب تغذیه واحد. 

_تعویض و نوسازی کامل رکتی فایر.

وی در ادامه با اشاره به  تعویض فیلتر آب تغذیه ورودی به الکترولایزر،مونتاژ شینه های برق،نصب ادوات ابزار دقیق وتست و راه اندازی ادوات مربوطه ،تست رکتی فایر نصب شده جهت عملیات راه اندازی و در نهایت برقراری آب تغذیه سیستم،برق دار کردن شینه های الکترولایزر و به مدار اوردن لاین نوسازی شده گفت : در این بازسازی کلیه سیستم لوله کشی تزریق چهار واحد بخار تا ورودی به لاین نوسازی شده و پمپ های تزریق با لوله فایبر گلاس تعویض گردیده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان در پایان این اقدام جهادی نیروهای توانمند، متعهد و دلسوز نیروگاه بندرعباس را ابتدا لطف باری تعالی و سپس تلاش و کار مداوم عنوان کرد و ضمن قدر دانی از تلاش های بزرگ مردان نیروگاه بندرعباس در همه بخش های فنی و اداری گفت : اميدوارم با تداوم چنین موفقيت هایی، موجبات توسعه و ارتقاء صنعت برق کشور و  خدمت رساني مطمئن ومطلوب تر به مردم عزیز کشورمان فراهم گردد . 

واحد 3 نیروگاه بندرعباس به مدار برق کشور متصل شد

واحد ۳ نیروگاه بندرعباس که جهت انجام تعمیرات دوره ای ۱۰ روزه در تاریخ ششم مهرماه از مدار خارج شده بود به مدار تولید برق کشور متصل شد.

به گزارش امور بهره برداری شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان- واحد ۳ نیروگاه بندرعباس که جهت انجام تعمیرات دوره ای ۱۰ روزه در تاریخ ششم مهرماه از مدار خارج شده بود با تلاش شبانه روزی و اقدام جهادی پرسنل سختکوش نیروگاه بندرعباس در تاریخ ۱۴ مهرماه و دو روز زودتر از موعد مقرر به مدار تولید برق کشور متصل گردید.

در این گزارش آمده است پس از این تعمیرات که عمدتا شامل تميزكاري واتر باكس هاي كندانسور ، لايروبي و خزه تراشي كانال آب ورود به كندانسور و انجام پرميتهاي بهره برداري بود بار تولید واحد سه ۶۰ مگاوات بیشتر از قبل افزایش پیدا کرده است.

خاطر نشان می گردد راه اندازی واحد آب ژاول سازی تاثیر به سزایی در افزایش بار تولیدی این واحد داشته که در تعمیرات دوره ای پاییزه این رقم نیز افزایش قابل توجهی خواهد یافت. همت ماندگار نیروهای تلاشگر نیروگاه بندرعباس در همه بخش های فنی از جمله امور بهره برداری ، امور تعمیرات مکانیک ، ابزار دقیق ، الکتریک و سایر بخش ها قابل ستایش و قدردانی است. 

گروه خبر: