راهکارهای بهینه سازی مصرف برق در کولرهای گازی

Printer-friendly version
يكشنبه, تير 8, 1399
از صدای مرکز سمنان پخش شد؛

در پنجمین قسمت برنامه رادیوئی پرتو که از صدای مرکز سمنان به روی آنتن رفت، در خصوص راهکارهای بهینه سازی مصرف برق در کولرهای گازی مطالبی ارائه شد.

کارشناس شرکت توزیع برق استان در این برنامه بیان داشت: باتوجه به فصل تابستان و نیاز به استفاده از وسایل سرمایشی، ضرورت توجه به راهکارهای بهینه سازی مصرف بـرق در بخـش خانگـی بیش از پیش احسـاس می شود.

محمدعلی نصیری بااشاره به این که کولرهای گازی پرمصرف ترین لوازم برقی محسوب می گردند افزود: این دستگاه ها به صورت عمده به سه نوع؛ اسپیلت، پنجره ای و ایستاده تقسیم می شوند.

وی تصریح کرد: کولرهای پنجره ای نیازی به برق کشی جداگانه ندارد و تنها با وصل کردن کابل برق به پریز شروع به کار می کنند و بدنه یکپارچه این کولرها به سادگی درون پنجره جاگذاری شده و از معایب آن می توان به مصرف بیش از حد برق اشاره کرد.

وی عنوان کرد: کولرهای اسپیلت قیمت بیشتری در مقایسه با کولرهای پنجره ای دارند و مصرف برق این دستگاه ها به مراتب کمتر می باشد و در دراز مدت صرفه جویی اقتصادی را نسبت به کولرهای پنجره ای بیش از پیش نشان می دهد.

نصیری همچنین با بیان این که کولرهای اسپیلت از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل شده که برای اتصال این دو بخش به یکدیگر باید از لوله های مسی انتقال حرارت استفاده شود اضافه کرد: کولرهای ایستاده کاربردهای محدودتری نسبت به دیگر کولرهای گازی دارند و از این نوع کولرها باید در مصارف صنعتی، خانگی بسیار خاص، تجاری و اماکن عمومی پررفت و آمد استفاده نمود.

لازم به ذکر است: در بخش نمایشی "آقا و خانم پیک" در خصوص تکمیل شدن ظرفیت ماشین لباسشویی در هنگام روشن نمودن آن، در راستای مدیریت مصرف برق میان پرده آموزشی به روی آنتن رفت.