رئیس گروه برنامه‌ریزی فنی و مطالعات سیستم شرکت برق منطقه‌ای یزد :

Printer-friendly version
سه شنبه, اسفند 7, 1397
انجام پروژه مطالعاتی افزایش ظرفیت تبادل برق با شرکت‌های همجوار

اکبر مهرابی رئیس گروه برنامه‌ریزی فنی و مطالعات سیستم شرکت برق منطقه‌ای یزد با اعلام این خبر افزود: طی بازنگری برنامه استراتژیک این شرکت، دفتر برنامه‌ریزی فنی و برآورد بار مجری انجام این پروژه مطالعاتی شد.

وی همچنین افزود: در این پروژه علاوه بر امکان‌سنجی استفاده از ادوات FACTS در افزایش و بهبود تبادل و گردش توان در شبکه انتقال برق یزد، به مطالعه اتصال جدیدی برای شبکه انتقال برق یزد با شرکت‌های برق منطقه‌ای هم‌جوار نیز پرداخته می‌شود.

 مهندس مهرابی با اشاره به این‌که شرکت توانیر نیز بر اساس دستور معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی طی ابلاغیه‌ای به شرکت‌های برق منطقه‌ای خواستار امکان‌سنجی استفاده از ادوات FACTS در شبکه انتقال شده است؛ تصریح کرد: استفاده روزافزون از تجهیزات مورداشاره در شبکه‌های برق دنیا به‌منظور کنترل تبادل توان در خطوط انتقال، باعث شده است تا این پروژه در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان این‌که این پروژه مطالعاتی بعد از تصویب شرکت توانیر قابلیت اجرائی دارد؛ گفت: بخش اول این پروژه با عنوان " گزارش پیشینه استفاده از تجهیزات کنترل گردش توان اکتیو و راکتیو و چالش‌های پایداری در جهان " با حضور معاون برنامه‌ریزی و تحقیقات و مدیران و کارشناسان معاونت‌های برنامه‌ریزی و بهره‌برداری شرکت برق منطقه‌ای یزد توسط مشاور ارائه شد.

شایان‌ذکر است، هم‌اکنون استان یزد به‌عنوان چهارراه تبادل انرژی کشور با استان‌های اصفهان، خراسان، کرمان و فارس تبادل انرژی دارد‌.

گروه خبر: