دکتر اردکانیان وزیر نیرو:

Printer-friendly version
سه شنبه, فروردين 6, 1398
مدیران آب استان در کنترل سیلاب از هیچ کوششی فروگذار نکردند/ لزوم احداث سدهای بزرگ مخزنی در گلستان

وزیر نیرو گفت : فعالیت های خوبی در دهه های اخیر از لحاظ احداث مخازن بزرگ صورت گرفته که کنترل سیلاب ها، جز اصلی ترین هدف این سدها بود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، دکتر رضا اردکانیان در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان  که با حضور معاون اول رئیس جمهور و نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، اظهار کرد: دو سوال لازم است در زمینه این سیل مطرح شود؟سوال اول این است که آیا امکان داشت از این سیلاب خسارت کمتری می گرفتیم؟وجواب آن اری است. وسوال دوم این است که ایا درشرایط موجود همکاران ما از کاری فروگذار کرده اند یا خیر؟وجواب آن خیر است.

دکتر اردکانیان بیان کرد:کارها واقدامات ما جای بهبود دارد ولی حداکثر توان مان را با توجه به امکانات در کنترل این سیلاب به کار گرفتیم.

وی تصریح کرد:خوشبختانه صنعت برق عملکرد خوبی در بحث برخورد با حوادث داشته است ودر این سیلاب نیز تنها ۲ روستا در حال حاضر مشکل برق دارد که مرتفع می شود.

وزیر نیرو زهکشی مزارع کشاورزی را یکی دیگر از راه های مقابله با سیل اعلام کرد و افزود: خوشبختانه زهکشی موضوعی است که توجه خوبی به آن شده است زیرا در سفر اخیر ریاست جمهوری هم به استان ۱۰ هزار مزارع زهکشی افتتاح شد و کلنگ ۶ هزار هکتار هم به زمین زده شد و طبق زمان بندی و برنامه ریزی ادامه دارد.

وزیر نیرو بیان کرد: قطعا لایروبی ها نیز در کنترل سیلاب وبه ویژه در مصب رودخانه ها تاثیر بسزا دارد و باید لایروبی ها با همکاری محیط زیست انجام شود.

دکتر اردکانیان در ادامه افزود: باید در سنجش رواناب ها و مطالعات وپیش بینی ها توان علمی خود را افزایش دهیم وتبدیل بارش به رواناب را با دقت قابل قبول انجام دهیم.

وی با اشاره به سیل سال ۸۱ گفت: سیل سال ۸۱ در تابستان ودر زمان خالی بودن سدها بود ولی این سیلاب درفصل زمستان و با شدت بالا وتداوم سه روزه صورت گرفت که چنین نتیجه ای داست.

دکتر اردکانیان در پایان سخنان خود اظهار کرد: به سهم خود از همکاران صنعت آب تشکر میکنم که توانستند در فرصت کوتاه مشکلات آب شرب شهر وروستا را مرتفع کنند.وتنها ۳۵ روستا به دلیل نبود راه دسترسی مشکل دارند که با آب بسته بندی یاری رسانی می شوند.

دکتر اردکانیان بیان کرد:این اتفاق در آستانه نوروز اتفاق تلخی بود و باید درس گرانقیمت از آن بگیریم وبررسی فنی نیزنسبت به عملکرد همکاران ما صورت بگیرد.