جلسه شورای حفاظت از منابع آب زیرزمینی شهرستان آزادشهر برگزار شد

Printer-friendly version
سه شنبه, خرداد 21, 1398
بارندگی‌های اخیر، آب زیرزمینی گلستان را به شرایط مطلوب نزدیک کرده است.

اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان آزادشهر در سال 98 با حضور معاون فرماندار و دیگر اعضا در فرمانداری شهرستان آزادشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای گلستان، معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری آزادشهر در این جلسه اظهار داشت: همه ما تصورمان بر این است که امسال وضع بارندگی خوب است ولی خیلی نباید به این موضوع خوش‌بین باشیم چون ما سال‌های گذشته شرایط خشک‌سالی را پشت سر گذاشتیم و بارندگی‌های اخیر تا حدودی توانسته در آب زیرزمینی ما را به شرایط مطلوب نزدیک کند.

حمیدرضا ملک حسینی افزود: برای جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز و بهره‌برداری از آن‌ها لازم است همکاری بیشتری با اداره منابع آب انجام شود و بخشداری‌ها، دهیاری‌ها، شوراهای اسلامی و کشاورزان در شناسایی و معرفی چاه‌های غیرمجاز می‌توانند کمک کنند.

 مهندس تیموری رئیس اداره منابع آب شهرستان‌های آزادشهر و رامیان نیز در این جلسه با اشاره به آخرین وضعیت بارش‌ها و تأثیر آن بر منابع آب منطقه گفت: میزان متوسط بارندگی سال آبی جاری تا پایان فروردین 98 در شهرستان آزادشهر حدود 616 میلی‌متر است که در مقایسه با دوره مشابه درازمدت حدود 79 درصد افزایش را نشان می‌دهد. همچنین رواناب جاری در رودخانه‌های منطقه نسبت به دوره درازمدت حدود 78 درصد افزایش و سطح آب زیرزمینی استان در آبخوان‌های عمیق و کم‌عمق نیز نسبت به ماه مشابه درازمدت به ترتیب 174 سانتی‌متر کاهش و 49 سانتی‌متر افزایش را نشان می‌دهد.

وی افزود: با توجه به آمار و اطلاعات موجود از وضعیت کنونی منابع آب شهرستان به‌ویژه افت سطح آب زیرزمینی در سفره‌های عمیق نسبت به دوره درازمدت، صرفه‌جویی در مصارف آب در همه بخش‌ها به‌ویژه بخش کشاورزی کماکان باید مورد توجه قرار گیرد.  

مهندس تیموری در ادامه به‌ضرورت تکمیل پرونده چاه‌های واجد پروانه حفر یا مجوز خرید تجهیزات از سوی صاحبان آن‌ها، به‌منظور اخذ پروانه بهره‌برداری قبل از هرگونه بهره‌برداری از چاه و همچنین لزوم اقدام از سوی صاحبان چاه‌هایی که اعتبار پروانه بهره‌برداری آن‌ها منقضی شده است اشاره کرد و افزود: در این موارد لازم است از سوی اعضای محترم اطلاع‌رسانی صورت گیرد و مضافاً با توجه به مصوبه هیئت محترم دولت در خصوص ممنوعیت کشت شالی در استان گلستان اقدامات اجرایی در خصوص رعایت الگوی کشت از سوی متولیان امر صورت گیرد.

 

گروه خبر: