جشنواره روستایی استان گلستان برگزار شد

Printer-friendly version
دوشنبه, شهريور 11, 1398
با هدف ترویج مدیریت مصرف آب در کشاورزی

جشنواره آب، روستا، زندگی با هدف ترویج مدیریت مصرف آب در بخش‌های مختلف و خصوصاً کشاورزی، در  سه روستای استان گلستان (مهتر کلاته کردکوی، توران فارس رامیان و حاجی بالخان گنبدکاووس) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای گلستان، معاون حفاظت و بهره‌برداری این شرکت اظهار کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی در کشور که به‌ویژه در 2 دهه اخیر با آن مواجه بودیم و اثرات خود را در قالب دوره‌های  خشک‌سالی، ترسالی و سیلاب‌ها نشان داده است، سازگاری با شرایط حاضر را ضروری نموده است.

وی با بیان این‌که برای این سازگاری باید همه بخش‌های جامعه در کنار هم قرار گیرند و هر کس در نقش و جایگاه خود به وظیفه‌اش عمل کند، گفت: در این راستا حضور مردم و بهره‌برداران نقش بسزایی در عبور از این چالش و سازگاری با شرایط دارد.

مهندس دهقان افزود: برای اینکه مردم پای‌کار باشند باید شرایط برای آن‌ها تبیین شود، یعنی آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی درست به آن‌ها صورت گیرد. به عبارتی باید کار آموزشی و فرهنگی و اجتماعی انجام دهیم.

وی افزود: تاکنون برنامه‌های اطلاع‌رسانی در قالب همایش‌ها، سمینارها در مرکز استان و شهرستان‌ها اجرا شده است، ولی امروز ضرورت دارد تا یک گام به جلوتر برویم و در جمع بهره‌برداران و با مشارکت ایشان کار اطلاع‌رسانی و فرهنگی و اجتماعی انجام دهیم.

وی تصریح کرد: برای این موضوع به سراغ روستاها رفتیم چرا که در استان گلستان 87 درصد منابع آب استان در بخش کشاورزی و مابقی در بخش شرب و صنعت استفاده می‌شود. بدیهی است جامعه غالب بهره‌برداران بخش کشاورزی در روستاها ساکن هستند و از طرفی ایشان مشترکین شبکه شرب روستایی نیز هستند.

مهندس دهقان بیان کرد: لذا با این هدف، جشنواره‌ای تحت عنوان آب- روستا- زندگی با همکاری جهاد دانشگاهی در سه روستای استان که نسبتاً پوشش مناسب قومیتی را نیز داشتند، برگزار شد.

گفتنی است، در هر یک از این برنامه‌ها ضمن تهیه بروشور و متن سخنرانی با محوریت منابع و مجاری آبی و مقوله  سیلاب مسابقاتی نیز برگزار شد و همچنین در این برنامه‌ها تلاش شد از هنرمندان همان روستاها برای اجرای برنامه و موسیقی دعوت و به کار گرفته شود.

گروه خبر: