ثبت اختراع ابزار مدلسازی یخ زدگی رسوبات مستغرق زیر آب

Printer-friendly version
چهارشنبه, فروردين 6, 1399
​نظارت و پایش مستمر رودخانه های شهرستان اردبیل در ایام نوروز سال 99

آلودگی منابع آب چالش بزرگی است که حیات بشر و جانداران را در قرن 21 تهدید می کند. بخش عمده ای از آلاینده ها به مرور زمان در رسوبات کف منبع آبی ته نشین می شوند و با هر آشفتگی جریان، دوباره در پیکره آبی منتشر و بهره برداری از آن را مختل می سازند.

تخلیه رسوبات آلوده با ایجاد یخ زدگی مصنوعی، یکی از روشهای شناخته شده پاکسازی منابع آبی است که در رفرنس های علمی مختلفی مورد بررسی قرار گرفته لکن به دلیل مشکلات اجرایی، کمتر در عمل پیاده شده است.

مهندس بابک خیاط رستمی کارشناس شرکت آب منطقه ای اردبیل با همکاری دو نفر از پژوهشگران دانشگاهی، اختراعی را برای ایجاد یخ زدگی مصنوعی در رسوبات مستغرق به ثبت رساند که برای ساخت آن از رسوبات آلوده در عمق منبع آبی نمونه برداری شده و مدل فیزیکی تحلیل و انرژی مورد نیاز برای ایجاد یخ زدگی در توده رسوبی محاسبه گردیده است.

همچنین ابعاد و ساختار تجهیزات لازم در مقیاس صنعتی برای تخلیه تدریجی رسوبات یخ زده، قابل تعیین و طراحی می باشد تا در منابع آبی حساس نظیر سدهای مخزنی با کاربری شرب استفاده شود. این ابزار فرایند بهره برداری از منبع آبی را مختل نکرده و تبعات زیست محیطی نیز ندارد.

نظارت و پایش مستمر رودخانه های شهرستان اردبیل در ایام نوروز سال 99

مدیر امور منابع آب شهرستان اردبیل گفت: نظارت و پایش مستمر رودخانه های شهرستان اردبیل در ایام نوروز سال 99 توسط همکاران امور آب اردبیل در حال انجام می باشد که برابر بازدید های بعمل آمده، وضعیت رودخانه های شهرستان اردبیل در حالت عادی می باشد.  

مهندس خدادادی در تشرح وضعیت رودخانه های شهرستان اردبیل افزود: رودخانه بالیخلو چای با توجه به عبور از داخل شهر اردبیل جزو مهم ترین رودخانه های شهرستان می باشد. با وجود سد یامچی در بالادست رودخانه بالیخلوچای و نقش آن در تسکین سیلاب های احتمالی، طی سالهای گذشته لایروبی و آزادسازی در رودخانه بالیخلو انجام گردیده است. طی سال گذشته نیز با پیگیری های مکرر این امور و با همکاری شهرداری اردبیل، در جهت عبور ایمن سیلاب در محدوده های شهری عملیات لایروبی و بازگشایی انجام یافت.

وی در خصوص رودخانه نوران چایی نیز اظهار داشت: در جهت رفع نقاط حادثه خیز و افزایش ظرفیت آبگذری سیلاب، در محدوده روستاهای مجاور این رودخانه، منجمله روستای نوران، روستای حسن باروق، محله گلمغان و روستای آقچه کند، عملیات لایروبی و بازگشایی رودخانه توسط امور آب اردبیل انجام گردید.

مدیر امور منابع آب شهرستان اردبیل تصریح کرد: در دیگر رودخانه های شهرستان منجمله رودخانه هیر چایی نیز با همکاری شهرداری هیر عملیات لایروبی در حال انجام می باشد.

مهندس خدادادی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به وضعیت کوهستانی شهرستان اردبیل و وجود رودخانه و مسیل های متعدد، علی‌رغم لایروبی های انجام یافته در داخل برخی روستاها منجمله روستای شیخ احمد، سامیان و ... نقش موثر مردم در جهت کاهش خسارات سیلاب های احتمالی مورد تاکید است.

وی با بیان اینکه در صورت آزاد بودن مجرای عبوری سیلاب، خسارات به حداقل می رسد، خودداری اهالی از تخلیه نخاله های ساختمانی و فضولات حیوانی در بستر و حریم رودخانه را خواستار شد.

گروه خبر: