تولید برق پایدار نقش حیاتی در فعالیت منظم صنایع داخلی دارد

Printer-friendly version
پنجشنبه, فروردين 23, 1397
وزیر نیرو در آیین بهره‌برداری طرح‌های برق خراسان:

وزیر نیرو نقش صنعت برق را در تحقق شعار «حمایت از کالای ایرانی» بسیار مهم برشمرد و افزود: تولید برق مطمئن و پایدار نقش حیاتی را برای تداوم فعالیت منظم صنایع داخلی بر عهده دارد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، رضا اردکانیان در آیین بهره‌برداری از 10 پروژه شرکت برق منطقه‌ای خراسان با تاکید بر اینکه بایستی تولید برق با کمترین هزنیه صورت بگیرد، عنوان کرد: در سالی که با محدودیت منابع آبی روبه‌رو هستیم مسلما ظرفیت تولید نیروگاه‌های برقابی کشور نیز کاهش خواهد یافت، بنابراین بایستی با همت مدیران صنعت آب و برق بتوانیم تابستان امسال را با کمترین تنش در زمینه تولید برق سپری کنیم.

وزیر نیرو نقش صنعت برق را در تحقق شعار «حمایت از کالای ایرانی» بسیار مهم برشمرد و افزود: تولید برق مطمئن و پایدار نقش حیاتی را برای تداوم فعالیت منظم صنایع داخلی بر عهده دارد.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه مدیریت مصرف و تقاضا همچنان با شرایط مطلوب فاصله داریم، ادامه داد: در حال حاضر با رشد پنج تا هفت درصدی پیک بار مواجه هستیم که این روند قابل قبول نیست. در این بین می‌توان با استفاده از نیروهای جوان و متخصص دانشگاه‌ها در شاخه علوم اجتماعی و ارتباط با مصرف کننده در زمینه فرهنگ سازی کاهش مصرف انرژی گام‌های موثری را برداشت.

اردکانیان استفاده از انرژی‌های نو و تجدیدپذیر را جزو اولویت‌های این وزارتخانه دانست و گفت: بایستی با برنامه‌ریزی صورت گرفته در زمینه صادرات برق بتوانیم علاوه بر ارتباط با کشورهای همسایه در پی تبادل برق با کشورهای بیشتری باشیم.

وزیر نیرو چالش پیش روی این وزارتخانه را منابع مالی برشمرد و افزود: باید با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی و مجلس این مشکل مرتفع شود؛ خوشبختانه قوه مقننه در قانون بودجه سال جاری رقم‎‌های قابل ملاحظه‌ای را به صنعت برق اختصاص داده است که امیدوارم با این روند بتوانیم در سال 97 همکاری بهتری با سازندگان و پیمانکاران این صنعت داشته باشیم.

10 طرح صنعت برق در خراسان رضوی عصر چهارشنبه طی مراسمی با حضور وزیر نیرو در شرکت برق منطقه‌ای این استان به بهره‌برداری رسید.
 محمدحسن متولی‌زاده، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان در این مراسم گفت: این طرح ها با هزینه یک هزار و 570 میلیارد ریال در شهرستان های مشهد، گناباد، سرخس، تربت جام، درگز و سبزوار اجرا شده اند.
متولی‌زاده افزود: توسعه پست 400 کیلو ولت تربت جام، اجرای خط 400 کیلو ولت تربت جام - شادمهر، افزایش ظرفیت پست 132 کیلوولت شهرستان‌های گناباد، درگز و سرخس و احداث دیسپاچینگ های پشتیبان مشهد و RDC منطقه سبزوار از جمله این طرح‌ها است.
وی هدف از اجرای این طرح‌ها را تامین برق متقاضیان بخش‌های صنعتی، کشاورزی و روستایی استان، امکان افزایش صادرات برق به کشور افغانستان، اصلاح ولتاژ شبکه، کاهش تلفات شبکه، افزایش قابلیت اطمینان شبکه، افزایش پایداری شبکه و پایش و راهبری آسان و مطمئن‌تر پست‌های فوق توزیع برق عنوان کرد.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان ادامه داد: با اجرای این طرح‌ها شاهد افزایش 385 مگاولت آمپر ظرفیت در پست‌های فشار قوی انتقال و فوق توزیع شرکت برق منطقه ای و همچنین احداث 242 کیلومتر خطوط انتقال و فوق توزیع در استان خراسان رضوی هستیم.
متولی‌زاده گفت: در سالی که مزین به شعار حمایت از کالای ایرانی است، شرکت برق منطقه‌ای خراسان با برنامه ریزی دقیق و مستمر برای احداث و بهره‌برداری از تاسیسات زیربنایی برق فعالیت های خود را گسترش می دهد.
در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های مزبور علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی، آرش کردی، مدیرعامل توانیر و مدیران‌عامل شرکت های آب و برق تابعه وزارت نیرو نیز حضور داشتند. شرکت برق منطقه‌ای خراسان، انتقال برق استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی را بر عهده دارد.