تلاش همگانی برای مديريت بهينه مصرف انرژی

Printer-friendly version
دوشنبه, تير 9, 1399
در نشست مشترک مديران صنعت آب و برق استان اعلام شد.

مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق استان با بيان اينکه برق به عنوان صنعت زيربنايي نقش بسيار اساسي در ابعاد اقتصادي و اجتماعي کشور دارد، اين صنعت را عامل کليدي توسعه، رونق اقتصادي و رفاه اجتماعي معرفي کرد. 

به گزارش روابط عمومي شرکت توزيع برق استان زنجان، عليرضا عليزاده رئيس شوراي انسجام بخشي صنعت آب وبرق استان و مدير عامل اين شرکت در نشست مشترک مديران صنعت آب و برق استان با اعلام اينکه توليد برق پايدار و مطمئن در سال جهش توليد نقش حياتي براي تداوم و چرخش چرخ هاي صنعت دارد، افزود: ايران يک ‌درصد جمعيت دنيا را دارد، در حالي که دو درصد کل انرژي جهان را مصرف مي کند.

وي با تاکيد بر اينکه منابع بسيار عظيم زيرزميني اعم از نفتي،گازي، کاني ها، معادن و انرژي هاي نو از قبيل خورشيدي، برق آبي و بادي در کشور وجود دارد، ادامه داد: کشور ما به مهد انرژي معروف است، ولي متاسفانه الگوي مصرف بسيار بيشتر از الگوي جهاني و کشورهاي درحال توسعه است.

عليزاده درباره سرانه مصرف برق در کشور اعلام کرد: اين ميزان در ايران سه برابر ميانگين جهاني است، به طوري که متوسط مصرف خانگي 900کيلووات در ساعت و 2 هزار و 900کيلووات ساعت در ماه متوسط مصرف هر خانوار ايراني ثبت شده است.

به گفته وي، شدت مصرف انرژي برق شاخصي به ازاي توليد يک واحد از يک محصول است که اين مهم13 برابر ژاپن، هشت برابر کشورهاي اروپايي ‌و يک‌و نيم برابر چين است.

 مدير عامل شرکت توزيع نيروي برق استان با بيان اينکه عمده ترين مصرف انرژي استان زنجان در بخش هاي صنعت و کشاورزي براي توليد است، يادآوري کرد: 52 درصد برق استان در بخش صنعتي و 19 درصد در بخش کشاورزي و در اين ميان سهم بخش خانگي و تجاري به ترتيب18 و 5 درصد است و در اين بين80 درصد مشترکان شرکت، خانگي هستند.

وي با بيان اينکه  شرکت سياست‌هاي تشويقي را براي بخش‌هاي مختلف اجرا مي‌کند، ابراز کرد: هفت برنامه تشويقي براي بخش صنعت در قالب تفاهم نامه پيش بيني شده و براي بخش خانگي هم بسته‌هاي تشويقي پيش بيني شده است. البته16 درصد افزايش بهاي قبوض خانگي براي مشترکاني که اصول مصرف را رعايت نکنند، اعمال خواهد شد.

به گفته مدير عامل اين شرکت، 50درصد هزينه برق مصرفي 150 نفر از مشترکان سبز استان زنجان توسط اين شرکت به مدت يکسال تقبل مي‌شود و امسال هم مشترکان، مصرف برق را مديريت      مي کنند تا از بسته‌هاي تشويقي استفاده کنند.

عليزاده با اعلام اينکه ‌مصرف انرژي سالانه 5 تا 7 درصد افزايش پيدا مي کند و در تابستان 300 ساعت مصرف بيش از توليد برق است، يادآوري کرد: براي همين منظور بهترين راهکار استفاده از ظرفيت مشترکان و مديريت مصرف است تا بدون نياز به سرمايه گذاري از اين پيک گذر کنيم.

مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق استان، فرهنگسازي براي مديريت مصرف در تابستان را مهم دانست و نقش رسانه ها را در اين راستا تاثيرگذار بيان کرد.

آيت الله علي خاتمي نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه زنجان که به عنوان ميهمان اين نشست حضور داشت درباره مديريت مصرف انرژي و توصيه هاي ديني مطالبي بيان کرد.

وي با بيان اينکه با آغاز فصل گرما چنانچه در مصرف برق صرفه جويي نشود، در مناطق گرمسيري با خاموشي برق، زندگي براي شهروندان بسيار دشوار مي‌شود، افزود: دستگاه‌هاي غيرضروري برقي از ساعت 13 تا 17 خاموش شود تا ساکنان اين مناطق دچار مشکل نشوند.

وي با تاکيد بر اينکه در مواسات، همدلي و کمک هاي مومنانه، زنجان خوش درخشيد و ضمن  مراعات برخي مسايل از جمله مبارزه با کرونا  شايسته است مردم در حوزه مصرف بهينه انرژي نيز صنعت برق را ياري کنند.

در خاتمه اين نشست مشترک ، مشترکان سبز مورد تجليل قرار گرفتند.  

 

گروه خبر: