تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت مهندسی آب و فاضلاب و سازمان بسیج سازندگی کشور

Printer-friendly version
سه شنبه, تير 10, 1399
در جهت کمک به محرومیت زدایی، عمران و آبادانی مناطق محروم منعقد شد.

آئین امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک فی‌ما‌بین «شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور» و «سازمان بسیج سازندگی» در جهت کمک به محرومیت زدایی، عمران و آبادانی مناطق محروم، با حضور مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور و رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی در این آیین ضمن تبریک به مناسبت ایام ولادت با سعادت امام رضا علیه السلام بیان کرد: امیدوام انعقاد این تفاهم نامه هم در زمینه منزلت افزایی برای قشر محروم و مستضعفین در مناطق روستایی بتواند مثمر ثمر باشد و هم اثرات و برکاتش که بخشی از آن عمرانی و محرومیت زدایی و بخش دیگر فرهنگی و اجتماعی تعریف می شود،انتفاعش به کل کشور برگردد.

زهرایی افزود: در سنوات گذشته محرومیت زدایی به عنوان یک رسالت در سپاه و بسیج معنا می شد، رسالتی که سطح راهبردی، نظری، مطالبه‌گری و روشنگری داشت اما از سال گذشته با تدبیر سرلشکر سلامی محرومیت‌زدایی به عنوان یک ماموریت در سپاه و سازمان بسیج مستضعفین تعریف شد. ماموریت وقتی در سپاه و بسیج تعریف می شود یعنی اینکه سطحش به عملیات رسیده است؛ یگان هایی که حافظ امنیت و مباحث امنیتی به خصوص در حاشیه شهرها یا در مرزهای کشور هستند علاوه بر اینکه به امنیت می‌پردازند در جغرافیایی مشخص که دهستان‌ها یا مناطق حاشیه شهر است به محرومیت زدایی نیز ماموریت پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: این تغییر شکلی که نگاه راهبردی و سیاست‌گذاری در سطح کلان سپاه و بسیج است بر آن داشت که بسیج سازندگی به عنوان ویترین بسیج و سپاه با دولت و مردم و به عنوان دستگاه اجرایی که قانون مجلس و آیین نامه دولت را دارد که در قانون مجلس نیز تصویب شده است وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی مجاز هستند و می‌توانند در عرصه های مختلف پروژه های کوچک، زودبازده، عام‌المنفعه، محرومیت محرومیت‌زا و محرومیت‌زدا را به بسیج سازندگی در قالب موافقتنامه، تفاهمنامه، ترک تشریفات و قرارداد واگذار کنند که این تفاهم نامه نیز یکی از برکات این قانون است.

زهرایی مطرح کرد: بسیج سازندگی طرحی را به نام "طرح کلان محرومیت زدایی" که در دو عنوان محدود شده، انجام می‌شود؛ یک مورد بستر کار است بدین ترتیب که ما قرار نیست در همه روستاهای کشور کار کنیم در بخشی از روستاهایی که توان و بضاعتش وجود دارد ورود پیدا می‌کنیم و در برخی از محلات حاشیه شهر که مد نظر مقام عظمای ولایت نیز است و بازآفرینی شهری و دولت نیز به دنبال کاهش آسیب‌های اجتماعی است که یک جنبه آن محروم‌زدایی می باشد ورود پیدا می کنیم و در یک قسمتی نیز عرصه ها محدود شده است یعنی همه پروژه‌ها را به صورت گسترده در همه جا انجام نمی دهیم.

رئیس سازمان بسیج سازندگی افزود: طرح کلان محرومیت زدایی در ۵ عنوان پروژه را محدود کرده است اولویت اول بر اساس مسائل مردم و جامعه است که توسط شبکه مویرگی بسیج با ۱۶۰ هزار پایگاه مقاومت و رده بسیج مثل کانون ها اقشاری بسیج شناسایی شده است و طبق مطالعات کتابخانه‌ای و اطلاعات و آماری که دستگاه‌های متولی داشتند، آب به عنوان مسئله اول این طرح کلان محرومیت‌زدایی شناخته شد و در این برنامه سه ساله ۵۰ درصد از حجم پروژه‌ها و اعتبارات به آب اختصاص داده شده است.

وی افزود: در مقوله آب نیز در طرحی به نام " آبخیز تا جالیز" شامل گاویان بندی، خشکه چینی، بالا سر قنات، خود قنات، استخر ذخیره آب آبیاری نوین، مجتمع آبرسانی روستایی، آبرسانی سیار، نصب تانکر های ثابت و بخشی نیز به آب‌بندانها دراستان های شمالی و ... را شامل می‌شود.

زهرایی بیان کرد: طرح کلان آب در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مطرح شد و مورد استقبال دولت نیز قرار گرفته است و در حال حاضر در شوراهای برنامه‌ریزی با حضور استانداران محترم به ریز پروژه رسیده‌ایم‌‌.

سازمان بسیج سازندگی ضمن تشکر از حمیدرضا جانباز رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به واسطه حسن نظری که در واگذاری پروژه ها به بسیج سازندگی داشتند، بیان کرد: بسیج سازندگی ظرفیتی دارد که می تواند به این پروژه ها کمک کند اولین ظرفیت نیروی انسانی است که شامل ۲۱ هزار گروه‌ جهادی بسیج، کانون ها و پایگاه های می‌باشد، ظرفیت دیگر ماشین آلات و ظرفیت هایی است که در کنار نیروهای انسانی قرار می گیرد. همچنین، بسیج سازندگی برای نخستین بار اعتبارات مستقلی را از مجلس دریافت می‌کند که انشالله پس از وصول بخشی از این اعتبارات برای این پروژه ها استفاده می شود.

زهرایی ادامه داد: به دلیل اهمیت موضوع آب و تمایل مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به اهمیت پروژه های آبرسانی، ما نخستین برنامه را با شرکت مهندسی آبفای کشور گذاشتیم تا این تفاهم نامه مبادله شود و سپس در شوراهای برنامه ریزی مورد بررسی قرار گرفته و تا مدت زمان دو ماه دیگر وارد فاز عملیاتی خواهیم شد و امیدوارم این تفاهمنامه منشاء خیلی برای مناطق محروم باشد و حمایت های لازم از سوی دولت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی را داشته باشیم و ما نیز هر آنچه که در سازمان بسیج سازندگی وجود دارد در طبق اخلاص بروی مقوله محرومیت‌زدایی انجام می دهیم همانطور که سپهبد شهید سلیمانی علاقه خاصی به سازمان بسیج سازندگی داشتند.

در ادامه، حمیدرضا جانباز رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ضمن تشکر از نگاه مثبت رئیس محترم سازمان بسیج سازندگی کشوربیان کرد: همانطور که آقای زهرایی اشاره کردند ما از سنوات گذشته نیز به اقتضای استعدادی که بسیج  در قالب بیش از ۱۶۰ هزار پایگاه وجود دارد کار مشترک را انجام داده‌ایمو اکنون به جهت اینکه این کار نظام و سازمان پیدا کند، جلسه ای را ماه گذشته در سازمان برنامه و بودجه داشتیم و با حمایت این سازمان، این تفاهم نامه را مبادله خواهیم کرد و به نظر من سرفصل درخشانی در همکاری مشترک و در نهایت خدمات‌رسانی به آحاد جمعیت روستایی کشور رقم خواهد زد.

جانباز ضمن اشاره به وضعیت فعلی آبرسانی روستایی بیان کرد: در سال‌های گذشته با هماهنگی که با سازمان برنامه و بودجه داشتیم سطح آبرسانی به روستاها را از منظر برخورداری در قالب مجتمع های آبرسانی روستایی تعریف کردیم که پایداری آب را به لحاظ کمیت و کیفیت به دنبال داشته باشد و این تعریف ما بر اساس موافقتنامه ای است که بین وزارت نیرو و سازمان برنامه ریزی و بودجه مبادله شده است که این موافقت‌نامه از سال ۱۳۹۳ با پیگیری هایی که صورت گرفت، مبادله شد و با حمایت و اجازاتی که مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه ملی دادند، این پروژه‌ها در بیش از ۹۲۴ مجتمع آبرسانی روستایی برای بیش از ۱۰ نفر شکل گرفت.

وی افزود: اقدامات بسیار خوبی در سالهای گذشته انجام شد هدف ما عمدتاً روستاهای ۲۰ خانوار در قالب مجتمع آبرسانی است ولی با نیازهایی که در کشور احساس شد برخی از تک روستاها و روستاهای کمتر از ۲۰ خانوار نیز در قالب این مجتمع ها تعریف شده است.

جانباز مطرح کرد: کاری که امروز با پتانسیل سازمان بسیج سازندگی کشور آغاز می‌شود فارغ از مجتمع های آبرسانی روستایی، برای مناطق کمتر توسعه یافته و احصا شده در استانها چه در اجرای شبکه های آبرسانی و تاسیسات و چه در آبرسانی سیار انجام می‌شود.

وی افزود: امسال خوشبختانه با حمایت مجلس ردیف اجرایی برای بسیج سازندگی تعریف شده است و جای تشکر دارد از رئیس این سازمان و همکارانشان که مقرر کرده‌اند بخشی از این اعتبارات با همکاری مشترک به موضوع مهم آبرسانی اختصاص پیدا کند و همان طور که اشاره شد اولین تفاهمنامه در مقیاس ملی است و امیدوارم اتفاقات خوبی شکل بگیرد و با توجه به ساز و کار تفاهم نامه کارگروه های استانی تعریف شده‌اند که مدیرعامل ما و مسئول بسیج سازندگی در هر استان و همچنین، فرماندهان پایگاه های بسیج استانی پیگید این موضوع هستند.

جانباز بیان کرد: در همین جلسه، از دکتر زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور تقاضا دارم که در محور دیگری نیز به ما کمک کند؛ ما یکی از سازمان هایی پیشگام در موضوع اجرایی کردن تبصره ۱۸ هستیم که سال گذشته و امسال نیز تکرار شده است. موضوع قانون تبصره ۱۸ اشتغال است و خوشبختانه ما تفاهمنامه‌ای را مابین وزیر محترم نیرو، وزیر محترم رفاه و سازمان تامین اجتماعی منعقد کردیم که حدود ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات به کسانی که تمایل به حضور در ۵ برنامه تامین آب از جمله آبرسانی سیار، نصب پکیج های ارتقای کیفی آب، کارهایی که در اصلاح شبکه و کاهش هدررفت آب استفاده می شود، بهره‌برداری از تاسیسات آب و فاضلاب روستایی در کشور و بهره‌برداری از تصفیه خانه های در سطح کشور دارند، تعلق می‌گیرد و امیدواریم این اتفاق بزرگ توسط بسیج کامل شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور وی افزود: ۵۰ درصد از این اعتبارات از ردیف صندوق توسعه ملی تامین شده و ۵۰ درصد دیگر را بانک عامل تامین کرده است این پول در حال حاضر در حساب بانک موجود است، ما این تفاهم نامه را به جنابعالی تقدیم می‌کنیم و می‌توان در قالب برنامه های توسعه اشتغال از همکاری واحدها و پایگاههای بسیج استفاده کرد و جوانان آمادگی این را دارند که از این وام با تسهیلات بسیار کم بهره و دوره بازگشت طولانی استفاده کنند و با سازمان شرکت های آب و فاضلاب در استانها قرارداد ببندند.

حمیدرضا جانباز بیان کرد: محورهای اصلی این تفاهم‌نامه که بین شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و سازمان بسیج سازندگی کشور منعقد می شود شامل ۱) اجرای پروژه های آبرسانی تک روستایی احداث مجتمع های روستایی و تکمیل پروژه های نیمه تمام از محل اعتبارات ملی و استانی در قالب انعقاد قرارداد فی مابین شرکت های آب و فاضلاب و بسیج سازندگی استانی است ۲) توسعه و بهسازی ناوگان آبرسانی سیار و سایر موضوعات این تفاهمنامه با استفاده از ظرفیت ظرفیت مشارکت عمومی و خصوصی ۳) کمک به اجرای برنامه اصلاح الگوی مصرف در موضوعات فرهنگ سازی و استفاده بهینه از منابع ارزشمند آب شرب ۴) استفاده از ظرفیت طرفین جهت به روزرسانی آمار و اطلاعات مناطق هدف ۵) استفاده از فناوری‌های نوین در راستای تحقق اهداف تفاهم نامه با مشارکت شرکت‌های دانش بنیان ایرانی ۶) استفاده از ظرفیت مشارکت مردمی و ایجاد هم‌افزایی با ادغام کلیه ظرفیت های موجود از طریق شرکتهای آب و فاضلاب، بسیج سازندگی، مشارکت مردمی و مشارکت خیرین استانی است.

در پایان جلسه تفاهم نامه همکاری مشترک بین شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و سازمان بسیج سازندگی کشور توسط حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور و محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور امضا شد.

گروه خبر: