تعطیلی کشاورزی، راه حل مشکل آب یزد نیست

Printer-friendly version
شنبه, مرداد 13, 1397
به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان یزد

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر یزد در بخشی از خطبه های نمازجمعه یزد راهکار حل مشکل آب یزد را استفاده صحیح از منابع آب موجود توسط عموم مردم و بهره مندی از شیوه های نوین آبیاری در بخش کشاورزی دانست .

آیت الله ناصری با بیان این مطلب افزود: سفارش من به عزیزانم در وزارت جهاد کشاورزی این است که زمزمه‌هایی می‌شود که به آقای وزیر نیز گفتم که چون آب نداریم کشاورزی را تعطیل کنیم. من گفتم این‌که زمزمه می‌کنند که کشاورزی را تعطیل کنید درست نیست و پاک کردن صورت مسأله است. می‌گویند گندم نکارید و هندوانه نکارید چون آب زیاد می‌خواهد. من پرسیدم نوشابه بیشتر آب می‌برد یا هندوانه؟ خوب بیایید نوشابه را حذف کنید. چراکشاورزی  را تعطیل می‌کنید تا مشکل آب را حل کنید. بیایید این‌طرف مسأله را حل کنید. یا این‌که در روستاها از مردم و باغدارها کمک بگیرید و آبیاری را قطره‌ای کنید.

امام جمعه شهر یزد دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه برسر زبان برخی‌ها انداخته‌اند که درخت‌های بزرگ و کهنسال به آب زیاد عادت کرده‌اند آنرا درست ندانست و تاکیدنمود:  با آبیاری قطره ای این درختان نیز عادت می‌کنند. یک مقدارلوله را پایین‌تر بگذارید و آب قطره‌ای به آن‌ها بدهید. درخت‌هایی هم که خشک‌شده است را بردارید و درخت جدید جای آن بکارید. آبیاری قطره‌ای کنید. هم آب کمتر مصرف می‌شود و هم کشاورزی ما احیاء می‌شود.

آیت الله ناصری ضمن تاکید بر اینکه وزیر جهادکشاورزی  نیز سفارش داشت که به مردم بگویید که در مصرف آب و برق صرفه‌جویی کنند ، اذعان نمود :  واقعاً نیز همین‌طور است. اگر آب پشت سدها کم شود تولیدات برق ما نیز کم می‌شود و تقصیر کسی نیز نیست.

کشاورزان نیز از مردم استمداد کنند. من خودم در روستاها رفته‌ام و پرسیده‌ام. می‌شود آن باغ‌ها را با آبیاری قطره‌ای احیاء کرد. از همان آب کم چشمه‌ها را ذخیره کرد و در تابستان این کشت‌ها را داشت و در زمستان نیز ذخیره کنند. اگر تلاش کنند می‌توانند این کار را نیز انجام دهند.