تعامل و همکاری توزیع برق مشهد با مراکز درمانی

Printer-friendly version
يكشنبه, ارديبهشت 22, 1398
این همکاری در حوزه مولدین اضطراری برق صورت می‌گیرد.

 نشست هم‌اندیشی مدیران و مسئولان بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مشهد باهدف بهره‌وری از مولدین اضطراری برق با حضور دکتر قامتی مدیرکل پدافند غیرعامل استان، مهندس خوش نیت فرماندار مشهد، دکتر وفایی نژاد مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی و دبیر کارگروه سلامت در حوادث غیرمترقبه استان خراسان رضوی، مهندس سعیدی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شهرستان و جمعی از مدیران ارشد برق مشهد برگزار شد.

به گزارش دفتر روابط عمومی، در این نشست مهندس سعیدی با اشاره به نقش و جایگاه پدافند غیرعامل در مشهد به‌ویژه در بخش درمانی گفت: توزیع برق مشهد در تأمین برق مراکز درمانی همواره مداخله و کمک کرده است، اما نکات قابل‌بهبودی وجود دارد که نیازمند تعامل بیشتر با این مراکز هستیم.

وی تصریح کرد: شبکه برق ذاتی آسیب‌پذیر است و به دلایل مختلف دچار خاموشی ناخواسته می‌شود بنابراین باید به پدافند غیرعامل توجه بیشتری کرد. مقام معظم رهبری درباره پدافند غیرعامل فرمودند پدافند غیرعامل مثل مصونیت سازی بدن انسان است، بنابراین این پدافند غیرعامل یک اصل خواهد بود برای همیشه نه برای یک مقطع زمانی خاص.

مهندس سعیدی سیاست‌های کلی نظام در پدافند غیرعامل را گسترش هوشمندانه و مصون‌سازی پدافند غیرعامل در مراکز حیاتی و حساس کشور عنوان کرد و با اشاره به الزامات آن گفت: آمادگی سیستم‌های برق اضطراری در شرایط بحرانی و نصب و راه‌اندازی دیزل ژنراتورهای اضطراری ازجمله این الزامات است.

وی با طرح این سؤال که وضعیت سیستم‌های برق اضطراری مراکز درمانی و بیمارستان‌های کشور چگونه است گفت: در بازدیدهایی که در گذشته انجام شد متأسفانه وضعیت دیزل‌ها نامناسب بوده اما به‌مرور زمان و با مشاوره و ممیزی لازم توسط توزیع برق مشهد، امروز وضعیت بهتری پیدا کرده هرچند معتقدیم برق یک بیمارستان نباید برای حتی یک‌لحظه قطع شود.

وی خواستار تاب‌آوری مراکز درمانی در شرایط بحرانی و هنگام خاموشی‌های ناخواسته شد و با اشاره به طرح تشویقی وزارت نیرو برای خرید برق دیزل‌های مراکز درمانی گفت: با ورود دیزل‌های مراکز درمانی به مدار شبکه‌های برق از طرح تشویقی وزارت نیرو برخوردار می‌شوند و در سال گذشته 11 میلیارد تومان پاداش به مراکز درمانی در شهر مشهد پرداخت شده است.

وی تصریح کرد: در تابستان و با توجه به افزایش دما و کاهش بهره‌وری نیروگاه‌ها، اگر اکثر دیزل‌های مراکز درمانی وارد مدار شود، کمک خوبی به صنعت برق خواهد شد. امروز پدافند غیرعامل هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری برای داشتن آینده‌ای بهتر است.

مهندس سعیدی اضافه نمود: دیزل‌های مراکز درمانی در گذشته با ارز قابل‌توجهی خریداری و راه‌اندازی شده است. لذا ضروری است که به‌منظور ارتقاء بهره‌وری از این امکان استفاده بهینه شود توزیع برق مشهد نیز در این حوزه آماده مشاوره، تعامل، بازدید و همکاری فنی با مراکز درمانی است.

مهندس خوش نیت فرماندار مشهد نیز در این جلسه گفت: از مهندس سعیدی و همکاران ایشان در توزیع برق مشهد قدردانی می‌کنم چراکه در حوادث اخیر و درحالی‌که شبکه برق اولین مراکز آسیب‌پذیر بود، دیدیم که نیروهای برق به‌عنوان اولین نیروها وارد کار شدند و به‌سرعت در محل حادثه حضور داشتند.

وی با اشاره به جمعیت 3.5 میلیونی مشهد و حضور سالانه 30 میلیون زائر در این شهر گفت: پدافند غیرعامل یک اصل برای همیشه و برای همه نهادها و مردم است و همه در برابر آن باید احساس مسئولیت و وظیفه کنند.

دکتر وفایی نژاد نیز در این جلسه با اشاره به دغدغه‌های مدیران مراکز درمانی و بیمارستان‌های مشهد گفت: قبل از برگزاری هر مانوری به شما عزیزان اطمینان داده می‌شود که برق مراکز درمانی تأمین خواهد شد و دغدغه‌ای نداشته باشید اما در مواقع بحرانی نباید تنها متکی به برق شبکه بود. وی گفت: مراکز درمانی با توجه به اهمیت استفاده از ژنراتورها در شرایط بحرانی، نسبت به ارائه مشکلات فنی، حقیقی و حقوقی اقدام کنند.

دکتر قامتی مدیرکل پدافند غیرعامل استان نیز در این نشست گفت: توزیع برق مشهد با مدیریت مهندس سعیدی در امنیت شبکه، بومی‌سازی شبکه و استفاده از علم دانش‌پژوهان بسیار خوب کار کرده است. در بحث موازی‌سازی شبکه و پیشگیری نیز فعالیت‌های خوبی انجام‌شده که نشان می‌دهد تفکر پدافند غیرعامل خیلی جدی گرفته شده است.

در این نشست مشکلات و دغدغه‌های مدیران مراکز درمانی مطرح و توضیحات لازم از سوی مهندس سعیدی، مهندس وفایی نژاد و آقای خوش نیت ارائه شد.

 

 

گروه خبر: