تجهیز ۸۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی ایلام به سیستم های آبیاری

Printer-friendly version
يكشنبه, اسفند 27, 1396
مدیرکل تعاون روستایی استان ایلام خبر داد:

مدیرکل تعاون روستایی استان ایلام گفت: امسال ۸۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان ایلام به سیستم های نوین آبیاری مجهز شده است.

 همایون کریمی روز شنبه در نشست خبری اظهار داشت: امسال برای نخستین بار از محل اعتبارات تملک دارایی استان و برای توسعه و تجهیز مراکز خرید محصولات کشاورزی ۴ میلیارد ریال و از منابع ملی یک میلیارد ریال اعتبار جذب شده است. 

وی افزود: برندسازی محصولات شاخص استان از جمله زیتون، توزیع سموم شیمیایی به مقدار یک هزار و ۲۰۰ لیتر ، پخش ۳۰ میلیون لیتر فرآورده های نفتی ، ۳ هزار تن آرد، تجهیز و بهسازی ۹ پروژه، تولید و فرآوری و توزیع چهار هزار تن بذر اصلاح شده گندم  از جمله فعالیت های تعاون روستایی در سال ۹۶ بوده است.

مدیرکل تعاون روستایی ایلام گفت: توسعه کشاورزی پایدار و استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در اسناد بالادستی مورد تاکید قرار گرفته و در این راستا ایجاد مزارع خورشیدی در استان با هدف حفظ منابع انرژی های آب و برق در دستور کار قرار گرفته است.

کریمی ادامه داد: ۵ مزرعه خورشیدی در شهرستان های آبدانان، مهران  سیروان و دهلران با هدف کاهش مصرف برق و جلوگیری از تبخیر آب جزو برنامه های این مدیریت است.

وی خرید ۵ باسکول در مراکز خرید ، پخش ۱۰۸ تن کودهای ریزمغذی و زیستی، تجهیز و نوسازی ۸۳ هزار هکتار از اراضی استان به سیستم های نوین آبیاری با هدف عبور از کشاورزی سنتی به نوین از دیگر موارد اجرایی تعاون روستایی در سال ۹۶ بود. 

کریمی اضافه کرد: هم اکنون ۲۵ شرکت تعاونی تولیدی روستایی در استان به ثبت رسیده که ۴۵ هزار هکتار از اراضی با ۵۸۵۲ نفر را تحت پوشش قرار می دهد. 

وی تاکید کرد: در حوزه کشت و صنعت نیز یک شرکت زمینه یابی و برنامه ریزی و یک مورد نیز ثبت شده و این شرکت ها نیز ۲ هزار و ۷۲۴ هکتار از اراضی و ۷۰۰ نفر بهره بردار را تحت پوشش قرار می دهند.

 

به گزارش خبرنگار مهر