تامین 80 درصد از آب شرب و بهداشت استان زنجان از سفره های زیر زمینی

Printer-friendly version
دوشنبه, تير 9, 1399
در نشست مشترک صنعت آب و برق استان با اصحاب رسانه مطرح شد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان در نشست مشترک صنعت آب و برق استان با اصحاب رسانه گفت: علیرغم بارندگی های 2 سال گذشته، بر اساس شاخص های خشکسالی و هواشناسی کماکان 50 درصد استان زنجان با خشکسالی مواجه بوده و این در حالی است که 80 درصد از آب شرب و بهداشت استان زنجان از سفره های زیر زمینی تامین می شود که بالاتر از میانگین جهانی بوده و نگران کننده است.

علیرضا جزء قاسمی اظهار داشت: هم اکنون از مجموع 907 روستای استان زنجان 611 روستا تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب قرار داشته و با برنامه ریزی های انجام شده پس از یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی تلاش می شود روستاهای بیشتری تحت پوشش خدمات این شرکت قرار گیرند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان تصریح کرد: ارتقاء خدمات آب شرب و فاضلاب و تسریع در اجرای طرح های آبرسانی روستایی از جمله اهداف این شرکت در سال جاری است و کاستن از فاصله کیفیت خدمات رسانی شهرها و روستاها در دستور کار شرکت قرار دارد.

وی با تاکید بر ضرورت مصرف بهینه آب توسط مردم خاطر نشان کرد: در حالیکه یک سوم بارش های دنیا در ایران اتفاق می افتد، مصرف آب در کشور عزیزمان ایران بیشتر از میانگین جهانی است.

جزء قاسمی با اشاره به افت سفره های زیر زمینی بر اثر استفاده نادرست خصوصاً در حوزه کشاورزی گفت: روند کاهش ذخایر آب های زیر زمینی در استان نگران کننده شده است.

این مسئول در ادامه با اشاره به اینکه 100 درصد جمعیت شهری استان زنجان شامل 770 هزار نفر تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب استان زنجان قرار دارند افزود: در بخش روستایی نیز 89 درصد شامل 305 هزار نفر از خدمات این شرکت برخوردار می باشند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان با اشاره به اینکه سال گذشته مبلغ 16 میلیارد ریال آب بهای تشویقی در قبوض مشترکینی که اصول مدیریت مصرف را رعایت کرده بودند، اعمال گردیده و همچنین امسال نیز در هفته صرفه جویی از 4 مشترک کم مصرف تجلیل می شود.

 
 
 
گروه خبر: