بیش از 12 هزار ریال؛ قیمت تمام شده هر مترمکعب آب شرب در استان ایلام

Printer-friendly version
چهارشنبه, خرداد 31, 1396
مدیرعامل آبفای استان ایلام گفت: قیمت تمام شده هر «مترمکعب» آب شرب در بخش مسکونی شهرهای استان ایلام معادل 12 هزار و 184 ریال است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "داراب بیرنوندی" به مناسبت هفته صرفه‌جویی در مصرف آب در جمع خبرنگاران گفت: ایران کشوری است که یک سوم بارندگی‌های جهان را دارد و 3 برابر تبخیر و متاسفانه همین آب در دسترس هم به‌درستی استفاده نمی‌شود این در حالی است که پیش‌بینی‌ها می‌گوید تا سال 2025 ایران از جمله 52 کشوری است که با کمبود آب مواجه است.
وی با اشاره راهکارهای مقابله با بحران آب بیان داشت: علی القاعده باید با برنامه ریزی درست، استفاده صحیح از آب مجازی، به‌عنوان یک برنامه استراتژیک برای افزایش راندمان آب بخصوص در بخش کشاورزی صورت گیرد.
بیرنوندی با بیان عملکرد شرکت آب و فاضلاب در چهار ساله دولت تدبیر و امید (از سال 92 تاکنون) پرداخت و گفت: با وجود محدودیت منابع اعتباری حدود 191 کیلومتر اصلاح و بازسازی شبکه صورت گرفته، در این مدت بیش از 10 کیلومتر مکعب مخزن ذخیره آب احداث و 15 حلقه چاه و ایستگاه پمپاژ آب احداث شد و با اجزای 126 کیلومتر شبکه فاضلاب و بهره‌برداری از تصفیه خانه فاضلاب شهر سرابله شاخص بهرمندی از شبکه فاضلاب در استان از 38 درصد به نزدیک 50 درصد رسیده است.
وی افزود: اولین قرارداد BOT تصفیه‌خانه فاضلاب شهر سرابله، اولین قرارداد آب شیرین کن صالح آباد و شروع آبرسانی به شهر ملکشاهی با اعتباری بالغ بر 480 میلیارد ریال و اولین سیستم تله متری در شهرهای دهلران و سرابله از جمله اقدامات بود که در این دولت با وجود همه محدودیت‌ها انجام پذیرفت و در حال انجام است.
مدیرعامل آبفای استان ایلام افزود: در موضوع اعتبارات نیز حدود 105 میلیارد تومان اعتبار از بخش‌های عمرانی، سرمایه گذاری و هزینه شده که نسبت به دولت قبل 100 درصد رشد نشان می‌دهد.
 وی یادآور شد: شرکت آب و فاضلاب استان ایلام حدود 195 هزار مشترک آب و فاضلاب دارد که 135 هزار مشترک آن در بخش فاضلاب است.
مدیر عامل آبفای استان ایلام در خصوص فعالیت‌های انجام شده شرکت آب و فاضلاب در سال گذشته بیان داشت: اجرای 28 کیلومتر شبکه فاضلاب، اصلاح و بازسازی 20 کیلومتر شبکه آب، نشت یابی حدود 70 کیلومتر، شناسایی رفع بیش از 1041 انشعابات غیرمجاز، حفر چهار حلقه چاه جدید، بهسازی 12 حلقه چاه و تعویض 10246 مورد کنتور بخشی از فعالیت‌های صورت گرفته است.
بیرنوندی افزود: مجموع اعتبارات مصوب شرکت در سال گذشته با 481 میلیارد ریال که 14 درصد رشد نسبت به مصوب دارد و 20 میلیارد اعتبار تخصیص یافته نسبت به تخصیص سال 94 حدود 65 درصد رشد داشته است. علاوه بر آن 270 میلیارد ریال نیز اوراق مشارکت که در مجموع 470 میلیارد ریال اعتبار هزینه می‌شود. از محل سرمایه گذاری بخش خصوصی نیز بالای 140 میلیارد ریال از 2588 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شد.
مدیر عامل آبفای استان ایلام همچنین اظهار داشت: شرکت آب و فاضلاب استان در سال گذشته 31 میلیون متر مکعب فروش آب داشته است که 74 درصد آن مربوط به مصارف خانگی بوده و علی القاعده بیشترین مصرف شهر ایلام و کمترین میمه زرین آباد بوده است.
وی افزود: متوسط مصرف خانگی در استان ایلام 17 متر مکعب که نسبت به متوسط کشوری حدود 13 درصد بیشتر است. در این میان شهر موسیان با 23 مترمکعب بیشترین و کمترین در شهر میمه از توابع دهلران با 14.7 مترمکعب در ماه است. در بین مراکز شهرستان‌ها آبدانان با 19.3 مترمکعب بالاترین و مهران با 15.6 متر مکعب کمترین مصرف ماهانه را داشته‌اند.
وی گفت: در بخش آب تعداد 4148 اشتراک واگذار شده که 4.8 رشد و در بخش فاضلاب 4304 مورد اشتراک جدید واگذار که 24 درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است
وی هزینه تولید آب در ایلام با توجه به شرایط توپوگرافی منطقه بسیار بالا دانست و با بیان اینکه بالاترین قیمت تمام شده آب مربوط به شهر ایلام با حدود 15 هزار ریال است، افزود: قیمت تمام شده هر «مترمکعب» آب شرب در بخش مسکونی معادل 12 هزار و 184 ریال است در حالی که قیمت فروش آن حدود 3412 است که حدود 28 درصد قیمت تمام شده از شهروندان گرفته می‌شود و این شکاف هزینه و درآمد شرایط سختی را برای ارائه خدمات مطلوب به مشترکین ایجاد کرده است.