بیش از ۵ هزار حلقه چاه غیرمجاز فاقد پروانه در گلستان تعیین تکلیف شد

Printer-friendly version
پنجشنبه, مرداد 24, 1398
مجموع بهره‌برداری چاه‌های فاقد پروانه ۱۵۵ میلیون مترمکعب در سال است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: بر اساس آماربرداری که تا سال 85 انجام شد حدود 15 هزار و 650 حلقه چاه فاقد پروانه بهره‌برداری در استان شناسایی و از این تعداد، قریب به 5 هزار و 300 حلقه، تاکنون تعیین تکلیف شده است که هزار و 800 حلقه این چاه‌ها حائز شرایط اخذ پروانه بهره‌برداری شده‌اند و بیش از 2 هزار و 600 حلقه فاقد احراز شرایط اخذ مجوز بهره‌برداری هستند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای گلستان، مهندس حسین دهقان اظهار کرد: در مجموع حدود 5 هزار و 300 حلقه چاه تعیین تکلیف شده و از چاه‌های مشمول قانون تعیین تکلیف قریب به 10 هزار و 300 حلقه چاه باقی مانده است که در یک بازه زمانی حداکثر 5 ساله تعیین تکلیف می‌شوند.

وی بیان کرد: همچنین در استان گلستان بر اساس مجوزهای صادر شده، حدود 19 هزار و 550 حلقه چاه مجاز داریم و توسط این چاه‌ها قریب به یک میلیارد و 28 میلیون مترمکعب آب در حال استحصال است. بعد از سال 85 نیز بر اساس تداوم اقدامات صورت گرفته، حدود 750 حلقه چاه غیرمجاز شناسایی شد. مجموع بهره‌برداری چاه‌های فاقد پروانه 155 میلیون مترمکعب در سال است که حدود 13 درصد  حجم بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی استان را به خود اختصاص می‌دهند.

مهندس دهقان در خصوص انسداد چاه‌های غیرمجاز گفت:  تاکنون قریب به 2 هزار و 600 حلقه چاه با صدور احکام از حوزه قضایی یا با رضایت و هزینه خود مالک چاه مسدود شده است.

وی با بیان این‌که در ادامه طی برنامه‌ای تمامی چاه‌های فاقد پروانه تعیین تکلیف می‌شوند گفت: گستره وسیع، سهولت حفاری و مسائل اقتصادی در حوزه کشاورزی از دلایل اصلی افزایش تعداد چاه‌های غیرمجاز است.

گروه خبر: