بهره برداری از 46 پروژه بخش کشاورزی استان یزد

Printer-friendly version
دوشنبه, خرداد 26, 1399
به مناسبت هفته جهاد کشاورزی انجام شد.

در راستای گرامیداشت  هفته جهاد کشاورزی بهره برداری از 46 طرح و پروژه بخش کشاورزی در سطح استان  یزد با اعتباری بالغ بر 503 میلیارد ریال آغازشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان یزد: سید جمال سجادی پور با بیان خبر فوق افزود: این پروژه ها در بخش های مختلف آب و خاک، صنایع تبدیلی بخش کشاورزی ، تولیدات دامی و تولیدات گیاهی با اعتباری افزون بر503 میلیارد ریال و اشتغالزایی 296 نفر به بهره برداری خواهند رسید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ازمجموع پروژه های افتتاحی؛ 28طرح عمرانی و 18 طرح، تولیدی هستند تصریح کرد؛ 28 پروژه عمرانی که احداث کانال آبیاری و پوشش انهار،اجرای سیستم نوین آبیاری، لوله گذاری و اجرای شبکه برق مجتمع ها را شامل می شود با هزینه ای نزدیک به 193 میلیارد ریال از اعتبارات دولتی،624 هکتار از اراضی کشاورزی استان را تحت پوشش قرار داده و 135 خانوار از آن بهره مند خواهند شد.

وی پروژه های تولیدی را شامل 6 پروژه در زمینه تولیدات دامی با سرمایه ای معادل101.5 میلیارد ریال، 4پروژه در زمینه تولیدات گیاهی با سرمایه ای معادل 68.4 میلیارد ریال  و8 پروژه در زمینه صنایع تبدیلی با سرمایه ای معادل 140.2 میلیارد دانست  که زمینه اشتغال 296 نفر را بطور دائم و موقت فراهم نموده اند.    

 

ضرورت ممانعت از بکارگیری اتباع بیگانه در بخش کشاورزی استان یزد

استاندار یزد در دیدار با معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور ضمن اشاره به توانمندیها و ظرفیتهای مناسب استان یزد در بخش کشاورزی بر ضرورت جلوگیری از بکارگیری اتباع بیگانه در بخش های مختلف این عرصه تولیدی تاکید نمود.

به گزارش روابط عمومی ، محمد علی طالبی در این جلسه که رییس سازمان شیلات ایران، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان، مدیر کل امور اقتصادی و سایر مسئولین اجرایی مرتبط در آن حضور داشتند اهمیت وجود مراکز تحقیقاتی مختص موضوعات منطقه ای بخش کشاورزی را یادآور شد و افزود: با توجه به فقر منابع آبی استان ضروری است که در فعالیت های بخش کشاورزی استفاده حداکثری از آب، استفاده از روشهای نوین آبیاری و کشتهای کم آبخواه مدنظر قرار گیرد.

همچنین وجود یک برنامه جامع و استفاده حداکثری از منابع برای توسعه بخش کشاورزی و بهره گیری از استعدادهای موجود در شهرستانها می تواند به کمک این بخش مهم بیاید.

برپایه این گزارش در این دیدار رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور ایجاد رابطه مستمر بین مراکز تحقیقاتی-پژوهشی با خط مقدم تولید محصولات کشاورزی و توجه به مباحث فرهنگی، اجتماعی جامعه روستایی را مورد تاکید قرار داد و شناخت اولویت های استانی و منطقه ای و تلاش در جهت حل مسائل مبتلا به هر منطقه توسط مراکز علمی و تحقیقاتی را موجب ارتقای کمی و کیفی محصولات بخش کشاورزی دانست.

دکتر بازرگان همچنین انجام عملیات فرآوری، بسته بندی محصولات و وجود زنجیره تولید را در راستای افزایش بهره وری و درامد بیشتر برای کشاورزان مهم ارزیابی نمود و خواستار توجه و بهره برداری از دانش بومی کشاورزان منطقه و تولید کنندگان برتر استان در این زمینه شد.