بهره برداری از پروژه ارتقای ظرفیت نیروگاه شهید بسطامی شاهرود

Printer-friendly version
سه شنبه, تير 3, 1399
راندمان نیروگاه‌های حرارتی امسال به 39 درصد افزایش خواهد یافت

همزمان با هشتمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، پروژه ارتقای 21 مگاواتی ظرفیت نیروگاه شهید بسطامی شاهرود با اعتباری بالغ بر 5.5 میلیون یورو توسط وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت تولید نیروی برق حرارتی، با اجرای این پروژه توسط گروه مپنا ظرفیت تولید واحد گاز نیروگاه شاهرود از 162 مگاوات به 183 مگاوات و راندمان تولید این واحد از 34 درصد به 36 درصد افزایش یافته است.
در پی اجرای پروژه ارتقای ظرفیت نیروگاه شهید بسطامی شاهرود در روزهای پیک مصرف تابستان امسال، علاوه بر صرفه‌جویی 15 میلیون لیتری سالیانه در سوخت مصرفی مورد نیاز برای تولید برق، ظرفیتی معادل تامین برق مورد نیاز 80 هزار نفر به ظرفیت تولید برق کشور افزوده می‌شود.
هلدینگ تولید و توسعه پویا انرژی نگین سبز خاورمیانه به عنوان مالک نیروگاه حدود 5.5 میلیون یورو برای اجرای این پروژه سرمایه‌‌گذاری کرده است که براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته این شرکت درصدد است به محض عبور از پیک بار تابستان و با مجوز وزارت نیرو (دیسپاچینگ ملی) در اواخر مهرماه امسال نسبت به اجرای ارتقای سه واحد گازی دیگر در نیروگاه‌های سمنان و شاهرود اقدام کند

 

 

راندمان نیروگاه‌های حرارتی امسال به 39 درصد افزایش خواهد یافت

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه امکان ارتقای راندمان 178 توربین گازی در سطح کشور وجود دارد، گفت:‌ با ارتقای ظرفیت واحدهای گازی 162 به 183 مگاوات، 21 مگاوات به ظرفیت هر یک از واحدهای گازی کشور افزوده می‌شود.

محسن طرزطلب در مراسم افتتاح پروژه ارتقای ظرفیت نیروگاه شهید بسطامی شاهرود با اعلام این خبر افزود: در روند اجرای این طرح توانسته‌ایم با همان میزان سوخت مصرفی سال گذشته نیروگاه حدود 21 مگاوات به توان تولیدی این واحد بیفزایم.

وی با اشاره به اینکه اجرای این پروژه رشد دو درصدی راندمان نیروگاه را به همراه داشته است، گفت: صرفه‌جویی سالیانه 15 میلیون لیتر در مصرف سوخت از دیگر ثمرات انجام این طرح بوده است.

طرزطلب با تاکید بر اینکه در بخش تولید امکان ارتقای 178 توربین گازی v94.2 وجود دارد، ادامه داد: در حال حاضر مالکیت 80 درصد این واحدها در اختیار بخش خصوصی و 20 درصد آن در اختیار بخش‌های دولتی است.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی تاکید کرد: هم اکنون این امکان وجود دارد که در راستای سیاست چند سال اخیر دولت تدبیر و امید برای کاهش مصرف سوخت بتوانیم با صرف هزینه بسیار اندکی توان تولیدی برق کشور را افزایش دهیم.

وی با تاکید بر اینکه مسئله بهینه‌سازی مصرف سوخت در طی یک دهه گذشته مورد توجه جدی وزارت نیرو بوده است، گفت: درصددیم با هماهنگی شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و وزارت نفت بتوانیم با استفاده از پتانسیل تبصره 12، منابع صرف شده برای سرمایه‌گذاری در این بخش را بازپرداخت کنیم.

 

9 واحد بخار تا پایان سال وارد مدار می‌شود/ راندمان نیروگاه‌های حرارتی امسال به 39 درصد افزایش خواهد یافت

طرزطلب خاطرنشان کرد: این اطمینان به تمامی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و دولتی ارائه می‌شود که در صورت اجرای طرح‌های ارتقای توان تولید نیروگاهی، تمامی سرمایه‌گذاری انجام شده را بازپرداخت خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه در سال جهش تولید 9 واحد بخار به ظرفیت یک هزار و 454 مگاوات وارد مدار خواهد شد، گفت: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته راندمان نیروگاه‌های حرارتی امسال برای نخستین بار به 39 درصد افزایش خواهد یافت.

گروه خبر: