برگزاری کارگاه تخصصی تدوین درس آموخته‌های سیل گلستان

Printer-friendly version
دوشنبه, تير 17, 1398
کارگاه درس آموخته‌های سیل گلستان در دانشگاه علوم کشاورزی گرگان برگزار شد.

کارگاه تخصصی تدوین درس آموخته‌های سیل گلستان، با حضور مدیران و کارشناسان شرکت آب منطقه‌ای گلستان و دیگر دستگاه‌های اجرایی و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های استان گلستان در سالن رشد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای گلستان، مهندس مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان در این جلسه گفت: مدیریت سیلاب، مدیریت بخشی نیست و از عهده یک دستگاه و یک مجموعه خارج است و مدیریت گروهی و جمعی با حضور همه عوامل استانی و شهرستانی ضرورت دارد.

مهندس نظری در ادامه با اشاره به روند سیلاب رخ‌داده در استان گفت: پتانسیل منابع آبی استان در شرایط عادی 2 میلیارد و 485 میلیون مترمکعب و متوسط بارندگی استان 450 میلی‌متر است. بارندگی قبل از سیلاب اخیر در استان 395 میلی‌متر بود که نشان می‌داد، 38 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل آن افزایش بارش داشتیم.

وی افزود: بعد از بارش‌های اواخر اسفند، این عدد به 575 میلی‌متر رسید و عدد 38 درصد اضافه بارش را به 92 درصد افزایش بارش نسبت به سال گذشته رساند. ضمن اینکه بارش‌ها از شرق تا غرب استان درگیر کرده بود. 

مهندس نظری با بیان اینکه در سیلاب اخیر، در سه حوضه اترک، گرگانرود و قره‌سو درگیر بودیم و ابعاد سیلاب وسیع بود، گفت: یکی از مهم‌ترین درس آموخته‌های سیل اخیر استان این بود که لزوم اطلاع‌رسانی در بحث سیلاب جدی گرفته شود. اطلاعیه و اخطاریه‌های هواشناسی باید با دقت و سرعت بیشتری همراه با فاصله زمانی مناسب، به دست ما برسد و تجهیزات این سازمان به دستگاه‌های روز مجهز گردد تا پیش‌بینی‌ها با کمیت و ارائه فاصله زمانی بیشتر ارائه شود.

مهندس نظری افزود: لزوم اطلاع‌رسانی به مردم و آموزش را در تمام سطوح باید دنبال گردد و به مردم ضرورت‌ها را گفته شده تا حداقل آمادگی را داشته باشند. با پیش‌آگاهی که در سیل  شهر گنبد داده شد، خسارت‌های کمتری وارد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان با بیان اینکه باید سامانه‌های پیش‌بینی و هشدار سیل را فراهم گردد، گفت: در بالادست حوضه‌ها آبخیزداری و مدیریت پوشش گیاهی حوضه و حاشیه رودخانه، باید جدی گرفته شود تا بتوانیم تأثیرات سیل را کمتر کنیم.

مهندس نظری افزود: سیل چیزی نیست که بگوییم حتماً می‌توانیم با آن مقابله کنیم بلکه می‌توانیم خسارت وارده را تا حد ممکن کاهش دهیم.

وی بیان کرد: نداشتن بیمه کشاورزی صنعتی و مسکن موجب می‌شود دولتمردان در پشتیبانی دچار مشکل شوند که باید موردتوجه قرار گیرد. مدیریت کاربری عمومی اراضی حاشیه رودخانه باید موردتوجه واقع شود و تنها صرف نوشته در کتاب و نشریه نباشد بلکه نیازمند اقدام عملی است.

مهندس نظری تصریح کرد: مطالعات طرح جامع سیل در استان به اتمام رسیده و مصوب گردیده است و هم‌اکنون نیاز است ردیف اجرای آن نهایی گردیده و مقدمات مطالعات تکمیلی و اجرایی آن فراهم شود. به اعتبارات کنترل سیلاب گرگانرود  نیز تخصیص داده شود تا بتوان کارهای اثربخش کنیم.

مهندس نظری در ادامه تعریض رودخانه قره‌سو، توسعه زهکشی اراضی شمال استان، اصلاح سازه‌های تقاطعی غیر فنی را از دیگر مواردی دانست که می‌توان با رعایت آن به کنترل سیلاب‌های آینده کمک کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان، آزادسازی بستر و حریم رودخانه‌ها، اتمام طرح‌های نیمه‌تمام مدیریت سیلاب استان، از جمله سدهای نیمه‌تمام نرماب و آقدکش را از دیگر برنامه‌های اساسی برای کنترل سیلاب استان است.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نیز در این جلسه گفت: موضوع سیل در استان گلستان باید از جنبه‌های مختلف، بررسی شود.

دکتر علی نجفی نژاد افزود: سیلاب اخیر نیازمند رویکرد جدید در حوزه مدیریت و پیامدهای آن است تا در حوزه گرگانرود بر اساس حوزه جغرافیایی آن تصمیم‌گیری شود.

وی خاطرنشان کرد: در تبدیل تجربیات و یافته‌ها به درس آموخته‌ها، در حوزه مستندسازی بایستی به‌خوبی عمل کرد تا برنامه مدون خوبی برای مدیران در آینده ایجاد شود تا درک بهتری از موضوع ایجاد شود.

وی تصریح کرد: در حوزه گرگانرود، دانش بومی خوبی در حوزه سیلاب وجود دارد که تدوین آن‌ها، می‌تواند، مدیریت مشارکتی، استفاده از توان و کمک مردم و مدیریت قبل بحران و نحوه برخورد و اطلاع‌رسانی موضوع را به‌خوبی ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: حادثه سیل مخصوص کشورهای درحال توسعه نیست، بلکه در کشورهای توسعه‌یافته مانند انگلستان، کانادا و… نیز سیل خساراتی به وجود آورد.

دکتر نجفی نژاد افزود: هدف اصلی این کارگاه تخصصی، استخراج و تدوین درس آموخته‌های سیل است.

گفتنی است، در این کارگاه، هشت کارگروه تخصصی شکل گرفت که پس از بررسی عوامل مختلف، روش‌های اجرایی مناسب مشخص و به دستگاه‌های تصمیم‌گیرنده ارسال خواهد شد.   

 

گروه خبر: