برگزاری کارگاه آموزشی تغییر سبک زندگی درتوزیع برق فارس

Printer-friendly version
سه شنبه, آذر 13, 1397
این کارگاه ویژه کارکنان درآستانه بازنشستگی درمحل شرکت برگزارشد.

کارگاه آموزشی" تغییر سبک زندگی " ویژه کارکنان درآستانه بازنشستگی درمحل شرکت توزیع نیروی برق استان فارس برگزار گردید.

مدیردفتر آموزش شرکت توزیع نیروی برق استان فارس در باره اهداف برگزاری این دوره گفت: درزمان اشتغال برای انجام هرگونه تغییر در شرایط کاری، افراد تحت آموزش قرار خواهند گرفت، اما برای بازنشستگی که یک تغییر عمده و اساسی در برنامه کاری و روزانه زندگی است، آموزشی به افراد داده نمی شود بنابراین بر آن شدیم تا با برگزاری این دوره جهت افرادی که درآستانه بازنشستگی قرار دارند، آنان را برای ایام مهم بازنشستگی آماده نماییم.

کامران گنجعلی تصریح کرد: زمانی که شرایط برای بازنشسته مبهم باشد و از مرحله ای که به زودی پیش روی او قرار خواهد گرفت، اطلاعات چندانی نداشته باشد، ممکن است برای وی تولید اضطراب، نگرانی و افسردگی نماید که با برگزاری چنین دوره هایی و آشنا شدن بیشتر آنان با دوران بازنشستگی ، تا حد زیادی از میزان استرس و اضطراب آنان خواهد کاست.

در بخشی دیگر از این دوره آموزشی، دکتر رقیه زارعی ، روان شناخت مرکز مشاوره و خدمات روان شناختی مهراز اندیشه با بیان اینکه رسیدن به دوران بازنشستگی و میانسالی به معنای از کار افتادگی و سودمند نبودن نیست ، گفت: گاهی افراد با این تصور که من اکنون به مرحله میانسالی و بازنشستگی رسیده ام ، پس نمی توانم سودمند باشم دوران بازنشستگی را کابوس می دانند و از وارد شدن به این مرحله هراس دارند ، در صورتی که این یک باور و نگرش اشتباه است.

وی با بیان اینکه بر اساس تحقیقات انجام شده دوران پس از چهل یا پس از پنجاه سالگی را دوران شکوفایی و بروز خلاقیت
 می دانند ، ادامه داد: بیشتر افراد بزرگ جامعه همانند: شاعران ، نقاشان ، برندگان جایزه نوبل و یا نویسندگان بزرگ پس از سن چهل یا پنجاه به نبوغ و موفقیت دست یافته اند.

روان شناخت مرکز مشاوره مهراز اندیشه در بخشی دیگر از سخنان خود به برخی از ویژگی های دوره میانسالی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: دوره میانسالی را باید از دو بعد اجتماعی و روان شناختی مورد بررسی قرار داد. زارعی ادامه داد: از جایگاه اجتماعی ، دوره میانسالی زمان فعالیت و موفقیت است و این دوره را نباید مرحله توقف و رکود تلقی کرد. وی یادآور شد: فرد با وارد شدن به دوره میانسالی در حقیقت وظیفه مراقبت از دو نسل آینده و نسل قبل را بر عهده می گیرد و بایستی از فرزندان به عنوان نسل آینده و از والدین که مربوط به نسل قبل هستند، مراقبت به عمل آورد.

این روان شناخت ، احتیاط و محافظه کاری و خود ارزیابی را ازدیگر ویژگی های دوران میانسالی برشمرد و تصریح کرد: یک فرد میانسال به دلیل تلاش در جهت محافظت از خانواده اش محافظه کار می شود و همچنین در این دوره فرد خود را بر اساس اهداف و انتظاراتش از خود ، خانواده و دیگران ارزیابی می کند.

در ادامه این کارگاه آموزشی، دکتر معراج درخشان نیزبا اشاره به تغییرات جسمی و روانی دوران میانسالی گفت: افراد میانسال و بازنشسته بایستی ورزش ، به ویژه پیاده روی و تغذیه صحیح را در برنامه روزانه قرار دهند .

این روان شناس تربیتی مرکز مشاوره مهراز اندیشه بر حفظ و گسترش روابط اجتماعی افراد میانسال و بازنشسته تاکید کرد و بیان داشت: دوران بازنشستگی زمان مناسبی است تا افراد، کارها، علایق و سرگرمی هایی را که درزمان اشتغال به انجام آنها علاقه مند بوده ولی موفق نشده است، را اجرا نماید تا از این طریق بتواند بر افسردگی و ناامیدی غلبه کند.

لازم به ذکر است در این دوره که با استقبال خوبی از سوی شرکت کنندگان روبرو شد، کتاب صوتی " چگونه بازنشستگی شاد داشته باشیم " به افراد شرکت کننده اهداء شد.