برگزاری نشست مدیران حقوقی آب منطقه ای گلستان واداره کل بنیادمسکن

Printer-friendly version
سه شنبه, تير 10, 1399
درراستای جابجایی روستای وحدت در حریم فنی سد وشمگیر:

نشست مدیران حقوقی شرکت آب منطقه ای گلستان واداره کل بنیادمسکن گلستان درخصوص جابجایی روستای وحدت  درحریم فنی سد وشمگیر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، مدیرحقوقی شرکت آب منطقه ای استان در نشست بامدیروکارشناس حقوقی اداره کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان که دردفترحقوقی شرکت آب منطقه ای برگزارشد ،گفت: باتوجه به ضرورت جابجایی روستاهای واقع درحریم سدها وخطرات ناشی از بالا آمدن آب مخازن سد، باهماهنگیبنیادمسکن انقلاب اسلامی استان مقررگردید عرصه جایگزین ازطرف بنیاد به متصرفین روستای وحدت داده شود.
حمید حسامی افزود: دراین نشست درخصوص نحوه برخورد بامتصرفینواقدامات حقوقی دودستگاه هماهنگی لازم بعمل آمد.

دراین جلسه اورسجی مدیرحقوقی بنیاد مسکن استان نیز  اظهار کرد: ساختمانهای موجود درروستای وحدت بدون پروانه احداث شده و بناهای موجود فاقد استحکام لازم هستند، به همین دلیل  جابجایی این روستا ضرورت مضاعف دارد.

 

نشست سرپرست و معاونین شرکت آب منطقه ای گلستان با نماینده گنبد در مجلس شورای اسلامی برگزار شد

سرپرست شرکت آب منطقه ای گلستان  به همراه معاونین و مدیران این شرکت با نماینده مردم گنبد کاووس در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان در این دیدار،سرپرست شرکت آب منطقه ای گلستان و مدیران و معاونین شرکت گزارشی از سیمای آب شهرستان و همچنین طرح های عمرانی در دست اجرا در این شهرستان ارائه کردند .
سرپرست شرکت آب منطقه ای گلستان در این جلسه عنوان کرد: یکی از مشکلات شهرستان گنبد، مشکل تامین آب شرب این شهر و روستاهای نوار مرز است و  یکی از اقدامات مهم شرکت آب منطقه ای گلستان، طرح تامین آب شرب 4 شهرستان گنبد، مینودشت، گالیکش و مراوه تپه و 130 روستای نوار مرز است که قرار است از محل سد نرماب تامین شود و دربخش های  تصفیه خانه، مخزن، خط انتقال و... نیازمند تامین اعتبارات بیشتری است.
مهندس سید محسن حسینی افزود: ازمجموع سدهای بزرگ مخزنی استان ، 8 سد در شهرستان گنبد قرار دارد وهمچنین دو سد از سه سد لاستیکی استان با اهداف تنظیمی در این شهرستان احداث شده است.
وی با بیان اینکه شبکه فرعی سد گلستان نیز هنوز تکمیل نشده است و نیاز به اعتبارات دارد، افزود : بیش از 500 میلیارد تومان خسارت های سیل سال گذشته به تاسیسات شرکت آب منطقه ای استان بود که  آن چه عملا تخصیص یافت، 80 میلیارد تومان بود.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای نیز در این جلسه اظهار کرد: در استان گلستان سالهای خشکسالی و ترسالی متوالی داریم و این موضوع مدیریت آب در استان را با چالش مواجه می کند.
مهندس حسین دهقان افزود: طی سال های اخیر رسوب زیادی از بالادست و ورودخانه ها به سدهای استان وارد شده است و هم اکنون این سدها حدود 50 درصد حجم مخازن خود را از دست داده اند که این موضوع می تواند ، تامین منابع آب برای بهره برداران را با چالش مواجه کند.  
وی افزود: باید ضمن مطالعات اولیه ، ردیف اعتباری برای علاج بخشی سدهای گلستان و بوستان و مجموعه سدهای آلاگل در نظر گرفته شود ، با اجرای این طرح ها فواید بسیاری به استان و شهرستان عاید خواهد شد.
مدیر امور منابع آّب شهرستان گنبد و مینودشت در این نشست اظهارکرد: در حوزه آب زیرزمینی 100 درصد منابع آب زیرزمینی و در حوزه آب سطحی حدود 70 درصد آب در این شهرستان در حال استفاده است.
مهندس جواد تیموری در ادامه، کمبود آب در فصل زراعی و کاهش بارش ها و تغییر کیفیت آب زیرزمینی شهرستان گنبد از جنوب به سمت شمال و شور شدن آب زیرزمینی در شمال شهرستان و در نتیجه کمبود آب شرب را از چالش های تامین آب این شهرستان عنوان کرد.
وی افزود: در مجموع 2400 چاه عمیق و کم عمق مجاز در شهرستان بیش از 120 میلیون متر مکعب آب را استحصال می کنند و نیاز است با توجه به سیلابی بودن شهرستان در تامین اعتبارات سیل کمک شایان تری به این شهرستان صورت گیرد.
سرپرست گروه توسعه سدها و مدیریت سیلاب شرکت آب منطقه ای گلستان نیز در این دیدار اظهار کرد: بخش عمده شبکه 2 سد بزرگ در حال اجرای نرماب و چایلی در شهرستان گنبد قرار دارد که سد نرماب حدود 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که البته برای نهایی شدن کار نیازمند اعتبارت ویژه تری است.
مهندس حسین جمشیدی در ادامه در خصوص سد
چایلی و طرح های آبرسانی و کنترل سیلاب این شهرستان توضیحات مفصلی ارائه کرد.
نماینده مردم شهرستان گنبد در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست افزود: منطقه گنبد تنها منطقه بنده نیست و دغدغه نرماب و چهلچای دغدغه همه نمایندگان استان است چرا که اولین دغدغه همه ما آب است و آب با اقتصاد گره خورده است و اقتصاد استان نیز به کشاورزی وابسته است.
وی بیان کرد: کشاورزان استان به آب نیازمند هستند و همت جهاد کشاورزی ، استانداری و همه دولت مردان این موضوع را می طلبد که به کمک آب منطقه ای بیایند و واقعا مدیریت آب در استان  کم آب گلستان آسان نیست .
شادمهر تصریح کرد: ما در همه شرایط با همه توان در کنارشما و با شما هستیم و از طرح های توسعه ای که دارید به ویژه طرح های کنترل سیل و لایروبی و تامین منابع آب دفاع می کنیم.

 

 

مدیریت آب در استان کم آب گلستان آسان نیست

نماینده مردم شهرستان گنبدکاوس در مجلس شورای اسلامی با حضور در امور منابع آب شهرستان با سرپرست شرکت آب منطقه ای ، معاونین و مدیران آن حوزه گفتگو کرد.
به گزارش روابط عمومی، نماینده مردم شهرستان گنبدکاوس در مجلس شورای اسلامی در این نشست ضمن تشکر از سرپرست شرکت آب منطقه ای گلستان در جدیت بر پیگیری مباحث منابع آب استان و شهرستان طی مدت زمان سرپرستی اظهار کرد: ایشان مدیری پرتلاش، علمی و پیگیر هستند که امیدوارم در ادامه راه نیز موفق باشند.
دکتر امان قلیچ شادمهر افزود: منطقه گنبد تنها منطقه بنده نیست و دغدغه نرماب و چهلچای دغدغه همه نمایندگان استان است چرا که اولین دغدغه همه ما آب است و آب با اقتصاد گره خورده است و اقتصاد استان نیز به کشاورزی وابسته است.
وی بیان کرد: کشاورزان استان به آب نیازمندند و همت جهاد کشاورزی ، استانداری و همه دولت مردان این موضوع را می طلبد که به کمک آب منطقه ای بیایند و واقعا مدیریت آب در استان  کم آب گلستان آسان نیست .
شادمهر تصریح کرد: ما در همه شرایط با همه توان در کنارشما و با شما هستیم و از طرح های توسعه ای که دارید به ویژه طرح های کنترل سیل و لایروبی و تامین منابع آب دفاع می کنیم.  
این نماینده مجلس گفت: با مسئولان قرارگاه خاتم در رابطه با اتمام سد نرماب صحبت کردیم و قول اتمام سد نرماب را در ظرف یکی دو سال آینده از آن ها  گرفتیم.
نماینده گنبدکاوس افزود:  گنبد و بخش داشلی برون تشنه است و باید بیابان زدایی شود.  وظیفه جهاد کشاورزی است که در این زمنیه ورود نماید چرا که با خشک شدن تالاب های گمیشان و.. باید منتظر ریز گرد ها در استان باشیم.
وی با بیان اینکه کشاورز نباید دغدغه آب داشته باشد ،  گفت: وی افزود: "رهاسازی آب از سد ها را برای تامین زراعت کشاورزان پایین دست بیشتر داشته باشید  چرا که اگر کشاورزی نداشته باشیم اقتصادی نخواهیم داشت. منطقه شرق استان و داشلی برون را دریابید، ما نیز در طرح ها و تامین اعتبار شما را تنها نخواهیم گذاشت.

 

گروه خبر: